20 Şubat 2019 Çarşamba 14:26
SGK Prim Borcu olanlar için son tarih 28 Şubat

Sosyal Güvenlik Kurumuna sigorta prim ve diğer borcu olan işveren ve sigortalılar 2018 yılı içerisinde çıkarılan 7143 sayılı kanun kapsamında borçlarını yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde peşin ödeme veya taksitle ödeme tercih etmesine rağmen, peşin ödenecek tutarı veya taksitlerini ödeyemeyen işveren ve sigortalılara 7159 sayılı yasa ile ödenmeyen peşin veya taksit tutarlarını 28 Şubat 2019 kadar ödeme imkânı sağlandı.

7159 sayılı yasa kapsamında, 28 Şubat tarihine kadar ödeme imkanı getirilen borç türleri;

7143 Sayılı Yasanın kapsamında SGK ya başvurmuş olup borçları yapılandırılmış olmak şartı ile;

2018/ Mart ayı ve öncesi dönemlere ait; 5510 sayılı yasanın 4/a, 4/b ve 4/c maddeleri kapsamındaki sigortalıların; 

Sigorta primleri, 

İşsizlik sigortası primi, 

İdari para cezaları, 

İş kazası, meslek hastalığı veya işveren ya da üçüncü kişilerin sigortalılara yaptıkları haksız fiiller sonucunda doğan rücu alacakları, 

Yersiz bağlanan gelir ve aylıklardan doğan alacaklar,

BAĞ-KUR sigortalılarının daha önce dondurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacaklar,

7143 sayılı yasa kapsamında yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde 28 Aralık 2018 tarihi itibarıyla ödenmesi gereken tutarları süresinde ödemeyerek veya eksik ödeyerek yapılandırması bozulanlar, söz konusu tutarları, ödemeleri gerektiği tarihten ödeme tarihine kadar geçen süre için geç ödeme zammı ile birlikte 28 Şubat 2019 tarihine kadar ödemeleri halinde, yapılandırma haklarından yararlanmaya devam edecekler..

Son ödeme tarihi 31 Ağustos 2018 olan birinci taksit ödemelerine, 8 Eylül 2018'den; son ödeme tarihi 31 Ekim 2018 olan ikinci taksit ödemelerine ise 1 Kasım'dan geçerli olmak üzere ödeme tarihine kadar aylık yüzde 2 oranında geç ödeme zammı eklenecek.

Bunun yanında Aralık 2018 ve Ocak 2019 aylarında ödenmesi gereken taksitlerin son ödeme süresi 28 Şubat 2019'a kadar uzatılmıştır. Bu iki taksitin 28 Şubat'a kadar ödenmesi halinde geç ödeme zammı alınmayacaktır. İki taksitin ödenmemesi halinde ise 1 Mart 2019 tarihinden itibaren geç ödeme zammı uygulanacak.

Yapılandırılan borçların diğer taksit sürelerinde değişiklik yapılmadığı için, yapılandırmadaki plana uygun olarak ödemeler devam edecek.

GSS (Genel Sağlık Sigortası) Prim Borcunu Ödeyene Gecikme zammı ve Faizi Yok!

Genel Sağlık Sigortası (GSS) primini kendi ödeyenlere de 7143 sayılı yasa kapsamında  borçları için yapılandırma hakkı tanınmıştı. Nisan 2018 ve önceki aylara ilişkin GSS prim borçları, gecikme cezası ve gecikme zammından vazgeçilerek, son ödeme tarihi 31 Aralık 2018 olacak şekilde yapılandırılmıştı. Yeni kanuni düzenleme ile, bu borçların son ödeme tarihi 28 Şubat 2019 tarihine kadar uzatıldı.

Nisan 2018 ayı ve öncesine ait borçların, 28 Şubat 2019'a kadar ödenmemesi halinde, gecikme zammı ve faizi uygulanacak.

Primini Kendileri Ödeyen Sigortalılar…

5510 sayılı yasanın 4/a (SSK) kapsamında bulunan, Ev hizmetlerinde çalışanlar, taksiciler, sanatçılar, tarım sigortalıları gibi eksik günlerini 30 güne tamamlamak için primlerini kendileri ödeyen sigortalılarımızdan, Mart 2018 ve öncesi dönemlere ait olup ve 7143 sayılı yasa kapsamında yapılandırmaya başvuru yapan, yapılandırması ihlal olan sigortalılarımız, bu borçlarını 28 Şubat'a kadar ödeme imkânından yararlanmak için Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.

5510 sayılı yasanın 4/b(Bağ-Kur) kapsamında bulunup, geçmiş dönemde çeşitli yasal düzenlemeler ile prim borçları silinerek, dondurulan günlerini 7143 sayılı yasa kapsamında ihya etmek için başvurduğu halde ödeme yapmamış olan sigortalılarımız da 28 Şubat'a kadar ödeme imkânından yararlanmak için Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.

Cari Prim Borçlarına Gecikme Zammı…

2018 yılı Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ait cari dönem prim borçlarını ödemeyerek 7143 sayılı yasa kapsamında yapılandırması bozulan işveren ve sigortalılarımız, 28 Şubat 2019 tarihine kadar ödenmemiş cari dönem prim borçlarını anaparaya ilaveten gecikme zammı ile beraber ödeyebilecek ve bu sayede 7143 sayılı yapılandırma kapsamından da faydalanmaya devam edecekler.

Bu dönemlerde çok zor durumda olduğunu kanıtlayan sigortalı ve işverenlerimiz, 6183 sayılı yasa kapsamında ‘Zor Durum Hali’ başvurusu yaparak, cari dönem borçlarını da 6183 sayılı yasanın 48. Maddesi kapsamında taksitlendirebileceklerdir.

7143 sayılı Yasa Kapsamında Yapılandırılan Borçlarını ödeyemeyen sigortalı ve işverenlerimiz bu borçlarını 28 Şubat 2019 tarihine kadar ödemesi durumunda;

7143 sayılı yasa kapsamında yapılandırmadan faydalanmaya devam edecekler.

Yapılandırma devam ettiği sürece, yapılandırma dışındaki borçlarının süresinde ödenmesi kaydıyla, sigorta prim teşvik ve destek uygulamalarından yararlanacaklar.

Yapılandırmanın bozulması sebebi ile yararlanılan teşvikler geriye dönük iptal edilmeyecek.

 Sağlık Hizmetlerinden faydalanmaya devam edilecek.

Yapılandırılan borçlardan dolayı icra takibi ve haciz işlemi yapılmayacak.

Yapılan ödemeler doğrultusunda tatbik edilen hacizler kaldırılacak.

Tatbik edilen hacizlere konu mallar, borçlunun talebi üzerine satılabilecek.

Anahtar Kelimeler:
SGK Prim Borcu
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.