Yeni projelerle yeniden aday

"Kanal Denizli" projesi ile bir anda Denizli ve ülke gündemine oturan  "Denizli'ye deniz getirecek" söylemleri arasında 2014 yılında siyaset sahnesinde yerini alan, Denizli Bağımsız Belediye Başkan Adayı Mehmet Uğur Tatar, yeni projeler ile seçmenlerin ufkunu açmakta devam ediyor. 

2014 yılından bu yana iş hayatı yanımda siyasi faaliyetlerine de devam eden Tatar, geçtiğiniz günlerde Denizli Gazeteciler Cemiyeti Basın Merkezi'nde düzenlediği toplantı ile 2019' da yapılacak mahalli idareler seçimlerinde yeniden Denizli Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olduğunu açıkladı. En dikkat çeken projeleri arasında Bozdağ'a  yapılacak "buz otel" oldu. Farklı söylemleri, samimi ve içten davranışları olan seçmenlere farklı mesajlar veren Tatar ile gazeteci Mustafa Karapınar görüştü. İşadamı-Siyasetçi Mehmet Uğur Tatar kendini anlattı. 


Mehmet Uğur Tatar kimdir?
- 1959 yılı Kale ilçesi doğumlu, Denizli Lisesi mezunu,evli ve iki oğul babasıdır.

Aile yaşantısı nasıldır?
- Eşim ve çocuklarımla birlikte milli ve manevi değerlerimizi karşılıklı saygı ve sevgi içerisinde yaşatmak üzere kurgulanmış bir yaşam tarzımız var.

Gençlik yıllarında hayata bakışınız nasıldı?
- Her zaman ne iş yapacak olursam olayım hedefim en iyiyi en güzeli pozitif yönde farkındalıkları oluşturabilmenin heyecanı içerisinde geçti ve o heyecan bende hiç eksilmedi ve de artarak devam ediyor. Yaz tatilinde ayakkabı boyacılığı yaparken pırıl pırıl altın sarısı kapaklı cam boya şişeleri olan ayakkabı boya sandukası hayal ederdim, simit satarken camekanlı üç tekerli pırıl pırıl tertemiz araçla satabilmeyi hayal etmişimdir, Ulucami garaj yanında ki karpuz halinde araçtan araça karpuz aktarmada karpuz sahibini zarara uğratmamak ve kazandığım parayı helal ettirmek için birtanesini bile kırmadan aktarırdım.
Kısacası gençlik yıllarımda da şimdiki gibi, dürüstlük olgusundan sapmadan farkındalıkları oluşturabilme tutkusu ile geçti.

Hayat felsefeniz nedir?
- Temizlik, düzen, tertip, intizam çerçevesinde ticari ahlak kurallarından taviz vermeden topluma faydalı olabilecek farkındalıkları oluşturmak üzere başarıya odaklanmak hayat felsefem olmuştur.

Çocuklara karşı ilginiz nereden geliyor?
- Çocuklarımız geleceğimizin teminatıdır onun içindir ki, eğitimin ve bilimin en üst seviyede kurgulandığı sevgiyle yoğrulmuş çocuklarımız çağdaş medeniyetleri ulaşıp geçme yolunda olmazsa olmazımızdır bu doğrultuda iştigal etmekte olduğumuz geri dönüşüm sektörümüzle bağlantılı olarak çocuklarımızda çevre bilinci oluşturma çerçevesinde,  "Sizin de dikili bir ağacınız olsun" fidan dağıtım,dikim,eğitim sosyal sorumluluk projemizi 2005 yılından beri aralıksız devam ettirmekte olup misyonumuz olarak işletmemiz var olduğu müddetçe devam edecektir.

İş hayatına nasıl adım attınız nasıl bu günlere geldiniz?
- Liseyi bitirince Üniversitede okumayı çok istememe rağmen, babam rahatsızlandığı için baba mesleği olan kamyonculuğa başladım.Temizlik her zaman düsturum olmuştur öyle ki yağmurun yağmasına aldırmadan kamyonumu pırıl pırıl tutmak için yıkardım yük sardığım fabrikalarda kamyonumun temizliğine her zaman yoğun ilgi olmuştur kamyonculuğu seviyordum ama içimde de hep ticarete atılma tutkusu vardı bu özlem içerisinde 1993 yılında Acıpayam asfaltı üzerinde şimdiki North Point otel yanında yanları açık üstü kapalı 250 Metrekare mütevazi bir yerde hurda kağıtçılğa başladım.Hurdacılığın genel olarak halk tarafından arka plana atıldığını gördüm ve o zaman karar verdim;
Ben bu hurdacılığı saygın bir hale getireceğimdedim,bu hedefim doğrultusunda temizlik düzen tertip ve ticari ahlak kurallarından taviz vermeden 2003 yılında, 2005 yılında çıkan "Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği" kriterlerinin üzerinde Türkiye' nin onuncu Denizli' nin ilk Lisanslı işletmesi ünvanını aldık.


