Bir daha böyle Göreme’yebilirsiniz!

Antalya-Kayseri arasında yapılması planlanan 640 kilometrelik hızlı tren projesi, bir çok milli park ve sit alanının ortasından geçiyor…

 Yusuf Yavuz

Antalya-Kayseri arasında yapılması planlanan hızlı tren projesi, milli parklar, doğal ve arkeolojik sit alanlarıyla su havzalarından geçiyor. UNESCO Dünya Mirası listesindeki Kapadokya’nın ortasından geçen demiryolu hattı, peri bacaları ve tarihi kaya kiliseleriyle ünlü Göreme Tarihi Milli Parkı ile Konya ve Antalya’da üç ayrı yaban hayatı koruma sahasını etkileyecek. Alageyiklerin dünyadaki tek yaşam alanı olan Antalya Düzlerçamı’ndaki koruma sahası ile Termessos antik kentinin antik yerleşimlerini barındıran bölge de demiryolundan etkilenecek. Yap-İşlet-Devret modeliyle ihale edilmesi planlanan hızlı tren projesiyle ilgili fizibilite çalışmalarının sürdüğü belirtiliyor. Hızlı tren hattının işlendiği imar planları, 9 Ekim’de Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde onaylandı. Toplam 642 kilometrelik demiryolu hattı boyunca, 82 tünel, 360 altgeçit, 79 üstgeçit, 9 adet de istasyon yapılması planlanıyor.

dışişleri bakanı çavuşoğlu geçtiğimiz aylarda projeyi böyle duyurmuştu.jpg

Antalya, Konya, Aksaray, Nevşehir ve Kayseri’yi birbirine bağlayacak olan 640 kilometrelik hızlı tren projesinin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AKP Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, geçtiğimiz aylarda projeyle ilgili sondaj çalışmalarının 2017 sonuna kadar tamamlanacağını duyurmuştu. Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisi ise 9 Ekim tarihinde gerçekleşen oturumunda, hızlı tren hattının kentin sınırlarıyla ilgili güzergahını içeren imar planlarını onayladı.

kapadokya hattı.png

HIZLI TREN HATTI KORUNAN ALANLARIN İÇİNDEN GEÇİYOR

Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle ihale edilmesi planlanan hızlı tren projesi, güzergah boyunca çok sayıda milli park, yaban hayatı koruma sahası ve sit alanından geçiyor. Buna göre Antalya’da bulunan dünyaca ünlü Termessos antik kentinin etki alanında kalan 3. Derece arkeolojik sit alanı ile aynı bölgede bulunan Düzlerçamı Yaban Hayatı Geliştirme Sahası projeden etkilenecek. Dünyada yalnızca bu bölgede yaşayan ve koruma altında bulunan alageyiklerin yaşadığı bölgenin bitişiğine hızlı tren istasyonu kurulması planlanıyor.

antalya güzergah.png

GÖREME TARİHİ MİLLİ PARKI HIZLI TRENDEN ETKİLENECEK

Antalya-Kayseri arasında 10 ayrı şantiye kurulacağı belirtilen hızlı tren projesi, UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan ‘Göreme Tarihi Milli Parkı’nın içinden geçiyor. Peri bacası olarak adlandırılan jeolojik oluşumların yanı sıra erken Hıristiyanlık dönemine ait çok sayıda tarihi kiliseyi barındıran Göreme Tarihi Milli Parkı’nda hızlı tren projesine izin verilmesi tartışma yarattı. ‘Kamu yararı’ gerekçe gösterilerek tarihi ve doğal mirasın içinden geçirilen hızlı tren güzergahının, Göreme Tarihi Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı revizyonu çalışmaları kapsamında değerlendirilerek ilgili plan paftalarına işlendiği ortaya çıktı.

