03 Aralık 2020 Perşembe 14:01
"Engeller hayatın ritmini yakalamaya engel olamaz"

Doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybeden insanların, toplumsal hayata uyum sağlamada ve günlük ihtiyaçlarını karşılamada güçlük çekebileceğini söyleyen Filiz; “ Ancak her ne kadar desteğe ihtiyaç duysalar da, bu onların hayatı kucaklamalarına engel değildir” dedi.

Engelli vatandaşlarımızın önündeki engellerin kaldırılması, kendilerinin ve ailelerinin yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve yaşama sevincinin arttırılması , yaşamın her alanında var olacak şekilde , tarafların birlikte ortak akıl ile çözümü ortaya koyacak yerel ve genel sosyal politika programlarını geliştirmeleri ve birlikte yaşam kültürünü en güzel biçimde var etmek hedefinde olması gerektiğini vurgulayan filiz mesajında devamla şu ifadelere yer verdi:

Engeller hayatın ritmini yakalamaya engel olamaz

“ Engelli vatandaşlarımız bizim hükümetlerimiz döneminde daha çok sosyalleşen, sivil toplum örgütlenmesinde güçlenen, kamu ve özel sektörde daha çok yer alan bir konuma kavuşmuştur. Mevcut yasaları günün gereksinimlerine göre güncelleyerek engelli bireylerimizin istifade edeceği bir hüviyet kazandırdık. Cumhuriyet tarihimizde bir ilk niteliği taşıyan Engelli Memur Seçme Sınavı'nı gerçekleştirdik. Yüz binlerce engelli vatandaşlarımız için E-KPSS ve kura yöntemiyle istihdam alanları oluşturduk, Engelli vatandaşlarımızın kamuda ve özel sektörde istihdamını sağladık, bu yönde teşvikler uyguladık. Yine eve hapsolmak durumunda kalan engelli kardeşlerimize, bakıma muhtaç olan vatandaşlarımıza maaş bağlayarak hem mağduriyetlerini önledik hem de maddi olanaklarla sosyal hayata adapte etmeye çalıştık. Engelli vatandaşlarımız açısından reform niteliği taşıyan “evde bakım ücreti” ni uygulamaya koyduk; çalışamayacak durumda olan ya da iş bulamayan engellilere bağlanan aylıkları ciddi oranlarda artırdık. Kendi namına çalışan engellilere ve bakıma muhtaç engelli çocuğu olan annelere erken emeklilik imkânı tanıdık.

Engel durumlarına göre bakım ve rehabilitasyon merkezleri, otistik ve işitme engelli bireylerimize okullar yapıldı. Özel eğitim ihtiyacı olan tüm engelli vatandaşlarımızın özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden ücretsiz yararlanmasını temin ettik. Son dönemlerde rapor alma konusunda yaşanan sıkıntıları bertaraf ettik, engellilerimizin kamu kurum ve kuruluşlarına erişimleri, kamusal alandan faydalanmaları noktasında hizmet ağında ciddi kolaylıklar sağladık.

Cumhuriyet tarihimizde ilk defa amacı; engellilerin temel hak ve özgürlüklerden faydalanmasını teşvik ve temin ederek ve doğuştan sahip oldukları onura saygıyı güçlendirerek toplumsal hayata diğer bireylerle eşit koşullarda tam ve etkin katılımlarının sağlanması ve engelliliği önleyici tedbirlerin alınması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını sağlamak olan; engellilik alanında yaşanan sorunlara kapsamlı ve çağdaş çözümler içeren 5378 Sayılı Engelliler Yasasını çıkardık.

Onlara ‘Engel’ olmayın !

Allah Resûlü’nün “Kolaylaştırın, zorlaştırmayın; müjdeleyin, nefret ettirmeyin!” sözünü hayat düsturu edinerek, engelliler için yaşamı kolaylaştıracak ve sevdirecek hizmetlere öncü olmalıyız. Sadece kendi konforunu değil, aynı gökyüzünü, aynı suyu, aynı şehri paylaştığı herkesin rahatını düşünen bir insan, Sevgili Peygamberimizin şu sözünde kendini görecektir: “Müminlerin birbirine karşı merhamet, sevgi ve şefkat gösterme hususunda yekvücut olduğunu görürsün. Tıpkı bir uzvu rahatsızlandığında bedenin diğer uzuvlarının uykusuzluk ve ateş ile onun için çırpınması gibi…”

Bizler de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği üzere “ Engellerin bu kardeşlerimizin zihinlerinde ve uzuvlarında değil, onları eksik gören kalplerde olduğuna inanarak, bu bilinci tüm topluma yaymak konusunda gayret göstermeye devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle; 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde farkındalığımızın artacağı, sevgiyle kucaklaşacağımız nice günlerimizin olması dileğiyle tüm engelli vatandaşlarımıza aileleriyle, yakınlarıyla ve sevdikleriyle sağlıklı bir ömür ve engelsiz yarınlar temenni ediyorum.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.