04 Ekim 2015 Pazar 16:43
AGD'de başkanlar Ankara'da toplandı

 Toplantıda şube başkanlarına hitap eden AGD ve MGV Genel Başkanı Salih Turhan konuşmasına iki hafta evvel rahmet-i rahmana uğurlanan, elim bir kazada hayatını kaybeden AGD genel merkez görevlisi Abdullah Şahin’e rahmet dileyerek başladı. Turhan, İslam ülkelerinin içinde bulunduğu durama dikkat çekerek, birlik ve beraberlik çağrısı yaptı.  

KİMSENİN BİR KENARA ÇEKİLİP SEYRETME LÜKSÜ YOKTUR

Abdullah Şahin’in kazadan bir gün önce Filistinli ve Suriyeli vatandaşlar için yardım topladığını hatırlatan Turhan, “Bir gün önce de Filistinli ve Suriyeli kardeşleri için yardım toplamıştı. Dönüşte, Gerede civarında elȋm bir trafik kazasında şehit oldu. Derin bir üzüntü içinde bıraktı herkesi. Genel Merkez heyetini görünce Ağabey’inin ilk sorusu şu oldu: ‘Cihat üzere öldü, değil mi?’ ,‘Allah şehadetini kabul etsin’ diye dua ettiler hepsi. Evet, Abdullah kardeşimizin söylediği gibi tadına doyulmaz bir ibadet olan cihat hepimizin üzerine farzdır. Kimsenin bir kenara çekilip seyretme lüksü yoktur. Eğer öleceksek bu çalışmalarda öleceğiz” diye konuştu.

MÜSLÜMANLAR ISSIZ BİR ADADA YALNIZ BAŞLARINA

Hac vazifeleri sırasında Mina’da çıkan izdihamda 700’den fazla Müslüman’ın yaşamını yitirdiğini de hatırlatan Turhan, kaza sonucu hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara ise acil şifalar diledi ve şunları kaydetti: “Bir taraftan milyonlarca mümin aynı anda Beytullah’ı tavaf etti, Arafat’ta buluştu, diğer taraftan aynı Peygambere ve aynı Kitab’a inanan İslam coğrafyası darmadağın. Birçok kardeşimiz kendini okyanusun ortasında ıssız bir adada tek başına hissediyor. Her bir Müslüman savrulma içerisinde. Başsız kalmış vaziyette. Basiretsiz yöneticilerin zulmü altında asıl varlık sebeplerinden bihaber yaşamlarını sürdürüyor. Her hac mevsiminde milyonlarca Müslüman bir araya geliyor. Ancak kan ve gözyaşının hiçbir zaman durmadığı İslam coğrafyasını bu durumdan kurtarabilecek bir adım atmıyor. Bu bizim ciğerimizi yakıyor. Uykularımızı kaçırıyor. Biz Müslümanların bu halden nasıl kurtulması gerektiği konuşulmuyor. Şimdi Müslümanlar sayıları milyonları aşan hacı adaylarının bir araya gelmesini önemsemiyor. Orada ‘nasıl İslam Nizamını kurarız’ı konuşmuyor. Nasıl olur da tüm insanlığı kurtarırız, bunun derdi ile dertlenmiyor. Adeta bir turizm faaliyeti, bir yurt dışı seyahati olarak görüyor. Rahmetli Erbakan hocamızın D8’leri nasıl kurduğunu hepiniz biliyorsunuz.  Hac ibadetinin asıl manasını ortaya koyarak bir ‘Şura’ olarak bütün Müslümanlarla görüşerek yeni bir dünyanın tohumlarını attı ve D8’i kurdu”

