Son zamanlarda Web siteleri, watshap üzerinden “ihbar hattı” veya “haber hattı” gibi lanse ettikleri telefonlar üzerinden “halkı bilgilendirmek adına” aldıkları videoların doğruluk derecesini değerlendirmeden, (doğrusunu yapanları tenzih ederek) “elimizde görüntü var” diyerek, insanları “sehven” yapılan hatalar üzerinden bile yargılamaya başladılar.

Haber sıkıntısı çeken veya popüler olmak isteyen pek çok sitenin başvurduğu bu yöntem; ne yazık ki, ulusal bazda yayın yapanlar yüzünden Emniyet Genel Müdürlüğü’nce genelge yayınlanmasına bile sebep oldu. Ve şimdi, ucu kendilerine dokunduğu için feryat etmeye başladılar.

Toplumun huzuru için çabalayan Emniyet ve Jandarma güçlerimizin yaptıkları ortada iken, onları bile “zanlı” gibi lanse edilen bu tür görüntüler ve hatlar olduğu sürece, insanların özel hayatlarına müdahale dahil pek çok olayda yanlışlar hep sürecektir.

Bu tür hatları doğru kullanan, görüntüleri değerlendiren araştıran ve gerçek habercilik yapan web sitelerini ve televizyonları tenzih etmekle birlikte; daha dikkatli olunması yönünde hareket edilmesini diliyorum.

İlimizde bu konu ile ilgili son olay, Emsan ilköğretim Okulu bünyesinde meydana geldi. Okul Müdürü Ruhi Öz’ün “öğrenciler yokken okulda genel bir temizlik” yapılması talimatıyla başlatılan temizlik çalışması sırasında, Bodrum katında bulunan eskimesi yüzünden miadını doldurduğu için atıl durumdaki Atatürk ve İstiklal Marşı posterleri diğer kağıt atıklar ile birlikte bir torbaya konularak çöpe atılmış.

Ancak, bildiğimiz Çöp kutularına değil, “Kağıt toplayıcılarına verilmek üzere” okulun arka kısmında bir alana konulmuştur. Sonra farkına varılarak, “atılması ile çöpten alınması arasında geçen” 10 dakika gibi kısa zaman içerisinde; işgüzar birisi tarafından cep telefonu ile videosunu çekilerek, basına gönderilmiştir. Sonrası malum.

Eğitimci kimliği ile eğilip, bükülmeyen ülkücü duruşu sebebiyle “dik başlı” olarak lense edilen Atatürk milliyetçisi bir Müdür, uzun yıllar yaptığı başarılı çalışmaları göz ardı edilerek, görevinden alındı. Neyse ki, Vali Ali Fuat Atik olayın gerçek boyutunu kısa sürede öğrenerek Ruhi Öz’ü görevine iade etti. Sosyal Medya adeta Müdür Öz’e sahip çıkmak için “dib” yaptı.

Bugüne kadar aldığı “takdir ve Başarı” ödüllerinin sayısını bile unutan, 8 yıl gibi uzun süre Gazi ilköğretim okulunda görev yapan başarılı Müdür Ruhi Öz, iki yıl gibi kısa süreli bir çalışması olduğu Emsan İlköğretim Okulu’nun çehresini değiştiren kişidir.

O, bu iki yıllık kısa yöneticilik süresinde; Bahçedeki Atatürk büstünü yaptırdı. Okulun tamamı Petlatma Taş döşendi. Okulda 12 metrekare genişliğinde bir sahne yaptırdı. Beceri Atölyeleri ile öğrencilere zemin hazırladı. Hal böyle iken, yıpranan posterler yüzünden, yaptığı başarılı çalışmalar gözardı edilerek görevinden alınması ne kadar şıktır? Takdirlerinize bırakıyorum.

Bu ülkede Atatürk’e aleni “aşağılık sözler” edenler, hakaret edenler varken, sehven yapılan yanlışlığın bu denli büyütülmesini de anlamıyorum.

Bu olay da asıl suçlu, bu olayı araştırmadan, Müdür Öz’e veya o anda okula giderek bulduğu yetkiliye durumu anlatmadan video çekerek, basına servis edendir. Temizlik yapılırken okul dışına bırakılan bu kağıt ve posterlerin niçin konulduğunu sorgulamadan video veya resim çeken kişi art niyetli demektir. Asıl onların bulunması ve cezalandırılması gerekmektedir. Bu konuda yetkililerin gerekli soruşturmayı yapacaklarına da inanıyorum.

Kimse yanlış anlamasın, gayem Ruhi Öz’ü aklamak değil. O’nun nezdin de “geçmişte oldu gibi” bu tür küçük ve sehven yapılmış meseleler yüzünden görevinden olan nice başarılı insanların da bulunduğunu, bu olayın son olmadığı gibi, gelecekte de olmayacağı anlamına gelmediğinin bilinci içerisinde hareket edilmesinde yarar olduğunu düşünmeliyiz.

Liyakatsız, görev bilinci olmayan insanların siyaset aracılığı ile göreve getirildiği bir dönemde Ruhi Öz gibi, kendini mesleğine adayan insanları harcamak büyük bir kayıptır. Bunun bilinmesinde yarar vardır, diye düşünüyorum.
Saygılarımla..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.