banner255
Editör
Editör
18 Ocak 2017 Çarşamba 04:46
Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili genel seçimi 2019'da

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, TBMM Genel Kurulunda anayasa değişiklik teklifinin birinci tur görüşmelerinde 16, 17, ve son madde olan 18’nci maddenin ayrı ayrı görüşüldüğünü ve ardından yapılan gizli oylama sonucu maddelerin kabul edildiğini söyledi.

Anayasa değişiklik teklifinin kabul edilen 16, 17, ve 18’nci maddelerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Milletvekili Şahin Tin; “Gazi Meclisimizde Anayasa değişiklik teklifinin birinci tur görüşmelerini 16, 17, ve ve son madde olan 18’nci maddeyi görüşerek tamamlamış olduk. Teklifte yer alan 16, 17, ve 18’nci maddelerin görüşmelerinin ardından yapılan gizli oylama sonucu 16’ncı madde 341 oyla, 17’nci madde 342 oyla, ve son madde olan 18’nci madde 344 oyla kabul edildi” dedi.

"BAŞBAKANLIK KALDIRILIYOR"

Genel kurulda yapılan görüşmelerin ardından gizli oylama sonucu kabul edilen 16’ncı maddeye göre Başbakanlığın kaldırılacağını ve yeni hükümet modelinin hayata geçirileceğini söyleyen Milletvekili Şahin Tin; “Gizli oylama sonucu 341 oyla kabul edilen Anayasa değişiklik teklifinin 16’ncı maddesiyle ibare ve uyum konusunda önemli değişiklikler yapıldı. Bakanlar kurulu ibaresi çıkarılarak yürütme yetkisi Cumhurbaşkanına verildi. Böylelikle yürütmedeki çift başlılık ortadan kaldırılmış oluyor. Bütçe kanunu teklifi hazırlama ve sunma hariç yürütmenin kanun teklif etme yetkisi olmayacak. Kanun teklif etme yetkisi sadece Milletvekillerine ait olacak” dedi.

"SEÇİMLER BİRLİKTE YAPILACAK"

Anayasa değişikliği teklifinin 17’nci maddesine göre TBMM'nin bir sonraki seçimi ve cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili düzenlemeyi içerdiğini söyleyen Milletvekili Şahin Tin; “Anayasa değişiklik teklifimizin 17’nci maddesi yapılan gizli oylama sonucu 342 oyla kabul edildi. Buna göre Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili genel seçimi 3 Kasım 2019 tarihinde birlikte yapılacak. Seçimin yapılacağı güne kadar Milletvekillerinin ve Cumhurbaşkanının görevi devam edecek. Meclisin seçim kararı alması halinde, 27’nci Yasama Dönemi Milletvekili Genel Seçimi, Cumhurbaşkanı seçimiyle beraber yapılacak. TBMM, anayasa değişikliği teklifinin kanunlaşıp yayımı tarihinden itibaren en geç 6 ay içinde değişikliklerin gerektirdiği Meclis İçtüzüğü ile kanuni düzenlemeleri gerçekleştirecek. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenleneceği belirtilen değişiklikler ise cumhurbaşkanının göreve başlama tarihinden itibaren en geç 6 ay içinde cumhurbaşkanı tarafından düzenlenecek” dedi.

"PARTİLİ CUMHURBAŞKANI OLACAK"

Anayasa değişiklik teklifinin 18’nci maddesine göre Partili Cumhurbaşkanlığı modelinin hayata geçirileceğini söyleyen Milletvekili Şahin Tin; “Anayasa değişiklik teklifimizin 18’nci maddesi yapılan gizli oylama sonucu 344 oyla kabul edildi. Buna göre, Cumhurbaşkanı seçilen kişinin varsa partisi ile ilişiği kesileceğine dair hüküm kaldırılıyor. Bu değişikliğin yayımı tarihinde; mevcut anayasada Bakanlar Kurulu, sıkıyönetim, tasarı, kanun hükmünde kararname, Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ibarelerinin kaldırılmasına dair değişiklikler de TBMM ve cumhurbaşkanı seçimleri sonucunda cumhurbaşkanının görevi başladığı tarihte yürürlüğe girecek. Milletvekili sayısının 600’e çıkarılması, TBMM seçimleri ve Cumhurbaşkanı seçimlerinin 5 yılda bir aynı gün yapılması, Cumhurbaşkanı adaylığı ve seçimine ilişkin değişiklikler, birlikte yapılacak ilk TBMM ve Cumhurbaşkanı seçimlerine ilişkin takvimin başladığı tarihte yürürlüğe girecek” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.