banner255
Denizli Bülten
Denizli Bülten
13 Nisan 2017 Perşembe 22:18
Anne adaylarına sağlıklı doğum eğitimi

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından anne adaylarını rahatlatmak, doğum korkusunu azaltmak ve normal doğumu kolaylaştırmak için Birliğe bağlı tüm sağlık tesislerinde görevli gebe bilgilendirme sınıfı ebeleri, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürleri, Doğumhane ve Kadın Doğum Servis sorumlu ebelerinden  oluşan 35 sağlık çalışanının katılımı ile ‘Sağlıklı Doğum ve Gebe Okulları Sempozyumu’ gerçekleştirildi. Genel Sekreterlik Eğitim Salonunda düzenlenen sempozyumda; “Temel Doğuma Hazırlık Eğitimi”, “Doğum Algısı, Doğum Kasılmaları”, “Doğum Pozisyonları”, “Anne Sütü ve Emzirme”, “Erken Dönemde Anne Bebek Bağlanması”, “Doğuma Bedensel Hazırlık, Kas ve Nefes Egzersizleri”, “Loğusa Bakımı ve Egzersizleri” konularında sunumlar halinde ve uygulamalı olarak katılımcılar bilgilendirildi. Sempozyum sonunda katılımcılara Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Berna Öztürk tarafından katılım belgeleri verildi.

“Eğitimli Ebeler, Güvende Gebeler”

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uz. Dr. Berna Öztürk, anne adaylarının gebelik sürecini, doğum anı ve sonrasını daha kaliteli geçirmesini sağlamada ebelere düşen rollerin büyük olduğunu vurgulayarak Birlik olarak ebelik hizmetlerini güçlendirmek amacıyla bu sempozyumu düzenlediklerini söyledi. Öztürk: “Sağlık hizmet sunumunun her aşamasında ve başarıya ulaşmasında her sağlık çalışanının yeri vazgeçilmezdir. Fakat bilindiği üzere; ülkelerin gelişmişlik düzeyini gösteren birçok demografik göstergeler vardır. Bu göstergelerden biri de bebek ölüm hızlarıdır ki; ülkelerin ekonomik kalkınma düzeyi ve bunun sağlığa yansımasını gösterir. Ülkemizde son yıllarda anne ve bebek ölüm oranlarının büyük bir hızla indirilmesinde ebelerimizin rolü büyüktür. Bu çerçevede Bakanlığımız hedefleri doğrultusunda ebelik hizmetlerini güçlendirmek, normal doğumu desteklemek ve teşvik etmek yönünde çalışmalar yapmak ana hedeflerimiz arasındadır. Birliğimiz olarak “Doğum Eylem Planı” kapsamında tüm gebelerin, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası konularında bilgi sahibi olmalarını ve bilinçli doğum yapmalarını sağlamak, anne adaylarına normal doğum eylemi, kasılmaların yönetimi, anne sütünün önemi ve yeni rollerini benimsemeleri konusunda bilgi ve beceri kazandırmak amacıyla eğitimler yapmaktayız. Bu kapsamda da Denizli DH, Servergazi, Acıpayam, Çivril, Tavas DH ve Buldan Göğüs Hastalıkları Hastanesinde Gebe Bilgilendirme Sınıflarını açtık, 2017 yılı Ocak ayı itibariyle de yeni düzenlemelerle “Gebe Bilgilendirme Sınıfları”nı daha etkin hale getirdik. Egzersiz salonları dizayn ederek Gebe bilgilendirme sınıflarında gebe egzersizi ve nefes egzersizi programlarını başlattık. Bu sempozyumla da ebelerimizin eğitim standartlarını yükseltmek, güncel konuları paylaşmak, gebe okullarında verilen hizmet kalitesini arttırmak ve sağlıklı doğum oranlarını arttırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.