banner255
14 Kasım 2014 Cuma 13:03
Kiralık Araçlara Suça Karışmaya Son

Kiralık araçlarla işlenen suçların önüne geçilmesi, halkın huzur ve güvenliğinin sağlanması amacıyla Denizli Valiliği tarafından çıkarılan genelge ile araç kiralayan ve "Rent A Car" olarak tabir edilen şirketler denetim altına alınıyor. 

 

Denizli Valiliği'nin almış olduğu emniyet tedbirleri kapsamında, Denizli sınırları içerisinde ‘Rent A Car’ olarak tabir edilen motorlu araç kiralama işiyle ilgili çalışan gerçek ve tüzel kişilere ait işyerlerinden kiralanan araçların suçlarda kullanıldığı tespit edildiğinden, kiralık araçların yasadışı amaçla kullanılmasını önlemek amacı ile araç kiralayan müşterilerle ilgili bilgilerin tam ve eksiksiz biçimde toplanması, değerlendirilmesi ve denetimlerin süratle yapılarak, yasadışı eylemlerin engellenmesi, ayrıca Anayasasının 23. maddesinde düzenlenen seyahat hürriyetinin güven içinde kullanılmasını sağlamak amacıyla. Denizli il sınırları içerisinde motorlu taşıt kiralayan şirketlerin Emniyet Müdürlüğü'ne bildirimde bulunulması zorunluluğu getirildi. 

 

Genelge kapsamında hazırlanan Valilik Kararının genel hükümleri şu şekilde; 

Madde 8- Araç işletilmesini düzenleyen mevzuat esas olarak, araçları kayıt altına alırken bunları kullananları da kayıt altına almaktadır. Akde dayalı kullandırmalarda taşıt maliki olmayan kullanıcıların yetkili makamlara bildirilmelerine dair düzenleyici idari işlem, kamu düzenini sağlamakla görevli makamlar için bir zorunluluktur. Kira sözleşmesi ile kullanılan taşıtların toplumsal yaşamda yaratabileceği tehlike, sadece akit (sözleşme) taraflarını ilgilendirmekle kalmayıp, aracı akit (sözleşme) karşılığı alan şahısların yasa dışı amaçla kullanmaları halinde toplumu da ilgilendirmektedir. Araç sahibi olma yeteneği olmayanların, az bir bedelle, yasa dışı emellerini gerçekleştirmek maksadıyla akit (sözleşme) karşılığı almış oldukları bu tür araçların, kamu güvenliği açısından da sorunlar yaratması sebebiyle;

a) Araç kiralama işi yapacak olan kişiler, ilgili mevzuatlara uygun bir iş yeri açarak araç kiralama işi yapacaklardır.

b) 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu kapsamında tüm işyerleri bağlı olduklarıkolluk merkezlerine tüm çalışanları dâhil olmak üzere bildirimde bulunacak, durumunda değişiklik olan ( İşten çıkan, işe giren veya adres değişikliği vb.) çalışanları için gerekli bildirim yapılacaktır.

c) Bu kararın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 15 iş günü içerisinde iş yerleri kendilerine bağlı ve kiraya verdikleri, akit (sözleşme) oluşturdukları araçların listesini bağlı oldukları kolluk merkezine bildireceklerdir.

d) Halen faaliyet gösteren iş yerleri mevcut araçların listesini bildirdikten sonra araç değiştirmesi veya yeni araç edinmeleri halinde, aracın faaliyete geçtiği gün itibariyle bağlı oldukları kolluk merkezine gerekli bildirimde bulunacaktır.

e) İşyerleri müşteriyle kiralamak için bulundurdukları tüm araçlara Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS - Global PositioningSystem) taktırmak zorundadır. GPS sistemi olmayan işyerleri de bu kararın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde, kiralama amacıyla yeni araç alınması durumunda da faaliyete geçtiği gün itibariyle gerekli cihazı taktırmış olarak bildirimde bulunacaklardır.

f) Yeni açılan iş yerleri ile ilgili olarak, öncelikle 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu kapsamında bildirimde bulunurken araç listelerini de birlikte teslim edeceklerdir.

g) İş yerleri, araçlarla ilgili müşterilerin kayıtlarını resmi belgelerle ( Nüfus Cüzdanı ve Ehliyet) yapmak zorundadır.

h) İş yerleri, müşterilerin bizzat sürücü belgesini görmeden araç akidi (sözleşme) yapmayacaktır.

