banner255
Editör
Editör
07 Aralık 2016 Çarşamba 11:59
Çocuğunuzda büyüme geriliği varsa

Büyümenin 3 fazlı olduğunu ve anne karnında başlayıp, ergenliğin bitiminde, epifiz hatlarının (büyüme kıkırdıkları) kapanması ile sona erdiğini dile getiren Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Dr. Selda Ayça Altıncık şöyle konuştu: “Normal büyüme, çocuğun yaş, cinsiyet ve genetik potansiyeline uygun standartlarda büyümesi olarak tanımlanabilir. Çocuklarda büyüme, boy ve ağırlığın, yaş ve cinslere uygun olarak hazırlanmış büyüme eğrileri (persentil) kullanılarak değerlendirilir. Büyüme eğrileri, çocuğun boy ve ağırlık değerinin, normal olup olmadığı ve normalden ne kadar sapma gösterdiği tespit eder. Çocuğun, normal sağlık kontrolleri sırasında boy ve ağırlığının ölçülüp bu eğriler üzerine kaydedilmesi ile çocuğun büyüme hızının normal olup olmadığı değerlendirilir. Büyümenin 3 fazı vardır. 1) Süt çocuğu fazı (0-2 yaş), 2) Çocukluk fazı (2-12 yaş), 3) Pubertal (ergenlik) fazı. Büyümede en hızlı dönem doğumdan sonraki ilk bir yıldır. Yaşamın ilk yılı içinde bebeğin boyu 25 cm kadar uzar ve ağırlığı üç kat artar. Birinci yaştan sonra büyüme yavaşlar ve yıllık büyüme hızı 1-2 yaşlar arasında yaklaşık yılda 10-12 cm, 2 – 4 yaşlarında ise yaklaşık yılda 6-8 cm, 4-8 yaşlarında yılda 5-7 cm’ dir. 10-12 yaş dönemine gelene kadar erkekler ve kızlar neredeyse aynı oranda büyürler. Ergenlik dönemine girişle birlikte büyüme hızlanır. Bu, kızlarda erkeklerden 2 yıl daha önce olur. Ortalama olarak kızlar 11-12 erkekler ise 13-14 yaşlarında en hızlı büyümelerini yaşarlar. Erkekler, ergenlikte kızlardan 10-15 cm daha fazla boy kazanırlar.”
 
Büyüme Geriliği Nedir? Büyüme Nelerden Etkilenir?


 
Boy Kısalığı Genetik Midir? Kısa Boylu Çocuk Hasta Mıdır?
Çocuğun büyümesinde anne ve babanın boylarının önemli rol oynadığını ifade den Altıncık, “Genellikle kısa boylu ebeveynler kısa boylu çocuklara, uzun boylu ebeveynler uzun boylu çocuklara sahiptirler. Bunun nedeni kalıtımdır. Bu çocukların boyları büyüme eğrilerinde 3. persentilde veya daha aşağıda olabilir ama büyüme hızları normaldir, kemik yaşları takvim yaşları ile uyumludur” diye konuştu. Altıncık, teşhis ve tedavi konusunda şunları söyledi: “Çocukların büyüme ve gelişmelerinde ilk değerlendirme birinci basamak sağlık hizmetlerinde yani sağlık ocaklarında yapılabilir. Fizik muayene yapıldıktan, büyüme kartları doktorunuz tarafından incelendikten sonra çocuğunuzda boy kısalığına yol açabilecek böbrek, mide, barsak, kalp, tiroid veya kemik hastalığının olup olmadığını anlamak için farklı testler yapılabilir. El bilek filmi çekilerek kemik yaş tayini yapılabilir. Boy kısalığına yol açabilecek diğer nedenlerden uzaklaşıldıktan ve çocuğun yıllık büyüme hızının yetersiz olduğuna karar verildikten sonra büyüme hormonu eksikliği ile ilgili testler yapılabilir. Kötü beslenen (şekerli-gazlı içecekler,cips, çikolata gibi besleyici değeri düşük yiyecekler) bir çocuğun sadece beslenmesinin düzeltilmesi ile büyüme düzelebilir. Malabsorbiyon denilen sindirim ve emilim bozukluğu olan bir takım hastalıklarda (Çölyak gibi), özel diyetler gerekebilir. Büyüme- gelişmeyi etkileyen hastalık varlığında ( kalp-akciğer-tiroid vs..) altta yatan hastalığın tedavisi ile büyüme düzelir. Bazı özel kromozom bozukluklarında (Down sendromu vs..) büyümeyi düzelten bir tedavi yoktur. Büyüme hormon eksikliğinde büyüme hormonu tedavisi ile boy uzamasının normale gelmesi sağlanabilir. Genetik boy kısalığının ise tedavisi yoktur” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.