banner255
26 Kasım 2016 Cumartesi 19:31
Zeybekci: Federasyon sözleşmeyi dolarla değil TL ile yapsın

Denizli'nin Güney İlçesi'nde ziyaretlerde bulunan Nihat Zeybekci yaptığı açıklamada, dolar karşısında dünya para birimlerinin değer kaybı yaşadığını, ABD dışındaki ülkelerde büyüme anlamında negatif gelişmelerin bir türlü pozitife dönmediğini söyledi.

Türk ekonomisinin 15 Temmuz darbe girişiminden sonra stres testinden geçtiğini söyleyen Zeybekci, "Ekonominin gerektirdiği tedbirlerin alınmasını birebir takip ediyoruz. 16 Temmuz'da dünyanın görmeyeceği stres testinden Türkiye geçti. Şimdi geldiğimiz noktada ise Türkiye'nin cari açığı, büyüme oranı, kamu borçlarının milli gelire oranı, Türkiye'nin kamu borçlarının toplamdaki sıfır seviyesinde olması noktasında açık yok, kısa vadeli borçların çevrilebilirliği kapasitesi gibi bütün hepsini yan yana koyduğumuzda Türk ekonomisinin operasyona kapalı olduğunu görüyoruz. Böyle bir zafiyetinin olmadığını hep beraber görüyoruz. Herkes görüyor" dedi.

GÜÇLÜ TL İÇİN KARARLAR
Kurla ilgili hassasiyet yaratılmaya çalışıldığını, bunların spekülatif hareketler olduğunu belirten Zeybekci, şunları söyledi:
"TL'nin yabancı para birimleri karşısında diğer para birimlerine oranla dolar karşısında biraz daha fazla değer kaybetmesi günlük spekülatif hareketlerdir. Merkez Bankası'nın klasik yöntemlerle yani para satarak dövize müdahalesi gibi müdahale etmesini asla uygun bulmuyoruz. Dokunmamak, müdahale etmemek lazım, piyasa kendi dengesini mutlaka bulacaktır. Biz buna inanıyoruz. Geçtiğimiz günlerdeki yaptığımız değerlendirmelerde de Türk Lirası'nı güçlü hale getirmekle ilgili verdiğimiz kararlar var. Bunları zaman içinde sistematik bir yaklaşımla uygulamaya girdiğini göreceksiniz. İstenen noktada TL'nin değerinin speküle edilmesi, değerindeki bu spekülasyonla Türkiye'de fiyatların hareket etmesi enflasyonun bizim istediğimiz aralıktan çıkması gibi olayları yakından takip ediyoruz. Buna da izin vermeyeceğiz, gerekli tedbirleri alacağız. İlgili bağımsız kurullarımızla tedbir alacağız."

"GÜMRÜK BİRLİĞİ'NİN GÜNCELLENMESİ TARİHİ BİR FIRSAT"
Gümrük Birliği'nin güncellenmesi görüşmelerinin son derece pozitif seviyede devam ettiğini belirten Zeybekci, bunun Türkiye'nin ticaret hacmini artırması için tarihi bir fırsat yaratacağını söyledi. Zeybekci, "Her şeye rağmen 2017'ye çok büyük bir heyecanla giriyoruz. 2017'ye Türkiye'mizi çok iyi şekilde hazırlıyoruz. 2017'yi de güzel gelişmeler olacak" dedi.

MERKEZ BANKASININ O MÜDAHALESİNE KARŞI
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Merkez Bankası'nın para satarak piyasaya müdahale etmesine karşı olduğunu belirterek, "Kur artışlarıyla ilgili Merkez Bankası'nın elinde enstrümanlar var. Döviz satarak müdahale edebilir, ama ben bunu geçici bir çözüm olarak gördüm şimdiye kadar, 2014 yılının 28 Şubat'ındaki gibi Merkez Bankası'nın para satarak yaptığı müdahalelerin de ne derece yersiz olduğunu da defalarca gördük" diye konuştu.

Merkez Bankası'nın faizleri artırma kararını de değerlendiren Zeybekci, "Merkez Bankası'nın enstrümanlarından bir tanesi faizlerle ilgili müdahale, TL'yi güçlendirme anlamında müdahalesi de gerçekleşti. Nasıl ki son 8 ayda 2.5 puan aşağıya getirmeyi başardıysa, bununla ilgili bağımsız bir karar aldıysa son adımıyla da maksimum 0.50 puanlık müdahaleyle de tamamen bağımsız kendi almış olduğu bir karardır. Yani 2.5 düşürürken aferin, 0.50 artırırken kötü Merkez Bankası demeyeceğim. Bu anlamda bağımsız karar alma yetkisini ben onaylıyorum. Daha doğrusu destekliyorum. Yoksa faizler arttı çok güzel oldu diyecek değilim, ben Türkiye Cumhuriyeti'nin Ekonomi Bakanıyım" dedi.

TFF'YE ÇAĞRI
Hiç bir devlet kurumunun satın almalarda ve ihalelerde başka para birimlerini kullanmaması hassasiyetini benimsemek gerektiğini söyleyen Zeybekci, Türkiye Futbol Federasyonu'na da yayın ihalesinin bedelini TL olarak alması çağrısı yaptı. Zeybekci, "Futbol Federasyonu yaptığı ihalede buradan açıkça çağrıda bulunuyorum. Eğer bu sözleşme imzalanmadıysa bunun tekrar gözden geçirilerek TL olarak Futbol Federasyonu tarafından yayıncı kuruluşa 'Gel bu sözleşmeyi TL olarak yapalım, bana döviz getirme' diyecek bir şekilde dönüştürülmesinin de bence Türkiye'deki bu söylemi, bizim eğilimlerimize de destek verme anlamında cüzi bile olsa, sembolik de olsa önemli olduğunu düşünüyorum" dedi.

AVRUPA PARLAMENTOSU KARARI
Merkez Bankası'nın faiz artırma kararının piyasalar tarafından pozitif algılandığını, ancak Avrupa Parlamentosu kararının bu havayı negatife çevirdiğini belirten Zeybekci, "Türk ekonomisine etkisi olur mu? Geçici olur. Spekülatif amaçlı olarak bir etkisi olur. Oldu zaten. Ama bunun geçtiğine inanıyorum. Avrupa Parlamentosu'ndaki bu kararın Avrupa Birliği üzerinde hiçbir kıymeti harbiyesi olmayacaktır" diye konuştu.

Osman Nuri BOYACI - Deniz TOKAT / DENİZLİ, (DHA)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.