24 Kasım 2015 Salı 11:49
Türkiye, Rusya uçağı düşürdü
banner478
 09.45 - Suriye sınırında uçak düştüğü bilgisi geçildi. Ancak birçok yayın olayı farklı şekilde aktarıyor.

Reuters, "Sınırın Suriye tarafına bir savaş uçağı düştü, kime ait olduğu bilinmiyor" bilgisi geçti.

Katar merkezli El Cezire televizyonu, düşen savaş uçağının Rusya'ya ait olduğunu ileri sürdü.

DHA ise haberi "Sınırımıza çok yakın olan Suriye’nin Yamadi köyünde kurulu çadırların üzerine uçak düştüğünü pilotların paraşütle süzüldüğünü gördüklerini söyledi. Bu bilgi henüz farklı kaynaklar tarafından teyit edilemezken, DHA ekibi de bölgeden dumanların geldiğini bildirdi" dedi. DHA, kaynağını "Cephedeki Türkmen kaynakları" olarak açıkladı.

Sabah, "Türk Jetlerinin uçağı vurduğu tahmin ediliyor. Suriye sınırında Türkmen Dağı'na saldırmaya gelen uçak uçaksavarlar tarafından düşürüldü. İki pilot kurtuldu" şeklinde duyurdu.

10.02 - Habertürk'ün haberine göre bölgedeki kaynaklar uçağı Türk jetlerinin düşürdüğünü söylüyor. Uçağın Türkmen Dağları yakınlarında düştüğü söyleniyor.

Habertürk muhabiri Murat Karataş ise şunları aktardı:

"Sabah saatlerinde bir anda gökyüzünde savaş uçakları vardı. Gökyüzündeki hava araçlarından biri alev topuna döndü ve hızla Türk Hava Sahası'nın içine doğru yöneldi. Daha sonra sınır hattından hızla uzaklaştı."

10.15 - Reuters'e bilgi veren Türk bir askeri yetkili, uçağın Türk F16'ları tarafından vurulduğunu söyledi. Ancak yetkili, düşürülmeden önce uyarılan uçağın, hangi ülkeye ait olduğuna ilişkin bir açıklama yapmadı. 

10.25 - Rusya'dan düşürülen uçakla ilgili ilk açıklama

Rus elçiliğinden yapılan açıklamada, düşen uçakla ilgili bir bilgileri olmadığı söylendi. Rusya'nın Türkiye Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, düşen uçakla ilgili henüz bir bilgileri olmadığı belirtildi. Düşen uçağın kime ait olduğu hala bilinmiyor.

10.32 - CNN Türk muhabiri Hatice Demircan, "Atlayan pilotlardan biri Türkmenlerin elinde" bilgisi geçti. İki pilotun uçak çakılmadan hemen önce paraşütle atlayışı görüntülendi.

10.40 - Düşürülen uçağın parçalarının Yayladağ'ın bir köyünde iki kişinin yaralanmasına neden olduğu aktarıldı.

10.48 - Cumhurbaşkanlığı, düşürülen uçağın Rusya uçağı olduğunu açıkladı. 

10.55 - Putin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rusya'ya ait SU-24 uçağının Suriye üzerinde vurulduğu, Türk hava sahasının ihlali olmadığı söyleniyor.

Ayrıca uçağın karadan vurulduğu ve pilotların akibetinin belli olmadığı belirtiliyor. Rusya, uçağın sınır ihlali yapmadığını kanıtlayacağını da duyuruyor.

11.03 - Rusya tarafından yapılan açıklamada uçağın uçuş boyunca Suriye hava sahası içerisinde kaldığı açıklandı.

11.04 - Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı.

11.05 - TSK'dan düşürülen uçakla ilgili ilk açıklama geldi

Düşürülen Rus uçağına ilişkin TSK ilk açıklamasını yaptı. Suriye sınırında düşürülen uçakla ilgili TSK'nın yaptığı açıklama şöyle:

"24 Kasım 2015 tarihinde saat 09.20 civarında Hatay Yayladağı bölgesinde Türk Hava Sahasını ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak defalarca (beş dakika içerisinde 10 kez) ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Sahasını ihlal etmiştir.

Söz konusu uçağa angajman kuralları çerçevesinde 24 Kasım 2015 saat 09.24’te bölgede hava devriye görevinde bulunan iki adet F-16 uçağımız tarafından müdahalede bulunulmuştur.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

11.25 - Cumhurbaşkanlığı, düşürülen uçağın Rusya uçağı olduğunun açıklamasının ardından bir düzeltme yaptı. Açıklama, "Yani Rus uçağı olduğu tahmin ediliyor" şeklinde düzeltildi. Cumhurbaşkanlığı'nın "düzeltme" açıklamasına göre, Erdoğan'ın Suriye sınırında sınır ihlali yapan uçağın düşürülmesi hadisesini yakınen takip ederek bir dizi telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla arayarak olaya ilişkin bilgi verdi. Başka yetkililerden de bilgi alan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuyu Başbakan Ahmet Davutoğlu ile de görüşeceği öğrenildi. 

