26 Mayıs 2019 Pazar 12:27
Denizli’de Antika Kültürünü O Ayakta Tutuyor

Yaşadığımız evden ayrıldığımız gibi, havasını soluduğumuz şehirden de ayrılırız çoğu zaman. Azrail verilen vazife için geldiğinde ise bütün sevdiklerimizden, sahibi olduğunu düşündüğümüz mal ve eşyalardan, şu koca dünyadan da ayrılma vakti gelmiştir. Geriye kalan eşyalardan bir kısmı çöpe atılır, değerli olanlar bir müddet saklanır, sonra antikacıların raflarında, vitrinlerinde yerini alır.

Antika dükkanlarında insanlara dair çok kıymetli anılar var. Bir şehrin güzel yerlerini ziyaret etmek nasıl keyifliyse, geçmişte yaşamış olan insanların ardında bıraktığı eşyaları ziyaret etmek de o kadar güzel.

Kimilerine göre antikacılık bağımlılık yapan bir hastalık. Çünkü eşyaların ruhu olduğuna inananlar onlara dokundu mu, bir daha uzak duramıyor ve bu işi terk edemiyor.

Çivril’de küçük yaşlarda baba Halil İbrahim Demirdöğer’in eskilere dair anlattıklarıyla büyüyen ve zamanla antikacılığa merak salarak Lise Caddesi’nde antika mağazasını açan Faruk Demirdöğer, sonraları bu işin meraklılarını kurduğu Antika Sevenler ve Antikacılar Derneği’nde bir araya getirerek, Denizli’nin ilk açık arttırma etkinliklerini de başlatmış.

Demirdöğer, “Rahmetli babam Halil İbrahim Demirdöğer 1935 doğumluydu. Bize hep Baklan’daki köy yaşantılarını anlatırken köye ilk radyo geldiğinde insanların nasıl karşıladığını, sonraları televizyonun ilk gelmesinde nasıl bir tepki gösterdiklerini, yayın saatlerinde köylülerin yaşadığı heyecanı yaşadıklarını sohbet haline getirirdi. Sonraları hayatımıza teknoloji girmeye başladı. Bu aşamadan sonra gençlik yıllarımda bende hep eskilere merak başladı. Bir de tarihi eser statüsünde olan eşyalar beni zamanla etkiledi.

HANGİ EŞYALAR ANTİKADIR

Osmanlı İmparatorluğu döneminden günümüze kadar olan son 6 padişahımıza ait, yani 1255 tarihinden itibaren bu yana olan eşyalar antika değerinde oluyor. Bunların mezat alım satımı serbesttir. Ancak Müzecilik Kanunu’nda bu tarihler arasındaki bazı antikaların alımı devlete aittir. Bunlar tarihi eser sınıfına girer. Önce Müzeye bunu bildirmek gerekiyor. Koleksiyonerlik belgesi olup veya dernek statüsü altında devletle çalışanların elinde bulunan ve tarihi eser statüsü taşımayan ürünlere antika, son 50 yıldan bu tarafa olan ürünleri de nostaljik ürün olarak isimlendiriyoruz.

VATANDAŞI BİLİNÇLENDİRİYORUZ

Ama biz vatandaşı bilinçlendirelim istiyoruz. Vatandaşlar ninesinden, dedesinden kalan ürünleri yeni nesil istemiyor. Annesine, babasına “Ya ninemden dedemden kalan şu eşyayı ne yapacaksın? At gitsin” diyor. Yoldan geçen hurdacıyı görür görmez bunları satıyor. Ya da kapının önüne koyup, işine yarayan biri varsa alıp gitsin diye düşünüyor. Ama bunları alan hurdacılar bu eşyaları antikacılara götürüp teklif alıyorlar. Biz de antika değeri varsa ve ticari kazancımız olacaksa anlaşıp alıyoruz. Vatandaşlar ellerindeki eski eşyaları atmasınlar, hurdacıya yok pahasına vermesinler. Antikacılara götürüp hurdacının verdiğinden daha fazla para kazanabilirler. Biz de bir bakıma eskiciyiz. Vatandaş eskilerini bize getirsinler. Zaten hurdacıya da verse çöpe de atsa bize geliyor.

DERNEKLEŞME SÜRECİ

Biz antikacılar Türkiye’nin en ücra köşelerine ürün almaya gideriz. Yeter ki tarihi değerini görelim, yeter ki hoşumuza gitsin. Türkiye’nin iki yerinde ayda bir antika eşya pazarı açılıyor. Biri Ankara’da Ayrancı Antika Pazarı, diğeri de Bursa Nilüfer’de. Buralarda fuar büyüklüğünde antika pazarları var. Bunlar Antikacılar Derneği’nin organizasyonuyla gerçekleşiyor ve Türkiye’nin dört bir yanından gelenler oluyor. Biz bu organizasyonun aynısını Denizli’de gerçekleştirmek istedik. Şahıs olarak belediyeye müracaat ettiğimizde, şahsi olarak yer veremeyeceklerini söylediler. Dernekleşmemiz halinde belediyelerin kültürel ve sanatsal etkinlik adı altında destek verdiklerini öğrendik. Biz Denizli Antika Sevenler ve Antikacılar Derneği’ni kurarak bu şekilde de müracaat ettik. Ama üç belediyenin üç başkanı bize henüz randevu bile vermediler. Kermes düzenleyecek olanlara istedikleri yeri verebiliyorlar ama Denizli’ye farklı bir alanda katkı sağlayacak antika pazarına gelince lütfedip bizimle görüşmüyorlar bile.” ÖZEL HABER

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.