banner255
22 Ekim 2015 Perşembe 02:28
Kobi’lere KDV Kolaylığı
 MHP’li Ayhan seçim çalışmalarını sürdürüyor. Ayhan, çalışmalar çerçevesinde Denizli’deki sanayi esnafını, ardından Tavas ve Acıpayam ilçelerini ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi. 

SANAYİ VE HİZMET SEKTÖRLERİ YENİDEN TASARLANACAK 

13 yıldır ülkeyi yöneten AKP iktidarının özellikle Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ) sorunlarını görmezden geldiğini bu sektörün ayakta durmakta büyük güçlükler  yaşadığını söyledi. MHP iktidarında KOBİ’lerin yeniden ayağa kalkmasına yönelik önemli projeleri olduğunu belirten Ayhan,  “KOBİ’lerin katma değeri yüksek mal ve hizmet üretmeleri desteklenecek Değişime ve gelişime uyum sağlayabilen, girişimcilik kapasitesi yüksek, uluslararası rekabet gücüne sahip, kurumsal yönetim anlayışını benimsemiş KOBİ’ler Türk ekonomisinin temel dinamiğini oluşturacaktır. KOBİ’lerin Ar-Ge, yenilik ve ihracat yapabilme kapasiteleri geliştirilerek uluslararası rekabet güçleri artırılacaktır. KOBİ’lerin markalaşmaları, kurumsallaşmaları ve yenilikçi iş modelleri geliştirmeleri sağlanacaktır.

Bilgi ve teknoloji tabanlı yenilikçi KOBİ’lerin katma değeri yüksek mal ve hizmet üretmeleri desteklenecek, Ar-Ge yatırımı yapmaları ve araştırmacı istihdam etmeleri özendirilecektir. KOBİ’lerin üretim, yönetim-organizasyon, pazarlama ve benzeri alanlarda rekabet güçlerinin artırılmasına yönelik destekler sağlanacak ve bu desteklerin izleme ve değerlendirmesine ilişkin etkin sistemler

oluşturulacaktır. Yenilik stratejisi uygulamaya konulacak Yenilikçilik devlet politikalarının odağı haline getirilecek, bölgesel, sektörel ve ulusal yenilik strateji ve politikaları ivedilikle uygulamaya konulacaktır. KOBİ’lere hizmet ve destek veren kurumlar arasındaki eşgüdüm tek elden yürütülecektir.  KOBİ’lerin finansmana ulaşma konusunda yaşadıkları sorunları ve know-how üretimi, sermaye miktarı ve özellikle bilgi ve iletişim alanındaki modern teknolojiye erişim ve sağladığı avantajlardan faydalanma kabiliyeti açısından yaşadıkları olumsuzlukları giderecek önlemler alınacaktır. Kümelenme yaklaşımı benimsenecek Geleneksel ve teknolojik ağırlıklı sektörlerde rekabet gücü yüksek sektör ve bölgelerin desteklenmesi için “kümelenme” yaklaşımı çerçevesinde sanayi ve hizmet sektörleri yeniden tasarlanacaktır. KOBİ’lerin birleşerek ölçek ekonomisine uygun bir yapılanmaya gitmeleri temin edilecektir. KOBİ’lerin makine-teçhizat ve donanım yatırımlarından KDV alınmayacak. KOSGEB kaynaklarından faizsiz olarak yararlanmaları sağlanacaktır” dedi. 

“FİNANSMANA ULAŞMALARI KOLAYLAŞTIRILACAK” 

KOBİ’lerin finansmana ulaşmalarının kolaylaştırılacağını kaydeden Ayhan, “KOBİ’lerin, ortak tedarik, tasarım, iç ve dış pazarlama, laboratuvar, makine-teçhizat kullanımı gibi konulardaki işbirliği projeleri ve birlikler halinde teşkilatlanmaları sağlanacaktır. İyi yönetişim uygulamalarından yararlanmaları ve rekabet gücü kazanmaları için KOBİ’lere etkin danışmanlık desteği verilecektir. KOBİ’lerin daha kolay finansman bulmaları sağlanacak KOBİ’lerin bilânçoları uluslararası standartlara paralel olarak geliştirilecek ve daha şeffaf hale getirilecek, kurumsal yönetim ilkelerini uygulamaları teşvik edilecek ve daha kolay finansman bulmaları sağlanacaktır. Bu kapsamda, KOSGEB’in, kurumsal yönetim, teknik destek ve eğitim kapasitesi güçlendirilecektir. Gelişen İşletmeler Piyasası (GİP) yeniden açılarak etkin bir şekilde işletilecek ve KOBİ’lerin finansmana erişimi kolaylaştırılacak, GİP ile ilgili farkındalık artırılacaktır. KOBİ’lere sağlanan desteklerin etkinliğinin artırılması ve finansal araçların çeşitlendirilmesi sağlanacaktır. Kredi Garanti Fonu A.Ş.’nin iş süreçleri, kurumsal yapısı iyileştirilecektir. Finansal araçlar çeşitlendirilecek ve geliştirilecek KOBİ’lerin büyük çoğunluğunu oluşturan mikro işletmelerin finansmana erişimini artırmak üzere, esnaf kefaletleri mekanizmasının iyileştirilmesi, mikro kredi, mikro sigorta ve mikro finansal kiralama gibi finansal enstrümanların geliştirilmesi sağlanacaktır. Bireysel Katılım Sermayesi (BKS) sistemi ve diğer alternatif finansal modeller etkin kullanılacaktır. KOBİ’lerin her kademedeki insan gücü kapasitesi artırılacak

KOBİ’lerin her kademedeki insan gücü kapasitesinin artırılması için; üniversitelerin, KOSGEB’in, meslek teşekküllerinin ve sivil toplum kuruluşlarının eğitim programı geliştirmeleri özendirilecektir.

KOBİ’ler tarafından üretilecek mal ve hizmetlerde standartların oluşumu, kalitenin yükseltilmesi ve pazara ulaşımda bilgi ve iletişim teknolojileri kullanımının yaygınlaştırılması sağlanacaktır. Çıraklık eğitimi çeşitli araçlarla teşvik edilecek, nitelikli insan gücüne dönük eğitim-sanayi işbirliği politikaları desteklenecektir. Küçük sanayi siteleri çağdaş bir anlayışla düzenlenecek Küçük sanayi sitelerinde alt yapı, ulaşım, haberleşme, sağlık, eğitim, depolama, pazarlama gibi hususlar çağdaş bir anlayışla düzenlenecektir” diye konuştu.

Son Güncelleme: 22.10.2015 02:49
Anahtar Kelimeler:
kobi lere kdv kolaylığı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.