Açıklamanın devamında, "İlk bilgilendirme notunda uçağın Rus uçağı olduğuna dair ifade, basındaki haberlerden hareketle kullanılmıştır. Yani Rus uçağı olduğu tahmin ediliyor anlamında" denildi.

12.29 - Genelkurmay Başkanlığı, düşürülen Rus uçağına ait olduğunu iddia ettiği bir "iz analizi" yayımladı: 13.50 - NATO, Türkiye'nin çağrısı üzerine bugün saat 18.00'de "acil" olarak toplanıyor. Edinilen bilgiye göre NATO, Türkiye'nin çağrısı üzerine bugün saat 18.00'de "acil" olarak toplanıyor.

14.25 - Hatay sınırına sevkiyat

Suriye sınırında uçağın düşürülmesinin ardından Hatay sınırında askeri hareketlilik gözlendi. 

14.51 - ABD'den düşürülen Rusya savaş uçağına ilişkin açıklama

Suriye sınırında düşürülen Rusya savaş uçağına ilişkin ABD'den ilk açıklama geldi. Reuters'ın haberine göre, ABD'li bir yetkili yaptığı açıklamada, "Rus savaş uçağının Türkler tarafından düşürülmesi olayına ABD güçleri dahil olmamıştır" dedi.

15.16 - Davutoğlu'ndan düşürülen Rusya savaş uçağıyla ilgili ilk açıklama

Başbakan Ahmet Davutoğlu, düşürülen Rusya savaş uçağı hakkında açıklamalarda bulundu. Davutoğlu şunları söyledi:

Biz hiçbir şekilde herhangi bir ülkenin toprağında gözü olan bir yaklaşımı benimsemiyoruz. Defaatle uyarılara rağmen, angajman kurallarıyla, bir kez daha teyit etmemize rağmen, hava ve kara sınırlarımızı kim ihlal ederse, ona karşı tedbir almak hem uluslararası hakkımızdır hem de görevimizdir.

15.22 - Rus Dışişleri: Uçağımızı TSK'ya ait F-16 Suriye'de düşürdü

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Su-24 savaş uçağının Suriye hava sahasındayken Türkiye'ye ait bir F-16 tarafından düşürüldüğünü açıkladı. Twitter'dan açıklama yapan Bakanlık, uçağın Suriye hava sahasındayken Türkiye'ye ait bir F-16 savaş uçağı tarafından vurulduğunu açıkladı.

Rusya daha önce uçağın karadan havaya füzeyle düşürülmüş olabileceğini söylemişti.

16.08 - Saray'da 'güvenlik' toplantısı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşecek olan toplantıda bölgedeki son gelişmeler ele alınacağı öğrenildi. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki toplantıya, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, bazı bakanlar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın katılacağı belirtildi.

17.26 - Genelkurmay: Radar görüntülerini biz değil Başbakanlık yayınladı

Rusya uçağının hava ihlali yaptığına ilişkin iz analizini TSK'nın değil Başbakanlık'ın yayınladığı aktarıldı. Genelkurmay kaynakları, Rusya uçağının "hava ihlali" yaptığını iddia eden radar görüntülerini yayınlamadığını açıkladı.

Düşürülen uçakla ilgili radar izi analizinin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından değil Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nce (BYEGM) paylaşıldığı belirtildi.

Genelkurmay kaynakları, haberlerde TSK tarafından paylaşıldığı belirtilen radar izi analizinin BYEGM aracılığıyla medya kuruluşlarına iletildiğini bildirdi. 

Radar görüntüleri sonrasında Rusya'nın da konu ile ilgili uydu görüntüsü yayınladığı iddia edilmişti.

17.42 - Kılıçdaroğlu'ndan ilk açıklama: Dikkat ve kaygıyla izliyorum

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, düşürülen Rusya uçağına ilişkin bir açıklama yaptı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriye sınırında düşürülen uçakla ilgili konuştu. Kılıçdaroğlu, "Suriye sınırındaki endişe verici olayları ülkemiz adına büyük bir dikkat ve kaygıyla izliyorum" dedi.

18.10 - Rusya, Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak Türkiye'ye nota verdi.

Rusya Savunma Bakanlığı, Türkiye'nin Moskova'daki Büyükelçiliği'nin askeri ataşesinin Bakanlık'a çağrıldığı ve kendisine protesto notası verildiği belirtildi.

