10 Ekim 2015 Cumartesi 16:12
E-Ticaret'te Farkındalık Sıkıntımız Var

 Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Denizli Valisi Şükrü Kocatepe, AK Parti Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, AK Parti Denizli Milletvekilli Mehmet Yüksel ile TİM ve Ekonomi Bakanlığı yetkililerinin katıldığı Çalıştay'ın açılışında konuşan insanlığın bilginin üretimi ve dönüşümüyle ilgili evriminin son dönemde 2-2.5 yıla indiğini, 'e-afet', 'e-kıyamet' senaryolarının kurgu da olsa müthiş bir realite olduğunu söyledi.

ELEKTRONİK VİZYONDA PATİNAJ YAPIYORUZ

İnsanların eve vardığında yemek servisinin geldiği, işyerinden, ofisten evdeki temizliği, güvenliği takip edebildiği inanılmaz bir teknolojik dönüşüm yaşandığını belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Bir taraftan elektronik afet tehlikesi dururken bir taraftan da elektronik bir işgal söz konusu. Önünde duramayacağımız işgal söz konusu. Burada önemli olan önünde gidebilmek. Türkiye olarak bugüne kadar bunun farkında vardık mı bilemem ama ihracatçılarımız farkında. Türkiye olarak maalesef patinaj havasındayız. Biraz özeleştiri yapalım, ülke olarak biraz patinaj havasındayız. Cumhurbaşkanımızın o müthiş vizyonuyla Türkiye'de elektronik eğitimin mesela bizim 'Fatih' projemizdi. Maalesef hedefin etrafında bocalıyor gibiyiz. Türkiye olarak kendi elektronik teknolojilerini, yazılımlarını, ticareti bu müthiş projenin etrafında yavaş yavaş kurgulamış olmamız gerekirdi diye düşünüyorum" dedi.

"DÜNYA TİCARETİ GERİLERKEN, E-TİCARET ARTIYOR"

2007'den sonra dünya ticaretinde gerileme olduğunu, ilk defa dünyada ticaretin büyüme rakamlarının altına indiğini belirten Bakan Zeybekci, "Dünyanın ticarette biraz bocaladığı dönemlere giriyoruz. Dünya ticarette yeni bir kabuk değişimine doğru doğum sancılarını yaşıyor. Dünyada e-ticaretle ilgili rakamlar geometrik artışla devam ediyor. E-ticaret hacmi küresel ölçekte son yıllarda dünya ticaretinde biraz önce söylediğim büyümenin altına inenin tam tersine bir karakter gösteriyor. Artık e-ticaret alışkanlığı artıyor. Küresel ticaret içindeki payı 2012 yılında 5.7 iken, 2014 yılında yüzde 8'e ulaştı ve dünya genelinde direkt işletmeden üreticiden tüketiciye yapılan e ticarette yüzde 25 arttı. 2014 yılı itibariyle dünyada 1.2 milyar insan online oldu. Küresel ticarette 94 milyon kişi sınır ötesi ticaret işlemi gerçekleştirdi. Yurt dışından alışveriş yapma oranı da geometri çarpı iki olarak artıyor. E-ticarette bir numara açık ara Çin. E-ticarette 2014'te Çin 405 milyar euro ile birinci sıra, AB 368 milyar euro ile ikinci sırada, ABD ise 363 milyar euro ile üçüncü sırada yer alıyor. En önemli göstergelerden bir tanesi de 2009 yılında Çin'in toplam ihracat içinde sınır ötesi e-ticaret yüzde 6 seviyesinde iken 2016 yılında bunun yüzde 19'a geleceği tespit ediliyor" diye konuştu.

"TEKNOLOJİYİ KULLANIYORUZ AMA E-TİCARETTE TERÜDDÜT YAŞIYORUZ"

Türkiye'nin e-ticarete tam anlamıyla önem vermediğini, cep telefonları ve banka kartlarındaki yoğun kullanıma rağmen e- ticarette istenen noktada olmadığını belirten Zeybekci, "Türkiye'de cep telefonu sayısı müthiş, her birimizde iki tane telefon var, bazıları paket halinde taşıyor. Mobil telefon kullanımında Avrupa'da beşinci sıradayız. Cep telefonlarının e- ticarette kullanımında aynı derecede başarılı değiliz. Kredi kartları ve bankamatiklerde de çok üst seviyedeyiz. Türkiye'de şu anda yaklaşık nüfusumuzun iki katı kredi kartı var. Ama e-ticaret konusunda belki biraz tereddüt geçiriyoruz. Belki kredi kartının numarasını verme, yazma onunla ilgili küçük olaylar yaşanmasından da kaynaklı bir şey. Online perakende hacminin toplam perakende hacmine baktığımızda gelişmiş ülkelerde bu rakam toplam ticaret içindeki payı yüzde 6.5. Gelişmekte olan bizim grubumuzdaki ülkelerde bu oran yüzde 4.5. Ama Türkiye'de yüzde 1.6. Bunda bir problem var. Onun için bu çalıştayın öneminin altını bir kez daha çizmek istiyorum. Doğru zamanda doğru bir çalıştay yapıyoruz. Dünya ticareti patlayan şekilde e-ticarete doğru giderken Türkiye'de bu alanda farkındalıkla ilgili sıkıntımız var. Bizim biraz daha farkındalığı artırmamız lazım. Türkiye'de bütün üreticilerin, bütün ihracatçıların, bakanlığın, birliklerin büyük bir seferberlikle e-ticaretin farkındalığını artırmamız gerekiyor" dedi.

