banner255
23 Ekim 2014 Perşembe 06:12
SUBAŞIOĞLU, TÜRKİYE’Yİ TEMSİL ETTİ


14- 16 Ekim 2014 tarihleri arasında Fransa’nın Strasbourg şehrinde gerçekleştirilen kongreye 6’sı Bölgeler Meclis Üyesi, 6’sı da Yerel Yönetimler Meclis Üyesi olmak üzere toplam 12 kişi katıldı.  Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinde Türkiye’yi 2014 -2018 yılları arasında temsil edecek ulusal heyete Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin teşviki ile asil üye olarak seçilen Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, Türkiye’yi ve Denizli’yi Bölgeler Meclis Üyesi olarak temsil etti.

 

Avrupa Konseyi’nin temel organlarından biri olan ‘Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’ yerel yönetimler alanında Avrupa’daki en kapsamlı örgüt olup Avrupa’da yerel ve bölgesel demokrasinin güçlendirilmesi alanında yürütülen çalışmalara öncülük etmektedir.

 

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi, Avrupa Konseyi’nde yerel ve bölgesel yönetimleri temsil eden danışman organdır. 47 Avrupa devletinde 200 bini aşkın yönetimi temsil eden, bünyesindeki makamlarda seçimle gelmiş 636 üyenin olduğu, Avrupa’yı kapsayan bir meclistir. Avrupa Konseyinin bir organı olarak Kongre, bölgeselleşme çabalarına katkıda bulunarak, Avrupa Birliği çerçevesinde bölgelerin, hem inisiyatiflerini ön plana çıkaracak bir rol üstlenmeleri hem de organlarda daha iyi temsil edilebilmeleri için çalışmaktadır.

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin Denizli Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde katıldığı, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresine kendisinin yerine  önerdiği isim olan, Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu kongrede hem Türkiye’yi hem de Denizli’yi temsil etmiş oldu.

 

27. Kongre Genel Kurulunun 2014 yılı teması ‘Gençleri Güçlendirmek,  Şehir ve Bölgeler İçin Ortak Sorumluluk’tu.

 

Kongrenin birinci günü, Dünyada yaşanan savaşlarda yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşu ile başladı. Aynı gün içinde yerel ve bölgesel meclislere yönelik başkan seçimleri gerçekleştirildi. Başkan Subaşıoğlu da burada oy kullandı. Avrupa Halk Partisi Grubunun, ( EPP/CCE) toplantısına katıldı. Ayrıca; engellilerin yerel ve bölgesel bazda sosyal yaşama katılabilmeleri, eğitim, istihdam, sağlık ve barınma konularında fırsat eşitliğinden yararlanmaları konuları görüşüldü.

 

Kongrenin ikinci gününde, Bölgeler Meclisi Başkanının seçiminin ardından, Yerel Yönetimler Meclisinin 7 Başkan Yardımcısının seçimi gerçekleştirildi. Seçimlerin sonuçlanması sonrası Raportör Stewart Dıckson tarafından ‘Bölgeler Arası İşbirliği’ konulu sunum gerçekleştirildi. Bir diğer sunum Raportör Johan van den Hout tarafından ‘Katılımcı Demokrasinin İnşasında Bir Araç Olarak Bölgesel Medyanın Rolü’ konusu oldu. İkinci ünün sonunda ‘Kamu Etiğinin Teşvik Edilmesi ve Bölgesel Düzeyde Yolsuzluğun Önlenmesi’ konusu tartışıldı.

 

Kongrenin üçüncü gününde Raportör Nawel Rafık - Elmrını tarafından ‘Kültürler Arası Eğitim Ve İletişim Stratejileri Aracılığıyla Çeşitliliğin Teşvik Edilmesi’ konusunda sunum gerçekleştirildi. Kongrenin son gününde Raportör Jean Claude Frecon tarafından ‘Kongrenin Avrupa Konseyi Komşuluk Politikasına Katkısı ve Yerel Demokraside Ortak‘ konulu sunum gerçekleştirildi. Kongrede, Dünya da ve Avrupa'da hızlı bir şekilde yükselen işsizlik oranının nedenleri ve alınması gereken önlemler hakkında görüşmeler yapıldı.

 

Kongreye Türkiye ve Denizli adına başarılı hizmetler verebilmek için katıldığını belirten Başkan Subaşıoğlu “1975 yılından bu yana her yıl toplanan Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi yılda iki kez gerçekleştiriliyor. 2014 yılında yapılan kongrenin ilki, 14 -16 Ekim tarihleri arasında 47 ülkenin üyeliği ve seçimle gelmiş 636 üyenin katılımıyla Avrupa Konseyinin merkezi olan Strasbourg’da gerçekleşti. Kongrenin görevleri arasında, üye ülkelerde yerel ve bölgesel demokrasiyi ve bu yönetimlerin özerkliğini güçlendirmek, yönetişimi iyileştirmek ve Avrupa'daki bölgeler arası ve sınır bölgeleri arasındaki işbirliğini geliştirmek yer alıyor. Kongre, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartında belirtilen ilkelerin uygulanmasının sağlanmasına özel önem veriyor ve yetki devri ve bölgeselleşme süreçlerinin yanı sıra şehirler ve bölgeler arasında sınır ötesi işbirliğini teşvik ediyor.

 

Kongrenin amaçları da; Avrupa Konseyinin çalışmalarında temsil edilmesi ve bu çalışmalara aktif olarak katılımı sağlamak, yerel ve bölgesel demokrasinin yaygınlaştırılmasına yönelik teklifleri Bakanlar Komitesi’ne sunmak, yerel ve bölgesel yönetimler arasında işbirliğini desteklemek, Avrupa Konseyinin genel dış ilişkiler politikasının parçası olarak, uluslararası kuruluşlar ile irtibatı kendi sorumlulukları dahilinde sürdürmek, ulusal, demokratik yerel ve bölgesel yönetimler ile Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi ile yakın işbirliği içinde çalışmaktır. Tüm üye devletlerde ve Avrupa Konseyi’ne katılmak için başvurmuş olan devletlerde yerel ve bölgesel seçimlerde gözlemcilik yapmak ardından rapor ve tavsiye kararları hazırlamaktır.

 

Türkiye'nin ve milletimin menfaatlerini, temsil etmek üzere bu tür çalışmalara katılmaya devam edeceğim. Bir ülkenin demokratikleşmesi yerel demokrasinin kurulmasıyla mümkündür. Bu anlamda katıldığım kongrenin hem Ülkemiz hem de ilimiz adına çok önemli ve verimli olduğunu düşünüyorum.

 

Böylesi önemli bir kongrede ülkemi ve ilimi temsil etmem için beni seçen başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a, Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’na ve Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci’ye teşekkür ediyorum.” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.