Sputnik Türkiye'nin aktardığına göre Bakanlık'tan yapılan açıklamada ayrıca, Türk ordusunun Su-24 tipi Rus uçağını düşürmesini 'dostça olmayan bir eylem' olarak gördükleri ifade edildi. Açıklamada, benzer olaylara verilebilecek karşılıklar konusunda bir dizi önlem üzerinde çalışıldığı belirtildi.

20.06 - Rusya, Türkiye ile askeri ilişkilerini askıya aldı

Rusya Savunma Bakanlığı, Türkiye ile askeri ilişkilerin askıya alındığını duyurdu.

20.07 - NATO, Rus uçağının Türkiye hava sahasına girdiğini doğruladı

TSK'nın sabah saatlerinde Rusya Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçağını düşürmesinin ardından NATO'dan açıklama geldi. Al Arabiya'nın haberine göre; NATO, Rus Su-24 uçağının Türkiye hava sahasına girdiğini doğruladı.

20.51 - Rusya: Suriye hava sahasında tehdit gördüğümüz uçakları vuracağız

Rusya Genelkurmay Başkanlığı yaptığı açıklamada; "Suriye hava sahasında kendimize tehdit gördüğümüz uçakları vuracağız" ifadelerini kullandı.

Rusya Genelkurmay Başkanlığı, S-300’e benzer hava savunma sistemine sahip Fort ile donatılan 'Moskova' isimli kruvazörün, Suriye’nin Lazkiye limanı açıklarına gönderileceğini ve Rus savaş uçakları için potansiyel tehdit oluşturan tüm hedeflerin vurulacağını belirtti.

Rusya Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklama, Türkiye'ye dönük bir uçuşa yasak hava sahası olarak yorumlanıyor.

21.20 - Kremlin: Cevap vermemiz kaçınılmaz

Kremlin'den yapılan açıklamada, Rusya'nın Türkiye'yi askeri olarak tehdit etmediği, ancak cevap vermenin kaçınılmaz olduğu vurgulandı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, düşürülen Rus uçağı hakkında açıklama yaptı. TASS'ın haberine göre Peskov, Türkiye'nin Su-24'ün Türk hava sahasını ihlal ettiğine dair kanıt sunamadığını savunurken, Rusya'nın resmi verilerine göre uçağın hava sahası ihlalinde bulunmadığını kaydetti.

Türkiye'ye askeri bir cevap verilip verilmeyeceği konusunda bir soruya cevap veren Peskov, "Putin herhangi bir askeri sonuçtan bahsetmedi, ancak bu dostane olmayan adıma bir cevap verilmesi kaçınılmaz" dedi.

Peskov ayrıca, NATO'nun konu hakkında toplantı yapacağını hatırlatarak, “NATO’nun Türkiye’nin bu kabul edilemez provokatif hareketlerine cevap vermesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Peskov, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Aralık ayında Moskova ziyareti hakkında ise, “Bu konuda herhangi bir karar alınmadı, ziyaretin ihtimali birçok faktöre bağlı" dedi.

21.47 - ABD Dışişleri Bakanı Kerry: Tüm ayrıntıları öğrenmeden açıklama yapmayacağız

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rus uçağının düşürülmesine ilişkin olarak "Tüm ayrıntıları öğrenmeden hiçbir açıklama yapmayacağız" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Türkiye'nin Suriye sınırında Rus savaş uçağının düşürmesiyle ilgili oalrak, tüm ayrıntıları öğrenmeden hiçbir açıklama yapmayacaklarını söyledi.

Kerry, “ABD halen bilgi topluyor. Türkler olayla ilgili bilgi verdi ancak Washington’da herkes, açıklama yapmadan önce tüm gerçekleri öğrenmeye çalışıyor. Açıklamamızı bundan sonra yapacağız” dedi.

00.09 - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile telefonda görüştü 

Cumhurbaşkanlığı'nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada görüşmeyle ilgili olarak şu ifadeler kullanıldı:

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama arasında bu akşam gerçekleşen telefon görüşmesinde, Türk hava sahasını ihlal eden bir Rus uçağının Türkiye tarafından düşürülmesi konusu ele alınmıştır. ABD Başkanı Obama, Türkiye’nin ulusal egemenliğini savunma hakkının ABD ve NATO tarafından desteklendiğini ifade etmiştir. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama, benzer hadiselerin tekrarlanmamasını güvence altına alacak düzenlemeleri yapmanın, gerilimi düşürmenin önemi hususunda hemfikir olduklarını belirtmişlerdir. İki lider, Suriye’de siyasi geçiş sürecini sağlamak üzere DAİŞ’e karşı ortak mücadeleyi sürdürme konusundaki kararlılıklarını da teyit etmişlerdir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

 © soL Haber

Son Güncelleme: 24.11.2015 13:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.