Çok kısa süre içerisinde insanların ihtiyaçlarının, planlamalarının büyük çoğunluğunu e-ticaretle gerçekleştireceğini, dünyanın gelecekte bilgiyi üretenler ve bilgiyi tüketenler olarak iki gruba ayrılacağını belirten Zeybekci, "Bizim Türkiye olarak asıl önemli olan bilgiyi kullanmadaki sıkıntılarımız, zorluklarımız. Bilgiyi üreten ülkelerden biri olmamız gerekir. Türkiye 4.5 milyar dolar dış ticaret hacminden 500 milyar dolarlık dış ticaret hacmine geldi. Bütün Türkiye fasonculukla üreterek bu hale geldi. Burada kaldığımız sürece bilgiyi üreten toplum olamadığımız sürece, çok hızlı bir şekilde ağın dışına itiliriz. Kesinlikle üçüncü lige ve dördüncü lige ve oyunun dışına itiliriz" diye konuştu.

"FED BİR KEZ FAİZ ARTIRIR, O DA CÜZİ OLUR"

FED'in faizi bir kez cüzi miktarda yapacağını söyleyen Zeybekci, "İşin içinden gelen sıkıntılarını yaşayan biri olarak sizlerle paylaştım. Buradaki sanayicilerimiz için söylüyorum. Kendi işleriniz için düşünün ve karar verin. 'Değerli dolar, Amerikan ekonomisi için sürdürülebilir değildir' dedik. 'Bunu yapmazlar ve yapamazlar' dedik. Yok illa ki doların dünyada çok fazla olmasından bu kadar düşük değerde olmasından faizin sıfır seviyesinde olmasını enflasyon çıktıktan sonra 'Amerikalılar müsaade etmezler.' 'Menfaatineyse müsaade ederler' sen merak etme. Şimdi en son geçen ay açıklanan verilerde dış ticaret açığı dramatik şekilde artmaya başladı. Faize dokunduğu anda Amerikan dolarının bir anda değerinin biraz daha artması, yani faiz arttığı zaman pozitif faiz geliri yaratan bir para birimine karşı dünyanın talebinin artması demek doların talebinin artması demektir. Dünyada fonların dolara doğru yönlenmesi demektir. Artan dolar değeriyle Amerikan dış ticareti, ekonomisi, ihracatı, üretimi, büyümesi ve istihdamı için bu sürdürülebilir olmaktan uzaklaşır. Onun için artırsa bile bir kereye mahsus çok cüzi miktarda yapar. Bunu da dünya fazlasıyla satın aldı. Bundan endişe etmeyin. Bunları unutun" dedi.

"SEÇİMLERE KADAR YÜZDE 7-8'LİK MARJ KAPANIR"

Dolar kurundaki yükselişle ilgili eleştirileri de yanıtlayan Zeybekci, Türkiye'nin yapısal ekonomik göstergelerinin iyi olduğunu söyledi. Zeybekci, "Türkiye'nin şu anda yapısal ekonomik göstergelerine baktığımız zaman Türkiye inanın tarihi günler yaşıyor. Türkiye 1.5 yıl içindeki dört seçime rağmen, etrafımızdaki bütün hengameye rağmen net bütçe fazlası veren ülke oldu. Türkiye dünyada yedinci en yüksek kalkınmaya sahip ülke oldu. Türkiye şu anda kamu borçlarının milli gelire oranıyla AB'nin en iyi üçüncü ülkesi oldu. Cari açığını yüzde 40'ın üzerinde düzeltmeyi başardı. Yapısal anlamda bütün göstergelerimize baktığımızda 'Her şey iyi olacak' diyoruz. Sadece TL'nin dolar karşısındaki değer kaybıyla, mayıstan sonra ayrıştık. 'Yüzde 7-8 dolayında köpük var' dedik. 'Türkiye ile ilgili bilinçsizlikten güç olan spekülatif sonuçtur' dedik. 'Terör olaylarından kaynaklanan, siyasi toplumsal istikrazlıktan kaynaklanan algının satın alınması' dedik. 'Bu değişecek' dedik. Bundan iki ay önce, 'Ekim'in ilk haftasından itibaren aradaki marj ortadan kalkar' dedik ve şu an itibariyle hızlı bir şekilde kalkmaya başladı. Dolar euro paritesi hala 1.12 seviyesindeyken TL yavaş yavaş pozitif şekilde ayrıştı. Seçimlere kadar göreceksiniz dolar endeksini oluşturan para birimleriyle oluşturduğumuz aradaki yüzde 7-8'lik marj tamamen kapanacak. Seçimlerden sonra Türkiye'de tekrar istikrarlı bir hükümet ortaya inşallah çıkar ve ondan sonra Türkiye 10 Mayıs'tan önceki gibi dolar endeksi karşısındaki paralarla pozitif şekilde ayrışır. Bunu hissiyatla ya da falcılıkla falan değil, şöyle baktığınız zaman sizlerin de çok rahat şekilde göreceksiniz" diye konuştu.  (DHA)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.