26 Mayıs 2019 Pazar 13:52
Türkiye’de öğrenci başına düşen aylık burs miktarı 418 TL

E-Bursum tarafından, Türkiye’de bir ilk olarak, burs ekosisteminde detaylı bir analiz eksikliğine istinaden hazırlanan Türkiye Burs Analizi Raporu’nun sonuçları açıklandı.

Türkiye Burs Analizi, ilk düzenlendiği yıl olan 2018’de birçok kurumu bir araya getirip ekosistemin ilk geniş kapsamlı analizini yaptı. 2018-2019 dönemi analizinde ise "Geleceğe Yön, Topluma Fayda" temasıyla, burs ekosisteminin yarattığı etkikapsamlı bir şekilde ele alındı. Burs ekosisteminin daha şeffaf ve bilgilendirici olması amacıyla hazırlanan raporda; Türkiye'deki büyüklüklerine, kuruluş tarihlerine, burs verdikleri alanlara göre çeşitlilik gösteren 30 burs veren kurumun verilerinin analizi yapıldı. Hem kurumların hem de bursiyerlerin detaylı olarak incelendiği raporda; bursiyerlerin cinsiyet dağılımları, şehirlerin, üniversitelerin, bölümlerin ve sınıfların burs alma oranları, kurumların yaşları, dağıtılan burs miktarları gibi veriler analiz edildi.

Aynı zamanda, bu yıl raporun kapsamı genişletilerek kurumların şeffaflık ve yenilikçilik durumları analiz edildi. Bağımsız denetim yaptırma, finansal tablolarınpaylaşımı, burs dışı programların uygulanma durumları ve daha fazlası tespit edildi. Raporu inceleyen kurumların, şeffaflık ve yenilikçilik durumlarını analiz edebilmeleri için Yenilikçilik ve Şeffaflık Testi oluşturuldu.

En fazla burs verilen fakülte: Tıp Fakültesi

Rapor sonucuna göre, 30 kurumun verdiği burs miktarı 115 milyon 839 bin 400 TL. Bu miktar 33 bin 943 öğrenciye dağıtılıyor. Lisans öğrencileri için öğrenci başına düşen aylık burs miktarı ise 418 TL. Tüm fakülteler arasında ise Tıp Fakültesi tüm bursiyerlerin yüzde 14’ünü oluşturarak en fazla burs alan fakülte oldu. En fazla bursu İstanbul Üniversitesi alırken, sahip olduğu öğrenci sayısına oranla en fazla burs ise Boğaziçi Üniversitesi’nin. Rapora göre burs verilen öğrencilerin yüzde 65’i kadın öğrenciler olurken, yüzde 35’ini ise erkek öğrenciler oluşturuyor. Sınıf bazlı dağılımda ise üniversite seviyesindeki bursiyerlerin yüzde 24'ünü oluşturan 1. sınıföğrencileri en çok burs alan öğrenciler. Hakkari 5 bursiyerle en az burs verilen şehir olurken, onu sırasıyla 13 öğrenciyle Tunceli ve 14 öğrenciyle Bitlis izledi. İstanbul ise tüm bursiyerlerin yüzde 19’unu barındırmasıyla en fazla burs verilen şehir oldu.           

QR kodu okutarak Türkiye Burs Analizi 2018-2019 raporuna ulaşabilirsiniz.

Raporun tamamını incelemek için: http://bit.ly/tba2019pdf

Rapora Verilerini Paylaşan Kurumlar

Afyon Eğitim Vakfı

Atlas Sağlık ve Eğitim Vakfı

Aydın Doğan Vakfı

Bitlis Eğitim ve Tanıtma Vakfı

Bolu Bağışçılar Vakfı

Borusan Vakfı

Buldan Eğitim ve Dayanışma Vakfı

Çelikel Eğitim Vakfı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği

Daruşşafaka Cemiyeti

Dr. İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı

Eget Vakfı

Erenköy Kız Liseliler Derneği

Hasan Faydasıçok Eğitim Vakfı

Hayat Sende Derneği

Eget Vakfı

Ege Çağdaş Eğitim Vakfı

Hüsnü Özyeğin Vakfı

İstanbul Sanayi Odası Vakfı

İzmit Burs Derneği

Köksal Eğitim Vakfı

Limak Vakfı

Macahel Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı

Mehmet Zorlu Vakfı

Rumeli Eğitim Vakfı

Sabancı Vakfı

Toplum Gönüllüleri Vakfı

Türk Böbrek Vakfı

Türk Eğitim Derneği

Türk Eğitim Vakfı

Vehbi Koç Vakfı

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.