ı) Sahte belge ibraz ederek araç kiralamak isteyenlerin görüntülerinin tespiti amacıyla işyerlerinin içerisinde müşterilerle meşgul olunan bölümlere de güvenlik kamerası taktırılacaktır.

i) Tüm iş yerleri kayıt altına alınan her müşterinin bilgilerini, internet üzerinde http:\\www.Denizli.pol.tr\ adresinde Kiralık Araç Projesi bölümünde (http://www.rentacar.denizli.pol.tr/adresinde) bulunan ve karar ekinde sunulan form örneği formatında dolduracaktır.İnternet erişimi olmayan işyerleri ise akit yapılır yapılmaz bağlı oldukları kolluk merkezine formatı ekte sunulan örneğe uygun olarak doldurarak teslim edeceklerdir.

j) Her iş yeri için yukarıda belirtilen adrese girildikten sonra kullanılmak üzere, hazırlanacak olan talimatname ile kullanıcı kodu ile giriş şifresi belirlenecek ve veri girişleri bu kodla yapılacaktır. Belirlenen bu şifreden iş yeri sahibi veya yetkili çalışanı sorumlu olacaktır. 

k) Bildirimler ve veri girişleri, araç kiralama akit (sözleşme) işlemi tamamlandıktan ve araç teslim edildikten hemen sonra, en geç bir (1) saat içerisinde yapılacaktır.

l) Bu karar, uygulamaya geçtiği tarihten itibaren takibi İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığınca yapılacaktır.

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

CEZAİ HÜKÜMLER

Madde 9- Belirtilen hükümlere uymayanlar hakkında 5326 sayılı Kabahatler Kanununun Çeşitli Kabahatler başlığı altında 'Emre aykırı davranış" alt başlıklı 32. maddesinde belirlenmiş olan para cezası uygulanır.

Madde 10- Yasa dışı bir faaliyetin gerçekleştirilmesi amacıyla akit yapan müstecirlerin bunu bilinçli ve bilerek yaptıklarının tespiti halinde Türk Ceza Kanununun Faillik başlıklı 37. maddesinde yer alan "Suçun kanunî tanımında yer alan fiili birlikte gerçekleştiren kişilerden her biri, fail olarak sorumlu olur. Suçun işlenmesinde bir başkasını araç olarak kullanan kişi de fail olarak sorumlu tutulur. Kusur yeteneği olmayanları suçun işlenmesinde araç olarak kullanan kişinin cezası, üçte birden yarısına kadar artırılır." Hükmü çerçevesinde adli işlem yapılacaktır. Madde 11- İş yerleri akıt karşılığı vermiş oldukları araçların her hangi bir sebeple yasa dışı bir eyleme karıştıklarını tespit etmeleri ve bildirmediklerinin tespiti halinde Türk Ceza Kanununun Suç Bildirmeme başlıklı 278. Maddesinde yer alan "İşlenmekte olan bir suçu yetkili makamlara bildirmeyen kişi, bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. İşlenmiş olmakla birlikte, sebebiyet verdiği neticelerin sınırlandırılması hâlen mümkün bulunan bir suçu yetkili makamlara bildirmeyen kişi, yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır. Mağdurun on beş yaşını bitirmemiş bir çocuk, bedensel veya ruhsal bakımdan özürlü olan ya da hamileliği nedeniyle kendisini savunamayacak durumda bulunan kimse olması hâlinde, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza, yarı oranında artırılır.'' Hükmü çerçevesinde adli işlem yapılacaktır.

Madde 12- 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanununa aykırı faaliyet gösteren iş yerleri hakkında ilgili kanunun cezai müeyyidesi uygulanır.

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.