banner255
Editör
Editör
04 Ekim 2015 Pazar 00:00
PAÜ'den Staj Ücreti açıklaması

 Pamukkale Ünivesitesi'nden yapılan açıklamada, stajyer öğrencilerden para alınmasının söz konusu olmadığı, aksine mevzuat gereği hakettikleri yasal ücretin ödendiği belirtilerek şu görüşlere yer verildi:

"Yazılı ve görsel medyada çıkan haberler ile ilgili olarak aşağıdaki bilgilerin kamuoyu ile paylaşılmasına gereksinim duyulmuştur. 

1. T.C. Sağlık Bakanlığı’nın 14.04.2013 tarih ve 27936 sayılı gönderdiği ilgi tebliğ gereği staj yapacak öğrenci sayısı o hastanede çalışan aynı alandaki personel sayısının 1/3’ünü geçmemesi gerekmektedir. Örneğin, Üniversite hastanemizde çalışan hemşire sayısı 409 ve staja alınabilecek stajyer hemşire öğrenci sayısı maksimum 137’dir. Tüm branşlar ( tıbbi dökümantasyon, ATT, laborant vb) birlikte değerlendirildiğinde bu yıl için hastanemizde staja alınabilecek öğrenci sayısı maksimum 270 dir. 

2. Aynı tebliğin f bendi öncelikle ildeki yüksek öğrenim kurumlarının ön lisans/lisans düzeyindeki okulların staj ihtiyaçlarının karşılanması daha sonra sağlık meslek liselerinin ihtiyacının değerlendirilmesi gerektiğini hükmetmektedir. 

3. İlgili mevzuatın “d” ve “f” maddelerine istinaden merkez müdürlüğümüze bağlı hastanemizde staj için Üniversitemiz lisans ve önlisans öğrencilerine öncelikle yer verilmiş olup toplam stajyer öğrenci sayımız tıp öğrencileri hariç 1000 kişiyi bulmaktadır.

Yani yükseköğrenim kurum öğrencileri staj kotamızı fazlasıyla doldurmaktadır. 

4. Kotamızı doldurduğumuzdan dolayı bu sene hastanemize dışardan stajyer öğrenci kabul edemeyeceğimizi Denizli İl  Milli Eğitim Müdürlüğüne 17/06/2015 ve 25/08/2015 tarihli yazılarla bildirilmiştir. 

5. Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğünün talebi tekrarlaması üzerine ve yapılan görüşmeler sonucunda üniversite hastanesi olarak “kotamızı aşmış olmamıza rağmen” Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerinin mağduriyetinin kısmen de olsa önlenmesine ve eğitimlerine katkı amacıyla  40 kişi stajyer alabileceğimizi 01/09/2015 tarihli yazı ile kendilerine bildirilmiştir. Okul seçimi tamamıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bırakılmıştır. 

6. Stajyerlerden para alınması diye bir şey söz konusu değildir. Tam tersi ilgili mevzuat gereği stajyerlerle sözleşme imzalanıp hakkettikleri yasal ücretleri kurumumuzca ödenmektedir. 

7. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 244 kişinin daha alınması talep edilmektedir.  Ancak Kotalarımızı çok aştığımız için daha fazla stajyer öğrenci alınması yasal olarak mümkün değildir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Son Güncelleme: 04.10.2015 00:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.