EĞİTİM SİSTEMİ ÖĞRENCİLERİ TEKTİPLEŞTİRİYOR

Eğitim-öğretim yılının başlaması münasebetiyle ilk, orta ve üniversitedeki öğrencilere başarılar dileyen Turhan, “Allah bütün gençlerimize sevgi ve kardeşliğin etrafında kümelenmeyi nasip etsin” diyerek, “Bu çarpık eğitim düzeni çocuklarımızı birbirinin aynısı birer fabrika çıktısı gibi niteliksiz bir şekilde sömürü düzeninin içine atıyor. Gençlerimiz bu cenderenin içerisinde ilimle yoğrulmanın ahlaklı bir üretim anlayışının ve ümmet bilincinin çok uzağında kalıyor. Zaten amaçlanan böyle itaatkar beyinler ve üretken bedenler, düzenlerinin devam etmesinin tek koşulu. Sistemden ya da müfredattan kaynaklanan sıkıntılar eğitim-ekonomi politikaları sarmalında devam ediyor. Buna rağmen öğretmenlerimizin sistemden ve dayatmalardan kaynaklanan sıkıntıları aşarak çocuklarımızın ve gençlerimizin kalplerinde iyinin, doğrunun, faydalının ve adil olanın yer bulmasının gayretinde olmalıdır. Ülkemizin ve dünyanın, adaleti, kardeşliği, paylaşmayı ve merhameti önceleyen; inancını ve kimliğini koruyarak başkalarının da hak ve hukukunu gözeten nesillere ihtiyacı var. Kendi tutumlarının peşinden koşan değil başkalarının haklarını korumanın derdinde olan gençlere ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

BATILI EMPERYAL ÜLKELERLE BU İŞ OLMAZ

İslam coğrafyasının içinde bulunduğu durumdan, Batılı devletlerle stratejik ortaklık kurarak değil Müslüman ülkelerle el ele vererek, kurtulabileceğine dikkat çeken Turhan, “Batılı emperyal ülkelerle bu iş olmaz. Son dönemde cereyan eden vakaları bu çerçevede ele alırsak hakikatin nasıl alenen çarpıtıldığını anlayacağız. Rusya Ukrayna’nın tartışılmamasına karşın Suriye’de özerk yönetimler oluşması konusunda Amerika’yla uzlaşmış görünüyor. Yani emperyalizm masada coğrafyada yaşayan halkları pazarlık konusu haline getirmektedir. Bizim hiçbir şekilde herhangi bir ülkeye dışarıdan müdahaleyi onaylamamız, hele hele bu müdahaleyi emperyalist ülkeler eliyle olması bizim bu müdahalelere karşı durmamız gerektiğini açıkça ortaya koymaktadır. İlerleyen zamanlarda göreceğiz ki Suriye’de parçalı bir yönetim hesapları Rusya’nın fiili müdahalesiyle siyasal olarak tartışmaya açılmış olacak. Korkarız ki sonuç yine parçalanmış bir coğrafya olacak. ABD’nin kuklalığını yapan malum silahlı örgütler Suriye’de Rusya ve ABD’nin karşılıklı bir biçimde kozlarını paylaşmalarına sebep olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

ÇEKİÇ GÜÇ YENİDEN KONUŞLANDIRILDI

Geçtiğimiz gün savaş bölgesine en yakın Türk Hava Üssü olan Diyarbakır 8’inci Ana Jet Üs Komutanlığı’na ABD ordusunun özel ekibi Guardian Angels’ın (Koruyucu Melekler) konuşlandırıldığının altını çizen Turhan, “Öte yandan Türkiye’nin PKK ile Doğu ve Güneydoğu’daki askeri çatışmaları Suriye konusunda pazarlıklarda mahkum olmasına sebep oldu. Geçtiğimiz gün savaş bölgesine en yakın Türk Hava Üssü olan Diyarbakır 8’inci Ana Jet Üs Komutanlığı’na güya özel bir ekip olan Guardian Angels (Koruyucu Melekler) konuşlandırıldı. Bunlar ABD ordusunu özel ekibi. Çekiç güç yeniden konuşlandırıldı. Bunu fark edememek feraset kararmasıdır. Diyarbakır’ımıza konuşlandırılan bu emperyalist askeri güç Müslüman coğrafyalara bomba yağdıracaktır. Bizim buna göz yummamız söz konusu olamaz. Derhal bu askeri yığmanın ülkemizden çıkarılmasını istiyoruz. Aksi takdirde akacak Müslüman kanına biz de ortak olacağız. Ayrıca Cizre vakası da Türkiye’ye doğrudan bir siyasal mesajdı. Türkiye’nin her anlamda içinden çıkılmaz bir duruma girebileceği mesajı verildi” dedi.

Son Güncelleme: 04.10.2015 16:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.