15 Mart 2016 Salı 14:21
İnmenin belirtileri ve tedavi yöntemleri
banner478

 İnmenin ani gelişen, 24 saat ve daha uzun sürebilen, beyinde kısmi veya yaygın hasara neden olan ve sonuçta ölümle sonuçlanabilen bir hastalık olduğunu söyleyen Uz. Dr. Mustafa Çam; “ Beyin damar hastalıkları ve serebrovasküler hastalıklar beynin bir bölgesinin geçici veya kalıcı olarak iskemi yada kanama nedeniyle etkilendiği ve beyni besleyen damarların patolojik bir süreç ile doğrudan tutulduğu tüm hastalıkları kapsar. Vücudun bir yarısının tümü veya bir bölümünde meydana gelen uyuşma ve güçsüzlük, yutma güçlüğü, konuşma, okuma ve anlama bozukluğu, baş dönmesi, gövdeyi dik tutamama, çift görme ve görme kaybı inmenin belirtileridir. Hastalar inme belirtilerinin farkına varsa bile şikâyetlerin kendiliğinden geçmesini beklemekte ve çoğunlukla acil servislere gecikerek ulaşmakta ve güncel tedavi yaklaşımlarından pek yararlanamamaktadır. Son yıllarda inmeden koruyucu yöntemlerin yanı sıra inme tekrarının önlenmesi ve özellikle inmeli hastaların akut dönemde tanı, tedavi ve bakımları açısından önemli ilerlemeler kaydedilmiştir ” dedi.

Nöroloji Uz. Dr. Mustafa Çamİnmeye yol açan nedenlerden iskemik (kan akımının kesintiye uğraması) inmelerin en önemli nedeninin beyni besleyen bir damarın tıkanması sonucu geliştiğini anlatan Uz. Dr. Mustafa Çam inmenin görülmesini şu şekilde açıkladı: “ Beyne giden damarın tıkanmasıyla beyin dokusunun kan akımı kesintiye uğrar. Bunun sonucunda ani gelişen beyin doku kaybına bağlı bulgular ortaya çıkarak hızlı yerleşir. Bu bulgular 1 – 2 günde tam düzelme, kısmi düzelme, maluliyet ve ölüm olasılıklarını içeren geniş bir değişkenlik gösterir. Bu nedenle hızla başlamış beyin doku hasarını durdurmak ve bölgesel kan akımını tekrar sağlayarak mümkün olduğunca geri dönüşü sağlamak gerekir. Bu amaçla hastanın durumuna göre çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Son yıllarda bu tedavi yöntemleri ile geniş hasta topluluklarında önemli çalışmalar yapılmıştır” dedi.

İnme geçiren ve uygulama koşulları uygun olan bir hastaya ilk 3 – 4,5 saat arası hemen müdahale edildiğinde yüzde 50 başarı elde edildiğini açıklayan Nöroloji Uz. Dr. Mustafa Çam Denizli Devlet Hastanesi İnme Merkezi’nde şu ana kadar inme tedavisi uygulanan 8 hastada iyileşme görüldüğünü belirtti. Çam: “ Denizli Devlet Hastanesi İnme Merkezi’nde uygulanan trombolitik tedavi yöntemiyle merkezimize başvuran 11 hastanın 8’inde iskemik inmenin yerleşmesi önlenerek kısmi veya tam düzelme sağlanmıştır. Bu tedavide süre çok önemli olmakla birlikte tek kriter değildir. Uygulamaya engel kriterler ekarte edilmeli ve yüksek riskli hastalara uygulanmamalıdır. İnme gelişimini önlemek amacıyla ikincil koruyucu tedavi yaklaşımlarına öncelik verilmelidir. Damarsal risk faktörleri belirlenmeli ve kontrol altına alınmalıdır. Hipertansiyon, hiperlipidemi, diyabet gibi değiştirilebilir risk faktörleri tedavi edilmeli, sigaradan uzak durulmalı ve obezite ile mücadele edilmelidir” dedi.

Denizli Devlet Hastanesi Acil Uz. Dr. Mert Özen de inme semptomları olan kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiğini Denizli Devlet Hastanesi acil servisi olarak da her türlü bilgiye ve eğitime sahip olduklarını hastaya gerekli müdahale yapıldıktan sonra gerekli bölüme hastayı yönlendirdiklerini açıkladı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.