banner255
Editör
Editör
21 Aralık 2016 Çarşamba 18:35
Denizli'de 4 yılda 44 ürün tağşişli çıktı

Müdürlükten yapılan açıklamada, Son 4 yıl içerisinde, ilimizde faaliyet gösteren süt ürünleri işleyen 5 firma ile 10 et ürünleri, 7 bitkisel sıvı yağ, 4 bal ve 1 enerji içecekleri üreten toplam 27 firmaya ait 44 parti ürünün tüketicinin bilgisine sunulduğu kaydedildi.

Gıda denetimlerinin son yıllarda BİMER ve Alo 174 Gıda servisi sayesinde arttığına değinilen yazılı açıklamada Müdürlük şu bilgileri kamuoyu ile paylaştı:

“Kamuoyuna Duyurulur;
Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, sağlığın ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından büyük bir titizlikle yürütülmektedir.

5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ve bu Kanun kapsamında yayımlanan, “Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik” gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.


Tüketicinin sağlığı ve menfaatinin korunması ile sektörde haksız rekabetin önlenmesine yönelik bu uygulamamız ile Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak tüketici aracılığıyla firma üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması, firmaların “güvenilir gıda üretimi” ne teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

Bütün bu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, BİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız açısından çok önem arz etmektedir.

Denizli Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekiplerince yürütülmekte olan denetimler sırasında gıda maddelerinden alınan numunelerden; analizleri sonucunda taklit-tağşiş yapıldığı tespit edilerek haklarında idari para cezası uygulanan; 3 adet et ürünleri (Kardeşler Pide Salonu-Çivril, İkizler Kokoreç Salonu-Çivril ve Can Et Pazarı-Pamukkale) ve 6 adet bitkisel sıvı yağ üreten (Gülgünoğlu Gıda Tekstil-Murat GÜLGÜN, Şeref Gıda, Murat Yılmaz-Zeytin İşletmeleri, Umut Gıda, FMK Petrol Gıda Tar. Tur. İnş. Yen. En. Taş. Ve Tic. Ltd. Şti., Yenen Zeytincilik Yağ Gıda ve Tarım Ürün. San. Tic. Ltd. Şti.) toplam 9 firmaya ait 13 parti ürün Bakanlığımızın internet sitesinden 17.12.2016 tarihinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

Taklit-Tağşiş konusunda kamuoyu duyurularının yapılmaya başlandığı 2012 yılından bu yana İlimizde faaliyet gösteren süt ürünleri işleyen 5 firma ile 10 et ürünleri, 7 bitkisel sıvı yağ, 4 bal ve 1 enerji içecekleri üreten toplam 27 firmaya ait 44 parti ürün tüketicinin bilgisine arz edilmiştir. Söz konusu firmalara 5996 sayılı Kanun kapsamında yasal işlem uygulanmıştır. Bakanlığımız, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız olarak ve büyük bir titizlikle sürdürmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Denizli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.