Yönetmelik henüz çıkmadan yönetmelik kriterlerinin üzerinde bir tesis inşa etmek sanırım vizyonerliğimin bir kanıtı olsa gerek..
Gıdayı hijyeniklikle buluşturma tutkum ve yöresel Kaledavaz Baklavamızı Tabea markamız adı altında dünya markası yapmak ve istihdam oluşturma adına 2005 yılında "Tabea Baklava Ve Çikolata" işletmemizi hizmete sunmuş bulunuyoruz.

Sektördeki yerinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?
- "Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği"nin sağlıklı uygulanamayışı denetleme yetersizliği hayalimdeki entegre geridönüşüm tesisi kurmamın önüne ne yazık ki set koymuştur herşeye rağmen farkındalık oluşturarak işimi icra ettiğime inanıyorum.

Geleceğe dair planları nelerdir?
- Dünya'da ses getirecek entegre geridönüşüm tesisi gıda sektöründe ise yöresel baklavamızı "Tabea" markamız adı  altında dünya markası yaparak Denizli'mizin adını duyurmak.

Siyaset kulvarı sizin gözünüzde neyi çağrıştırıyor?
- Kurtlar sofrasını.

Siyaset sahnesine girme süreciniz nasıl oldu?
-Kamyonculuk yaptığım yıllarda Denizli'mizde benim hayal ettiğim pırıl pırıl Denizli' yi görememek beni çok üzüyordu bu tutkumu göstermek adına 2004 yılı yerel seçimlerde Denizli'nin ilk bağımsız belediye başkan adayı olarak adaylığımı koydum.2011 yılında Has Parti Milletvekili Adayı, 2014 AkParti Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adaylığı, 2015 Haziran Akparti Denizli Milletvekiliği Aday adaylığım oldu.

Ailesi ve iş dünyasında yansımaları nasıl oldu?
- Ailem siyasete girmemi hiç bir zaman istemedi istemiyor.İş dünyası için sürpriz oldu ama zaman ilerledikçe desteğin arttığını gözlemliyorum.

Siyaset ve iş aynı anda nasıl yürütebiliyor?
- Siyaseti herzaman hoşgörü ve saygı çerçevesinde icra etmeye çalıştım farklı fikirlere hep saygılı oldum sanıyorum hoşgörüden ve özgürlükten yana olmam işhayatıma siyaseti bir engel olarak yansımadı.Ayrıca teşkilatta herhangi bir görevim olmadığı için iş hayatımı etkileyecek negatif bir olgusu olmadı.

Projelerinizi uygulama fırsatı verseler ilk hangi projeden başlarsınız?
- Sağlıklı yaşam sağlıklı çevre ile olur,onun için çevre temizliği ile ilgili radikal kararlar alırdım ondan sonra stratejik yol haritasında önem sırasına göre programa alırım. "Kanal Denizli" projesinin projelendirilmesi ile ilgili çalışmaları başlatırım tabii her ne hizmet verirsek verelim adaleti tesis etme olmazsa olmazımız olacaktır.
 

Denizli halkı sizi siyaset sahnesinde farklı bir yere koydu bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
- Eğer siz Denizli' yi uluslararası alanda sesini duyuracak farkındalık oluşturan vizyon projeler oluşturabiliyorsanız diğerlerinden farklı bir yere konulmanız doğaldır diye düşünüyorum.

Denizli'nin geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?
- Türkiye'de İhracatta kendini kanıtlamış girişimci insanların bulunduğu sekizinci kent olarak Denizli dünyaya açılan bir ticaret merkezi olmak istiyorsa 300.000 Ton'luk dev konteyner gemilerinin yükleme boşaltma yapabildiği modern bir limanı olan kent olmak zorundadır. Dünyaya bakınız, ticarette söz sahibi ileri düzeydeki endüstri kentlerine, liman kenti olduklarını göreceksiniz.


Siyasilere tavsiyeleriniz nelerdir?
- Vatandaşımıza, arandıklarında olumlu veya olumsuz mutlaka cevap vermelerinin önemli olduğunu bu memleket için topluma faydalı hizmetlerde bulunanları rakibi de olsa teşekkür edebilmenin bir erdemlilik göstergesi olduğunu unutmamaları gerektiğini hatırlatmak isterim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.