banner255
Editör
Editör
29 Ekim 2015 Perşembe 05:31
PAÜ'de 'Cumhuriyetin 92. yılında bilim' paneli

 Panelin moderatörlüğünü Pamukkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Selahittin Özçelik yaparken, Prof. Dr. Celal Şimşek, Prof. Dr. Nuri Kolsuz, Prof. Dr. Mehmet Akgün ve Doç. Dr. Güney Çeğin konuşmacı olarak yer aldı.

Panele PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Vali Yardımcısı İsmail Kaygısız, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Panelin açılışında kısa bir konuşma yapan Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, bilim alanında geçmişten günümüze nereye geldiğimizi görmek ve gözümüzden kaçırdığımız noktaların farkına varmak için bu panelin iyi bir fırsat olduğunu ifade etti.

Panel moderatörü Prof. Dr. Selahittin Özçelik konuşmacılara söz vermeden önce kısa bir açılış konuşması yaptı. Kurtuluş Savaşı yıllarında cephede savaşlar sürerken eğitimin devam ettiğini hatırlatan Prof. Dr. Özçelik, 92 yılda bilim alanında neler kazandık? Neler kaybettik? Bu soruların cevabını arayacaklarını söyledi.

İlk olarak felsefe alanında gelinen noktayı özetlemek için konuşmasını gerçekleştiren PAÜ Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Akgün, Cumhuriyetin ilk yıllarında bir çok lisede felsefe derslerinin verildiğini ve bu derslerin farklı branş öğretmenleri tarafından anlatıldığına değinirken, ilerleyen yıllarda üniversitelerde felsefe bölümlerinin açılmasıyla günümüzde, alanında uzman yaklaşık bin civarında öğretim elemanının görev aldığını dile getirdi. Son yıllarda Türkiye’de felsefenin olgunlaşmaya başladığına dikkat çeken Prof. Dr. Akgün, Cumhuriyet sonrası sayıları seksene varan düşünürlerin katkısının büyük olduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmasında Türkiye’de fizik alanında gelinen noktayı özetleyen Prof. Dr. Nuri Kolsuz, 19. yy’da Avrupa’da radyo, telgraf vb. ile fizik alanında birçok çalışmanın gerçekleştirildiğini dile getirirken, Atatürk’ün reformları ile fizik alanında çalışmaların hız kazandığını ve 1933-1967 yılları arasında 27 doktoralı öğretim elemanı yetiştirildiğine değindi. Fiziğin Türkiye’de gelişmesinde bu 27 bilim insanının önemli rolü olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Kolsuz, 2006-2009 yılları arasında Türkiye’den uluslararası 5 bin yayının yapıldığını söyledi.

Arkeoloji alanında Türkiye’de yapılan çalışmaları ve Türk Arkeolojisinin durumu hakkında sunumunu gerçekleştiren Prof. Dr. Celal Şimşek, Anadolu’daki antik kentleri 18.yy’da seyyahların ziyaret etmesiyle Osmanlı’da arkeoloji çalışmalarının başladığını söylerken, 19 yy’ın ortasından itibaren yabancı arkeologlarca çıkarılan eserlerin yurt dışına çıkarılıp müzelerinde sergilendiğini belirtti. Cumhuriyet döneminde Atatürk’ün yaptığı çalışmalarla Türk arkeologların yetişmeye başladığını hatırlatan Prof. Dr. Şimşek, 2014 yılı verilerine göre Anadolu’da yapılan toplam kazı çalışmalarının 257 olduğunu ve bunun 175 tanesinin Türk ekipler tarafından gerçekleştirildiği bilgisini verdi.

Konuşmasında sosyoloji alanındaki gelişmeleri ele alan Doç. Dr. Güney Çeğin, Dünyada sosyoloji kavramının ilk olarak Fransa’da çıktığını hatırlatırken, onu Osmanlı’nın takip ettiğini dile getirdi. Türkiye’de Cumhuriyet sonrası özellikle sanayileşme ile 1960 yıllarında sosyoloji olgusunun geliştiğine vurgu yapan Doç. Dr. Çeğin, sosyologlardan çalkantılı zamanlarında çözüm üretmelerinin beklendiğini ifade etti.

Panelin ardından Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağcı ve Vali Yardımcısı İsmail Kaygısız konuşmacılara günün anısına teşekkür belgesi ve çiçek takdim etti.

Son Güncelleme: 29.10.2015 05:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.