04 Kasım 2022 Cuma 11:34
CK4Stim 2. uluslararası toplantısı Romanya’da gerçekleştirildi

Romanya’da University of Craiova’dadüzenlenen uluslararası projenin ikinci toplantısınaproje ortakları olan Pamukkale Üniversitesi,University of Craiova, Başkent Üniversitesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Šiauliai State University of Applied Sciences ile Tartu Health Care College yüz yüze ve çevrim içi olarak katıldı.

Pamukkale Üniversitesi’nin yürütücüsü olduğu proje toplantısında PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan başta olmak üzere Proje Koordinatörü Prof.Dr.Fzt. Nilüfer ÇetişliKorkmaz,Doç. Dr. Fatih Cetisli (çevrim içi), Doç.Dr. Arzum Işıtan (çevrim içi), Dr.Öğr.Üyesi.Fzt. Furkan Bilek (doktora sonrası gözlemci - çevrim içi), Uzm.Fzt. Fatma Nur Alçın (gözlemci doktora programı öğrencisi) veUzm.Fzt. Betül Söylemez (gözlemci doktora programı öğrencisi) katıldı.

Rektör Kutluhan: “Elektrik stimülasyonu yaklaşımındaki standardizasyonuluslararası bir konsorsiyum ile sağlanmalıdır”

2.Uluslararası Proje Toplantısına başkanlık eden PAÜ Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kutluhanyaptığı konuşmada fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamalarından birisi olan elektrik stimülasyonu yaklaşımındaki standardizasyonun uluslararası arası bir konsorsiyum ile sağlanmasının önemine vurgu yaptı. Toplantıda proje yürütücüsüolarak konuşma yapan Prof.Dr. Nilüfer Çetişli Korkmaz; Türkiye, Romanya, Litvanya ve Estonya’da çalışan fizyoterapistlere uygulanan anket sonuçlarına göre elektrik stimülasyonu uygulamasının sıklıkla tercih edildiğini ancak uygulamalarda parametreler açısından farklılıklar bulunduğunu, fizyoterapistlerin bilgi ve beceri düzeyinde kendilerinde eksiklik hissettiklerini belirttiklerinin saptandığını bildirdi.

Prof. Dr. Korkmaz konuşmasının devamında birinci projedeelde edilensonuçlardan projenin amacının ve elde edilecek olan çıktıların (konu sunumları ve kılavuz kitapçık) fizyoterapi ve rehabilitasyon bilim alanındaki önemli bir eksikliği giderebilmesi açısından iyi kurgulandığını ve sonuçların verimli olmasını dilediğini belirtti.Birinci proje sonuçlarının tartışıldığı toplantıda Prof. Dr. Nilüfer Çetişli Korkmaz; elektrik stimülasyonu uygulamasına yönelik ikinci ve üçüncü proje çıktılarında 1. Modül’ün Sağlıklı ve Denerve Kaslar Fizyolojisi, 2. Modül’ün Elektrik Stimülasyonu İçin Kullanılan Akımlar, 3. Modül’ün Sağlıklı Kaslar İçin Elektrik Stimülasyonu, 4. Modül’ünDenerve Kaslar İçin Elektrik Stimülasyonu, 5. Modül’ün Re-inerve Kaslar İçin Elektriksel Stimülasyon’uşeklinde planlandığını bildirdi.

PAÜ’nün yürütücüsü olduğu CK4Stim projesinin çıktıları ve haberleri projenin web sitesi üzerinden takip edilebilmektedir.

CK4Stim Proje Web Sayfası: http://ck4stim.eu/tr

CK4Stim Proje E-postası:  [email protected]

CK4Stim Proje Facebook sayfası: https://www.facebook.com/CK4Stim-109320221807989/

CK4Stim Proje Twitter sayfası: https://twitter.com/ck4stim

CK4Stim Proje Instagram sayfası:  https://www.instagram.com/ck4stim

Son Güncelleme: 04.11.2022 11:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.