17 Aralık 2020 Perşembe 15:08
Kırsal kalkınma yatırımlarına % 50 hibe desteği müracaatları başladı

İl Müdürü Erkaya, “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında “Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar” ve “Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımları”na yönelik olarak beş yıl boyunca yürütülecek programın ana esasları 21 Kasım 2020 tarih ve 31311 sayılı Resmi Gazete’de 2 adet tebliğ (2020/24 ile 2020/25 no’lu tebliğ) yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarına ilişkin Uygulama Rehberinin henüz yayımlanmadı.Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Hakkındaki Tebliğ (2020/24) kapsamında yapılacak başvurular; Uygulama Rehberi yayım tarihi olan 07 Aralık 2020 tarihinden itibaren 90 (Doksan) gün süreyle devam edecektir.” dedi.

Tebliğde belirtilen usul ve esaslara göre hazırlanan başvuru dosyasının girişi elektronik ağ (www.tarimorman.gov.tr)üzerinden yapılacağını da sözlerine ekledi.

Son başvuru tarihinin 6 Mart 2021 olduğuna dikkat çeken Yılmaz Erkaya, birçok alanda hibe verileceğini, hibe konuları, yatırım tutarı ve destekleme oranları hakkında bilgiler verdi. Ekonomik yatırım konularında;

1- Tarımsal ürünlerin işlenmesi, kurutulması, dondurulması, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar (Bitkisel Ürünler, Hayvansal Ürünler, Tıbbi Aromatik Ürünler, Çelik Silo, Soğuk Hava Deposu),

2- Proje Kapsamında Yer Alan Tesislerde Kullanılmak Üzere Enerji Üretim Tesisleri,

3-  Su Ürünleri Yetiştiriciliği Yapılmasına Yönelik Yatırımlar (Deniz, İç Su Yetiştiriciliği),

4- Hayvansal Ve Bitkisel Orijinli Gübre İşlenmesi, Paketlenmesi Ve Depolanması Yatırımları,

5- Tarımsal Üretime Yönelik Sabit Yatırımlar (ahır, ağıl, sera, mantar ve kesimhane tesisleri), hibe desteği kapsamında değerlendirileceğini,

Hibeye esas proje tutarı; yatırım niteliği yeni tesis olan başvurularda 3.000.000 Türk Lirası, yatırım niteliği tamamlama olan başvurularda 2.000.000 Türk Lirası, yatırım niteliği kapasite artırımı ve/veya teknoloji yenileme ve/veya modernizasyon olan başvurularda ise 1.500.000 Türk Lirası’dır.Program bütçeleri KDV hariç rakamlardan oluşmakta olup, yukarıda belirtilen Hibeye Esas Proje Tutarının azami % 50 si hibe olarak yatırımcıya ödeneceğini,hibeye esas proje tutarı alt limitinin 250.000 Türk Lirası olduğunu söyledi.

Erkaya, ülkemiz genelinde 2005 yılından bu yana sürdürülen uygulama konuları, yararlanıcıları ve proje limitleri farklı olan destekleme mevzuatı çerçevesinde, 2005-2020 yıllarında ilimizde 214 proje uygulanarak toplam 113,8 Milyon TL yatırım tutarına karşılık 56,9 Milyon TL hibe ödemesi yapıldı.

2021 yılında uygulanacak olan 14.Etap proje başvurularının, kadınlar ve genç girişimciler öncelikli olmak üzere Bakanlığımızın herhangi bir kayıt sistemine kayıtlı olan gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapabileceğini belirterek, verilecek hibenin hayırlı olmasını diledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.