banner507

Bence ilimizde değil, tüm Türkiye genelinde kangren olan bir sorun var; Rent A Car’lar.

Herkesin malumu olduğu gibi Denizli belediyesi tarafından geçtiğimiz yıllar içerisinde apartmanların altlarına veya yanlarına otopark yapılmadığı için, apartman sakinleri başta olmak üzere mahalleli ara sokakları park haline getirmişti. Özellikle Atatürk Caddesi ve buraya bağlanan ara sokaklarda Rent A Car şirketleri, araçlarını park etmeye başlayınca, mahalleli ile bu şirketler arasında sürtüşmeler yaşanmaya başlandı.

Apartmanlarının önüne ve sağına soluna bu şirketler kiralık araçlarını park etmeye başlayınca, mahalle sakinleri başka yerlere araçlarını park etmek zorunda kalınca, ister istemez küçük sürtüşmeler, tartışmalar ortaya çıkmaya başladı. Özellikle yaz aylarında bu şirketlerin araçları kirada olduğundan pek fazla sorun olmazken, kış aylarında kiralamanın az olmasından dolayı sorun oluşturuyor.

Atatürk Caddesi üzerinde Büyükşehir Belediye’si tarafından 19 Mayıs Katlı Oto Parkı yapılmasına rağmen, bu şirketlerin hiç birisi oraya araçlarını park etmiyor sanıyorum. Eğer birileri bu şirketlerin araçlarını zorunlu bu otoparka çekmez veya şirketleri bir araya toplayacak bir yer yapılmazsa, sanıyorum sorunlar yıllarca yaşanacaktır.

31 Mart yerel seçimler öncesinde, bir arkadaşım beni evinin bulunduğu sokağa çağırdı. Belli ki, kiralama şirketleri ile tartışma yaşamıştı. Gittiğimde evinin önüne park edilmiş bir kiralama aracına hasar verildiğini gördüm. Araçta derin çizikler vardı, farları ve aynaları kırılmıştı.

Bu olay olmadan önce; kendisi pazarlamacı olan arkadaşım, minibüsünü müsait olmasına rağmen kendi evinin önüne bu kiralama araçları yüzünden park edemediğini, şirket yetkililerini defalarca uyarmasına rağmen, kimsenin kendilerini dikkate almadığını ve kaldırımları işgal etmeyi sürdürdüklerini anlatmıştı. Hatta, bir seferinde şirket yetkilileri ile yaptığı tartışmada “Aracınızın başına bir şey gelirse bizi sorumlu tutmayın” dediğini ve bu sözünün de kendisini suçlu konuma soktuğunu ve şirket yetkililerinin bu sözüne istinaden kendisini şikayet ettiklerini anlatmıştı bana.

Aynı sokak üzerinde kamera olmayışı, bu olayı yapanların işini kolaylaştırmıştı.

Ben de, tam bu olayın üzerine çağrıldım. Gerçekten sadece benim arkadaşım değil, apartman sahipleri de şikayetçi idiler. Kendi araçlarını başka sokaklara park ettiklerini, mecburen insanları rahatsız ettiklerini de belirtmişlerdi. Hasar olayını gerçekleştirenler bulunamadı ve olay asayiş raporu olarak kaldı.

Şimdi, benim bulunduğum sokak dahil olmak üzere, Atatürk caddesindeki hemen hemen bütün sokaklar kiralık araçların otoparkı olmaya başladı. Mahallemizdeki bütün ara sokaklar bile çift yönlü olarak dolmaya başladı. Bu araçlar yüzünden mahalle sakinleri sinir küpü olmuş durumda. Hatta geçenlerde bir komşum, Emniyet müdürlüğünü arayarak bazı araçların çekilmesini ve bazılarına ceza yazılmasını istedi.

Ancak trafik ekipleri ne yapsın?

Sokak boyunca çift yönlü araçlar park edilmiş. Bugün değil, yarın da aynı manzara ile karşılaşmak mümkün. Zaten başka türlü olması da mümkün değil. Ceza yazmak veya araçları kaldırmakla bu sorun kesinlikle çözülemez.

Duyduğum kadarı ile konu seçimler öncesinde Belediye Başkanı Osman Zolan’a iletilmişti. Başkan Zolan’da seçimlerden sonra Rent A Car şirketleri ve araçları konusunda kalıcı çözümler yapacaklarını belirtmişti.

Bence Denizli Büyükşehir Belediyesi, hem kiralama şirketlerini, hem de mahalle halkını rahatlatmak için bu araçları Atatürk Caddesi’nin yükünü çekmeye hazır olan 19 Mayıs kapalı Otoparkına zorunlu park etmelerini sağlamalıdır.

Bildiğim kadarı ile ilimizin büyük kapalı otoparklarından olan bu yeni otopark, ne yazık ki şimdilerde bomboş durumda. Park ücretleri indirilmesine rağmen pek rağbet görmüyor. Eğer Atatürk caddesini soruna ve araç kalabalığına boğan kiralama şirketlerinin araçları, bu parka zorunlu park etmeleri için yönlendirilse; sanıyorum sorun çözülecek ve insanlar rahatlayacaktır.

Bunu Büyükşehir belediyesinden beklemek hakkımız sanıyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.