banner255
Editör
Editör
09 Ekim 2015 Cuma 13:15
MÜSİAD, Katar’da High Tech Port Fuarı’nın Açılışını Gerçekleştirdi

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, açılışta yaptığı konuşmada, Katar'ın 5 yılda milli gelirini 2 katına çıkararak 210 milyar dolardan daha fazla bir ekonomiye sahip olduğunu anlattı. İki ülke nezdinde yaptıkları temaslardan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın desteği ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'nin himayelerinde Hightech Port by MÜSİAD'ı Katar'da gerçekleştirmeye karar verdiklerini ifade eden Olpak, "Bu fuar Türkiye'nin ve Katar'ın ortak geleceğini inşa etmek ve yüksek teknoloji alanındaki iş geliştirmesini en verimli seviyede tutmak üzere planlandı" diye konuştu.

NAİL OLPAK: BİZE GÖRE SADECE BİR FUAR DEĞİL BİR KALKINMA MEDENİYETİ PROJESİDİR

Olpak, "High Tech Port byMÜSİAD Qatar, bize göre sadece bir fuar değil bir kalkınma medeniyeti projesidir. Teknolojik birikimin dost, müttefik ve kardeş ülkelerle paylaşılması gerekliliği ve İİT üyesi ülkeleri arasında ileri teknoloji paylaşımı ihtiyacı bu etkinliği zorunlu kılmıştır. MÜSİAD olarak 25 yıllık tecrübemizle bundan sonraki hedefimiz, bu fuar ve iş forumunu Suudi Arabistan, Kuveyt ve Pakistan gibi ülkelerle de gerçekleştirmektir. Elbette diğer ülkeler ile de devam edeceğiz." Şeklinde konuştu.

Nail Olpak, "Bugün bilgisayar sisteminin temelini oluşturan sıfır rakamını bulan Harizmi, Cabir bin Hayyan, İbn-i Sina, Farabi ve binlerce bilim adamı farklı İslam beldelerinde önemli eğitim kurumları kurmuş, insanlığı aydınlatmıştır" değerlendirmesinde bulundu. Ancak bu tarihsel serüvenin gelişerek devam edemediğini ve Müslümanların bilimin aydınlatıcı yolundan uzaklaştığını vurgulayan Olpak, bunun sonucunda da açlık, iç savaş, kargaşa ve terör ile karşı karşıya kalındığını söyledi.

Olpak, dünya nüfusunun dörtte birini oluşturan İİT bünyesindeki 57 ülkenin dünya Ar-Ge harcamalarının yüzde 2,4'üne, toplam patentin yüzde 1,6'sına, toplam bilimsel yayınların ise yüzde 6'sına sahip olduğunu, bu düşük seviyenin kabul edilemeyeceğini dile getirdi.

Toplam küresel Ar-Ge harcamalarında ABD'nin yüzde 30,6, AB'nin ise yüzde 22,6 payı olduğu düşünüldüğünde İslam ülkeleri için bilim ve teknolojide gereken atılımın sağlanması gerektiğine işaret eden Olpak, bunun olmazsa olmaz koşullarının başında kaliteli bir beşeri sermayenin varlığının geldiğini ifade etti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: AMACA KATKI SAĞLAYACAK

High Tech Port by MÜSİAD Qatar Fuarı ve 19. Uluslararası İş Forumu'nun açılışında Erdoğan'ın mesajı okundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Mesajında şu ifadelere yer verdi: Türkiye-Katar ilişkilerine yönelik, "İki kardeş ülke arasındaki stratejik ilişkilerin kazandığı yeni boyut, çok farklı alanlarda birlikte çalışmamız için bize yeni fırsatlar sunuyor. Bölgemizin içinden geçtiği bu çalkantılı süreçte iş birliğimizi geliştirmemiz, tecrübe bilgi ve teknoloji paylaşımını artırmamız son derece önemlidir" değerlendirmesinde bulundu. Erdoğan, stratejik önemi olan savunma sanayini ikili iş birliğimizin kilit taşı olarak gördüğümüzü belirtmek istiyorum. Bu çerçevede Savunma Sanayii Müsteşarlığımız ile MÜSİAD'ın iş birliğinde düzenlenen ve ülkemizdeki ileri teknoloji üreten firmaları bir araya getiren fuarın bu amaca katkı sağlayacağına inanıyorum."

VECDİ GÖNÜL: İLİŞKİLERİN GELİŞMESİNE KATKI SAĞLAYACAK

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Türkiye ve Katar'ın güvenlik ve istikrara yönelik çabalarına işaret ederek, "Bölgede güvenlik, barış ve istikrarın sağlanması için elimizden geleni yapıyoruz. Türkiye ve Katar, bölgelerinde ve dünyada en fazla güvenlik sağlayan ülkeler arasında yer almaktadır" dedi. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinin (MÜSİAD) Katar'daki faaliyetlerinin ve fuar organizasyonunun iki ülke ilişkilerinin gelişmesine çok katkı sağlayacağını belirten Gönül, fuarın, yüksek teknoloji alanında bugüne kadar ortaya konulan emeklerin güzel bir örneği olarak katılımcıların karşısına çıktığını kaydetti. İki ülke şirketleri arasında yüksek düzeyli işbirliği olanaklarının yaratıldığına değinen Gönül, şirketlerin mevcut ilişkileri daha da geliştirme gayretinde olduklarını söyledi.

İSMAİL BİLTEKİN: SAVUNMA SANAYİMİZ HIZLA GELİŞİYOR

MÜSİAD Denizli Şube Başkanı İsmail Biltekin, “Milli Savunma Bakanlığı, Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığının destekleriyle organize edilen fuara Türkiye'den 67 firma ve kurumun katılımcı olarak yer aldı. Ülkemiz artık stratejik öneme sahip ileri teknoloji ürün geliştirebilen ve bu konuda rekabet edebilecek düzeye ulaştı. Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde hızlı bir ivme kaydeden savunma sanayiinde bunun örneklerini görmekteyiz. TR-Jet ATAK Helikopteri, Altay Tankı, KİRPİ, MİLGEM ve MPT gibi birçok ürün Türk savunma sanayisinin ulaştığı noktayı ortaya koymaktadır.  Türkiye artık birçok uçak parçasını da kendi imkanları ile üretebilmektedir. Bugün Genel Merkezimizin öncülüğünde ve birçok kuruşulun destekleriyle gerçekleştirilen High Tech Port by MÜSİAD Qatar; İİT'nın da resmi iş forumu olan 19. Uluslararası İş Forumunu da içinde barındıracak şekilde planlandı. İş forumunun bu seneki teması 'İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkeleri Arasında Savunma Sanayi ve Yüksek Teknoloji İşbirlikleri', 19.Uluslararası İş Forumunun açılışını da gerçekleştirmiş olduk. Destek veren Tüm paydaşlara şahsım ve şubem adına teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullandı.

Son Güncelleme: 09.10.2015 13:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.