28 Temmuz 2022 Perşembe 10:16
GESİFED Bodrum'da ekonomi gündemini değerlendirdi

GESİFED üyeleri, Bodrum Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (BESİAD) ve federasyonunun ev sahipliğinde, önümüzdeki Ekim ayı sonuna doğru, ülkemizin önemli şirketlerinin ve iş insanlarının ayrıca da iş yaşamı ve ekonomik konularda görüşlerini paylaşacak olan uzman isimlerin de dahil olacağı, geniş katılımlı bir iş zirvesinin fikri alt yapısı oluşturulmuş ve önümüzdeki günlerde zirve hazırlıklarını yürütmek üzere bir çalışma grubunun toplanmasını öncelikli gündem maddesi olarak kararlaştırıldı.

Toplantıda, yönetim kurulu üyesi psikolog Şebnem Dal Üzülmez; psikoloji biliminin ilkeleri çerçevesinde, modern yaşamın karmaşası ve özellikle de iş yaşamının yoğunluğu içerisinde bulunan bireylerin, stres ve kaygıya kapılma nedenlerini ve bu sorunlarla nasıl baş edilebileceğini bilimsel verilerle anlatarak önemli bilgiler verdi.

GESİFED Genel Sekreterliği tarafından yürütülen; bütün dernek üyelerinin iletişim ve de iş kollarına dair bilgilerin kendi onayları alınarak ortak bir veri havuzunda toplanması ve bu yolla da üyelerin arasındaki iletişimin kolaylaştırılarak, ticaretin ve işbirliğinin geliştirilmesi için hazırlık çalışmaları yapılan bilgi işlem sistemi ile gelinen nokta hakkında yönetim kurulu bilgilendirdi.

GESİFED üyesi derneklerden Denizli Soroptimist Derneği ile Karşıyaka Soroptimist Derneğinin ortaklaşa düzenlemeyi planladıkları; ‘Buldan’da Sanat Var’  adlı kültür sanat festivalinin hazırlık çalışmaları hakkında, ilgili dernek başkanı tarafından bilgiler verildi.

GESİFED üyeleri; küresel ve ülke ekonomisinin çalkantılı bir süreçten geçtiği bu günlerde, güncel ekonomik gelişmelerin tartışılmasının toplantılarımızın sabit gündem maddesi olmasını kararlaştırarak görüş alışverişinde bulundular. Bu çerçevede; süregiden küresel yüksek enflasyonla mücadele için, dünyanın majör merkez bankalarının peş peşe agresif faiz artırımlarına gitmelerinin öteki deyişle sıkılaştırıcı para politikaları uygulamalarının, bu sefer de resesyon (durgunluk) ihtimalini gündeme getirmesi hatta daha ötesinde resesyonun somut belirtilerinin ortaya çıkmaya başlaması ve bu durumun ülkemize olası yansımaları değerlendirildi.

Yüzde 80'lere yaklaşan oldukça yüksek bir enflasyon oranıyla muadili olan gelişmekteki ekonomilerden negatif ayrışan ülkemizde, Merkez Bankası’nın politika faizini arttırmaması; bu boşluğu ikame etmek üzere de BDDK ile birlikte makro ihtiyati adımlarla parasal sıkılaştırmaya gidilmesinin, döviz kuru üzerindeki baskıyı azaltmaya yetmemesi dolayısıyla, kur artışlarının süreceği ve büyük ölçüde kur artışından kaynaklanan enflasyonun hızını azaltsa da yükselmeye devam edeceği öngörüldü.

ABD Merkez Bankası FED’in şahin tutumunu sürdürerek beklentilere paralel bir biçimde dün faizi 75 puan arttırması; bu oranın piyasalarca fiyatlandığı için ülkemizde kısa vade de bir kur şoku yaratmayacaksa da, belirgin bir sıkılaştırma olduğundan kurlarındaki artış trendinin süreceği değerlendirildi.

İçerdeki kur artışlarının devam edeceği düşüncesi; zaten bozulmuş bulunan enflasyon beklentilerinin bu şekilde kalmasına ayrıca muhtemel küresel resesyonun dış talebi ister istemez düşürecek olmasının ekonomi yönetiminin yeni ekonomi modelinin bel kemiğini oluşturan ihracatımızın daralmasına neden olacağı ifade edildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.