banner255
Editör
Editör
15 Ocak 2017 Pazar 22:39
Şahin Tin: "Yeni anayasa milli iradeyi egemen kılacak"

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, TBMM Genel Kurulunda anayasa değişiklik teklifinin birinci tur görüşmelerinde 12, 13, 14 ve 15’nci maddelerin ayrı ayrı görüşüldüğünü ve ardından yapılan gizli oylama sonucu maddelerin kabul edildiğini söyledi.

Anayasa değişiklik teklifinin kabul edilen 12, 13, 14 ve 15’nci maddelerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Milletvekili Şahin Tin; “Gazi Meclisimizde Anayasa değişiklik teklifinin birinci tur görüşmelerini gerçekleştiriyoruz. Teklifte yer alan 12, 13, 14 ve 15’nci maddelerin görüşülmesinin ardından yapılan gizli oylama sonucu 12’nci madde 344 oyla, 13’ncü madde 343 oyla, 14’ncü madde 341 oyla ve 15’nci madde de 341 oyla kabul edildi” dedi.

OHAL İLANINA MECLİS KARAR VERECEK

Genel kurulda yapılan görüşmelerin ardından gizli oylama sonucu kabul edilen 12’nci maddeye göre OHAL ilanına Meclisin karar vereceğini sıkıyönetimin kaldırılacağını söyleyen Milletvekili Şahin Tin; “Gizli oylama sonucu 344 oyla kabul edilen Anayasa değişiklik teklifinin 12’nci madde ile Cumhurbaşkanı yurdun tamamında veya herhangi bir bölgesinde 6 ayı geçmemek üzere OHAL ilan edebilecektir. Ancak OHAL kararının yürürlüğe girebilmesi için Meclisin onayına sunulması ve kabul edilmesi gerekmektedir. Ayrıca Meclis OHAL süresini kısaltma, uzatma ve kaldırma hakkına sahip olacaktır” dedi.

ASKERİ MAHKEMELER KALDIRILIYOR

Anayasa değişikliği teklifinin 13’ncü maddesinin askeri mahkemelerin kaldırılmasıyla ilgili düzenlemeyi içerdiğini söyleyen Milletvekili Şahin Tin; “Gizli oylama sonucu 343 oyla kabul edilen Anayasa değişiklik teklifimizin 13’ncu maddesine göre, yargıdaki askeri vesayet sona erecek ve sivil yargı sistemi hayata geçirilecek. Disiplin mahkemeleri dışında askeri mahkemeler kurulmayacak. Ancak savaş halinde askerlerin görevleri ile ilgili işledikleri suçlara bakmak için askeri mahkemeler kurulabilecek” dedi.

BAĞIMSIZ YARGI SİSTEMİ GÜÇLENİYOR

Anayasa değişiklik teklifinin 14’ncü maddesinde Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun yeniden yapılandırıldığını belirten Milletvekili Şahin Tin; “Gizli oylama sonucu 341 oyla kabul edilen Anayasa değişiklik teklifinin 14’ncü maddesiyle bağımsız yargı sitemini güçlendiriyoruz. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulundan ‘Yüksek’ ibaresi kaldırılıyor. Hâkimler ve Savcılar Kurulu üyelerini Cumhurbaşkanı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi seçim yoluyla belirleyecek. Hakimler ve Savcılar Kurulu 13 üyeden olacak ve 2 daire halinde çalışmalarını yürütecek. Hâkimler ve Savcılar Kurulu Kurul Başkanı olan Adalet Bakanı dâhil 6 kişiyi Cumhurbaşkanı, diğer üyeleri de TBMM seçecek. Seçilen üyeler 4 yıl için seçilecek ve görev süresi biten üyeler bir kez daha seçilebilecek” dedi.  

BÜTÇEDE SON KARARI MECLİS VERECEK

Anayasa değişikliği teklifinin 15’nci maddesiyle devlet yönetiminde güçlü ekonomi modelinin hayata geçirileceğini söyleyen Milletvekili Şahin Tin; “Gizli oylama sonucu 341 oyla kabul edilen Anayasa değişiklik teklifimizin 15’nci maddesine göre, merkezi yönetim bütçesi Cumhurbaşkanı tarafından hazırlanacak ve meclisin onayına sunulacak. Cumhurbaşkanı bütçe kanun teklifini mali yılbaşından en az 75 gün önce hazırlayarak TBMM’ye sunma mecburiyetinde olacak. Bütçe de son kararı Türkiye Büyük Millet Meclisi verecek. Bütçe Meclisin onayı ile yürürlüğe girecek” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.