Göreme açık hava müzesi.JPG

TUZ GÖLÜ VE AKYAY GÖLÜ DE ETKİLENECEK ALANLARDAN

Aksaray’da Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi, Konya’da Akyay Gölü Önemli Bitki Alanı (ÖBA), Nevşehir’de ise Göreme Tepeleri ÖBA hızlı tren projesi güzergahında kalıyor. Önemli Bitki Alanı, korunması öncelikli bitki topluluklarını barındıran alanlara verilen bir statü.

hızlı tren projesi antalya kayseri arasında 640 kmlik  hattan oluşacak.png

ASPENDOS, KÖPRÜÇAY VE SU KAYNAKLARINDAN HIZLI TREN GEÇECEK

Antalya’nın Döşemealtı ilçesi sınırlarındaki Yağcı köyünde bulunan antik su kanalı ile Serik ilçesinde yer alan Aspendos antik kentindeki III. derece arkeolojik sit alanı ile Köprüçay 1. serece arkeolojik sit alanı da hızlı tren hattının geçtiği korunan alanların başında geliyor. Antalya’nın içme suyu kaynaklarından biri olan’ Duraliler İçmesuyu Kuyuları Kaynakları Koruma Alanı’ ile ‘Aksu Çayı Yeraltısuyu İçmesuyu Koruma Alanı’ da projenin etkilediği alanlar.

Düzlerçamı üreme istasyonunda alageyikler.jpg

YABAN HAYATI GELİŞTİRME SAHALARINA ONLARCA KİLOMETRE TÜNEL

Hızlı tren güzergahı, Antalya’da Akseki İbradı Üzümdere Yaban Hayatı Geliştirme Sahası (YHGS), Cevizli Gidengelmez Dağı YHGS, Düzlerçamı YHGS, Konya’da ise Bozdağ YHGS’den geçiyor. Bu alanların onlarca kilometreyi bulan uzunluktaki tünellerle geçileceği belirtiliyor. Torosların en zorlu bölümlerini içeren bölge aynı zamanda Türkiye’nin önemli tatlı su kaynaklarını barındırıyor.

antalya cevizli yhgs tünel geçişi.png

ANTALYA-KONYA ARASINDA İKİ İLİN NÜFUSU KADAR YOLCU ÖNGÖRÜSÜ

Yaklaşık 30 yıl işletme süresi belirlenen hızlı tren projesini yapacak olan özel şirket aynı zamanda işletmeciliğini de üstlenecek. Hızlı trenle ilgili yapılan yolcu sayısı projeksiyonları da oldukça yüksek. Konya’nın nüfusu 2 milyon 161 bin, Antalya’nın nüfusu ise 2 milyon 328 bin civarında. Ancak Antalya-Konya arasında hızlı tren yolcu sayısı 2018 yılı için 3 milyon 797 bin kişi olarak öngörülüyor. Aynı hat için 2023 yılı yolcu tahminleri ise 4 milyon 358 bin civarında. Bu rakam, neredeyse her iki ilin nüfuslarının toplamı kadar.

hızlı tren yolcu projeksiyonu.png

ANTALYA-KAYSERİ ARASINDA ACELE KAMULAŞTIRMA UYGULANACAK

Antalya’nın Döşemealtı ilçesinden başlayan hızlı tren güzergahı, Kepez, Aksu, Serik, Manavgat, İbradı ve Akseki İlçelerinden geçerek, Konya sınırına giriyor. Seydişehir, Meram ve Karatay İlçelerinden geçerek Aksaray’a ulaşan hat, Eskil, Merkez ve Gülağaç ilçelerinden geçtikten sonra Nevşehir Acıgöl, Merkez, Avanos ve Ürgüp ilçelerinden geçerek Kayseri’nin İncesu ilçesinde sonlanıyor. Alanya-Antalya bağlantı hattı ise Manavgat ilçesindeki ana hattan ayrılarak Alanya’da son bulacak. Hat boyunca projenin geçeceği alanlarda bulunan özel arazilerin kamulaştırılması için ‘acele kamulaştırma’ uygulaması yapılacağı öğrenildi.

Yusuf Yavuz

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.