19 Aralık 2014 Cuma 15:38
REFORM PAKETLERİ SADECE DOLARA YARIYOR

MHP’li Ayhan yaptığı yazılı açıklamada, doların her geçen gün yükseldiğini belirterek, “kes yapıştır reform paketleri sadece dolara yarıyor.  Doları yükseltiyor. Artık Bu yalanlara milletin karnı tok !En son 9 Kasımda sözde reform paketinin ilk bölümü açıklandığından bu yana Dolar kuru 2,24den,  2,40’lara yükseldi.  Yani bir buçuk ayda dolar %7 yükseldi. Sözde Reform paketi memleketin ekonomisine değil dolara yaradı. 12 yıl boyunca bir miras yedi gibi dışarıdan akıtılan paralarla ekonomiyi yöneten vizyonsuz AKP hükümetinin, uluslararası konjonktür değişip para muslukları kısılınca ancak aklı başına gelmiştir. Sanayinin dışa bağımlılığını yapısal dönüşüm ihtiyacını yeni fark etmiştir.Bugün ihracatın kilosu TR’de 1,4 dolar iken Almanya’da 5 dolar düzeyinde olduğunu yeni idrak eden Sayın Başbakan,   bu ihracatı yapmak için bile %50’nin üzerinde yabancı girdi kullanmak zorunda olunmasını neyle açıklayacaktır. Bu durumun bizatihi sebebinin AKP’nin 12 yıldır siyasi risk taşıyan hiç bir yapısal tedbiri almaması, ekonomiyi dış kaynağa bağımlı hale getirmesi, olduğunu ne zaman anlayacaktır? Reform diye yutturulan bayat “kes yapıştır” dan ibaret eylem planları” yerine gerçek tedbirleri ne zaman alacaktır? Bu güne kadar 24 alanda tedbiri niye almamıştır. Niye biriktirmiştir? Neyi beklemiştir? Yoksa Aksaray’ın tamamlanmasını mı beklemiştir? Bundan önceki 5 AKP hükümeti 57. T.C. Hükümeti kadar cesur olsaydı siyasi faturası ödemek pahasına milletimizin bekası için gerekli adımları atsaydı? Acaba bir daha seçilememekten mi korkmuştur?AKP Bırakınız 2000-2001 yıllarında yapılan yapısal reformların nemalarıyla yetinmeyi, mevcut sistemi de bozarak ekonomiyi nasıl ithalat ve dış kaynağa bağımlı hale getirdiğini ve ekonomiyi küresel gelişmelerin insafına terk ettiğini tüm dünya görmüştür.  Ard arda gelen Enflasyon, büyüme, sanayi üretimi ve işsizlik rakamlarının ortaya çıkardığı sonuç AKP hükümetinin enerjisinin düştüğü ve artık ekonomik ömrünü doldurduğudur” dedi.


"İŞSİZLİK ORANI 43 AYIN ZİRVESİNE ÇIKTI"

İşsizlik oranının 43 ayın zirvesine çıktığını ifade eden Ayhan, “AKP artık kimseye umut vermemektedir. Sayın Cumhurbaşkanının Bakanlar Kuruluna Başkanlık etme kararı alması da sanırız bu yüzdendir.   2014 yılının üçüncü çeyreğinde ekonomik büyüme  %2,8 beklenirken  %1,7 ye geriledi. Bu Türkiye ekonomisi için bir züldür. Yılsonu büyüme oranı %3’ün altına düşecektir. Türkiye ekonomisi için %5in altındaki büyüme küçülme anlamına gelir. 2011 seçimlerinden buyana görev alan AKP Hükümetleri Büyümeyi %9 lardan, %3 seviyesine düşürmüş Türkiye ekonomisinin orta gelir tuzağında patinaj yapar hale getirmiştir. Fert başına milli gelir son üç yıldır dolar bazında gerilemektedir.  İşsizlik oranı 43 ayın zirvesine çıkmış %10,5e yükselmiştir. İşsiz sayısı TÜİK rakamlarına göre bile 3 milyonu aşmıştır. İhracatın büyüme hızı son yılların en düşük seviyelerine gerilemişti.  Kasım ayında ise ihracattaki büyüme durdu ve gerileme başlamıştır.  TIM verilerine göre Kasım ayında İhracat %6,4 gerilemiştir.   Bütçe açığı 2014 yılının 11 aylık döneminde bir önceki yıla göre tam 8,5 kat artarak 11,3 milyar TL’ye yükselmiştir. Faiz dışı fazla  yaklaşık 10 milyar TL azalmıştır. Bütçedeki gidişat kötü günlerin devamının habercisidir.  Yüksek enflasyonu faize bağlayan zihniyet, devlet bütçesini ne hale getirdiğini görmezden gelen İhracatta bugüne kadar “Sözde Rekorlar” açıklanırken, şimdi ise “başın öne eğilmesin,  aldırma gönül aldırma” türküleri söylenmektedir. Cari Açık  46,7 milyar dolara gerilemiş ancak GSYH’ye oranı ise %5,6 seviyesinin altına düşürülememiştir.  Halen dünyada en yüksek cari açık veren ilk 5 ülke  arasında yer almaktayız.Borç para ile “cihan devleti” olunabileceğini sanan Zavallı AKP Yönetimi, özel sektörün borcunun da bu ülkenin borcu olduğunu unutmamalıdır. Yıllık enflasyon kasım ayında yüzde 9.15 düzeyine yükseldi.     Hükümetin yılbaşında öngörüsünün neredeyse iki katı olan bu seviye,  OVP’de daha iki ay önce koyduğu yıllık 9,4 enflasyon hedefinin bile ulaşılamayacağını daha şimdiden ortaya koydu. Türkiye ekonomisine duyulan güven her geçen azalmakta uluslararası kuruluşların ülke ekonomisi hakkındaki değerlendirmeleri olumsuz yönde revize edilmektedir. 12 yıl boyunca, uluslararası konjonktürün sağladığı avantajla ve dışarıdan akıtılan paralarla ekonomiyi bir miras yedi gibi yöneten AKP hükümetinin artık pili bitmiştir. Ekonomik ömrü tükenmiştir.  Haziran 2015 de Allah’ın izni ve Bizzat Millet iradesi ile değiştirilecektir” diye konuştu. 

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.