18 Aralık 2020 Cuma 13:15
BES: “Kamu çalışanları açlıkla, ölüm seçeneği ile karşıkarşıya”

BES Denizli Şube Başkanı Yusuf Yurdakul, 2020 yılının bir kabus gibi üzerimize çöktüğünü, yeni yılı karşılamaya hazırlandığımız bu günlerde Covid19 salgınının ikinci dalgasını yaşamaya devam ettiğimizi belirterek, “Tüm ülkelerin birinci gündemi pandemi iken ülkemizde pandemi ile birlikte derin bir ekonomik kriz yaşanmaya devam ediyor.” dedi.

Emekçilerin açlıkla ölüm arasında bir tercihle karşı karşıya kaldıkları dramatik bir süreci yaşadığımızı söyleyen Yurdakul; “Yıllardır ödediği vergiler karşılığında devletten destek bekleyen emekçiler, küçük esnaf ve çiftçiler hayal kırıklığı yaşamaya devam ediyor. İşsizlik fonunun böylesi bir süreçte bile işçi ve işsizlerden fazla işveren lehine kullanıldığı bir süreçte siyasi iktidar tercihlerini sermayeden yana ve %28,1 oranında artışla Cumhurbaşkanlığı bütçesine kullanmaya devam ediyor.

Bilim insanlarının pandemiyle mücadelede; temel, zorunlu, acil mal ve hizmet üretenler dışındaki tüm işlerde çalışmanın durdurulmasıyla tam kapanma çağrısı yaptığı bir süreçte siyasi iktidar sınırlı kısıtlamalarla ekonomiyi gözetmeye devam ediyor, sağlık emekçilerinin canları pahasına pandemiye karşı mücadele ettikleri bir süreçte, bütün kamu emekçileri de kamu hizmetlerini aksatmamak için özverili bir çalışmayı sürdürüyor.“ dedi

Kamu kurumları önlemlere uymuyor

Yurdakul, kamu kurumlarının pandemi önlemlerine uymadığını iddia ederek, “Yayınlanan genelgelerle kısıtlamalara ilişkin her gün yeni bir uygulama ile karşı karşıya kaldığımız bir süreçte ne acıdır ki siyasi iktidarın yayınladığı sınırlı da olsa önlemlere uymamak konusunda kamu kurumları adete birbiriyle yarışıyor. Özellikle işkolumuzda başta sosyal güvenlik, İş-Kur, maliye ve adliye olmak üzere işyerlerimizde maalesef yayınlanan genelgelere tüm uyarılarımıza rağmen uyulmamaya devam ediyor. Kamu alacaklarına ilişkin yapılandırma süreci bahane edilerek özellikle Sosyal Güvenlik Kurumu’nda esnek ve dönüşümlü çalışmaya son verilirken 60 yaş üstü çalışanlar idari izinli oldukları halde işyerlerine çağrılmış durumda. SGK işi daha da ilerleterek hafta sonları sokağa çıkma yasağı olduğu halde hafta sonu çalışma için İçişleri Bakanlığı’na başvurmuş durumda.

İşyerlerimizde vakaların her geçen gün arttığı bir süreci yaşamaya devam ediyoruz. Son bir hafta içerisinde Şırnak, Kayseri ve son olarak Zonguldak’ta olmak üzere üç SGK emekçisi arkadaşımızı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içerisindeyiz. İnsanların açlıkla, ölüm seçeneği ile karşı karşıya bırakıldıkları bir süreçte devletin kamu alacaklarının peşine düşmesini anlamakta zorlandığımız bir süreçte testi çatlamaya başladı, testi kırılmadan son defa siyasi iktidarı uyarıyor kamu alacaklarına ilişkin yapılandırma sürecini bir an önce haziran ayına kadar ertelemesini ve işkolumuzda salgına karşı önlemlerin tekrar başlatılmasını talep ediyoruz. Aksi takdirde Genelgelere uymayan kurum yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunmak dahil, her türlü eylem ve etkinliklere devam edeceğiz.

Salgına karşı mücadelede kaybettiğimiz kamu emekçilerini saygıyla anıyor, yaşam hakkımız için mücadele etmeye devam edeceğimizi bir kez daha ifade ediyoruz.” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.