10 Aralık 2021 Cuma 10:04
İş Adamları Platformu, Denizli’nin lojistik ve ulaşım sorunlarına çözüm önerilerini paylaştı

Denizli Sanayici, Tüccar ve İş Adamları Platformu'ndan yapılan açıklamada, acil çözüm bekleyen sorunlar sıralandı ve çözüm öneri paylaşıldı.

Açıklamada şu bilgilere yer verildi;

İhracat Şehri Denizli’nin Lojistik Sorunu

Sorun Tanımı:

Denizli’nin en acil ihtiyaçlarından biri limana doğrudan bağlantıdır. Gelişmiş sanayi ülkeleri mallarını ya deniz / nehir yoluyla ya da demiryoluyla taşımaktadırlar. Biz senelerdir karayoluna mahkum kalan ihracatçılar olarak, hala yüklerimizi en ilkel yöntemle limana ulaştırıyoruz.

Çözüm Önerisi:

Demiryollarında yıllardır süren çalışmalara rağmen henüz ulaşım gerçekleşmedi. Halen Aliağa’dan gelen malların taşındığı yol yok. Özellikle İzmir – Biçerova İstasyonları arasındaki sorun yıllardır çözülemedi.

Bozburun Yük İstasyonu Projesi İvedilikle Hayata Geçirilmeli: Denizli merkezinde, otogarın tam karşısında bulunan mevcut yük alanının trafikte ciddi bir kilitlenmeye yol açması ve Bozburun bölgesinde ıslah organize sanayi bölgesi yapılması planlanan alanda giderek artan ihtiyaç sonucu Sorun Tanımı Denizli’nin en acil ihtiyaçlarından biri limana doğrudan bağlantıdır. Gelişmiş sanayi ülkeleri mallarını ya deniz / nehir yoluyla ya da demiryoluyla taşımaktadırlar. Biz senelerdir karayoluna mahkum kalan ihracatçılar olarak, hala yüklerimizi en ilkel yöntemle limana ulaştırıyoruz.

Bozburun sanayi bölgesinin kalbine bir yükleme alanı yapılmasının mümkün olduğu düşünüldü.

Denizli Bozburun Bölgesi Demiryolu İltisak (Kılçık) Hattı ve Yük Merkezi

02.10.2012 tarihinden bugüne kadar TCDD hattının yapılması için geçilen aşamalar:

1. TCDD İzmir Bölge Müdürlüğü ile hat güzergahı için arazi çalışmaları yapıldı.

 2. Yol ön projesinin hazırlanması, plankote çıkarılması tamamlandı.

3. Yük merkezi olacak alan belirlendi.

4. Denizli Belediyesine resmi hat güzergahı hakkında başvuru yapıldı.

5. Proje kapsamında yük merkezi alanının imar planı belediye meclisinden onaylandı ve Plan değişiklikleri Denizli Belediyesi tarafından askıya çıkarılarak 1 aylık askı süresi tamamlanmıştır.

6. Laodikya kazı alanı koruma sahasından geçecek olan hattın 800 metrelik kısmı için tamamlanan işler:

• Koruma amaçlı İmar Planı araştırma raporu hazırlanması. (Pamukkale Üniversitesi katkısı ile Sosyoloji, Restoratör mimari, arkeoloji, şehir planlama Uzmanları tarafından.)

• Pamukkale Üniversitesi Jeofizik Uzmanı ile arazide (JEORADAR) yer altı kalıt araştırması yapılması.

• Hazırlanan planlar Aydın Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’na sunularak, onay alınması.

• Kamulaştırma sınırı imar planlarına işlendi.

TCDD HATTININ YAPILMASI İÇİN ÖNÜMÜZDEKİ AŞAMALAR (YAKLAŞIK 4200 MT)

1. TCDD Genel Müdürlüğü’nden – TCDD İzmir Bölge Müdürlüğü emrine ‘Demiryolu hattının İnşaat Projesinin’ hazırlanması için ödenek çıkartılmasının sağlanması.

2. Birinci maddedeki inşaat projesi bitiminde hazırlanacak olan inşaat imalatları birinci keşfi çıktıktan sonra yapım işleri için ödenek çıkartılması. (TCDD Genel Müdürlüğü’nden İzmir Bölge Müdürlüğü’nün kullanımına verilecek)

3. Proje kapsamında kamulaştırma haritaları çıktığında Kamulaştırma işlemi için (kamu yararı vardır kararı aldırılıp) ödeneğin bakanlıktan çıkarılması (Ankara TCDD Genel Müdürlüğü)

 3.1. Hattın kullanacağı toplam alan : 107.000 m²

3.2. Kamulaştırılacak alan : 10.000 m²

3.3. Kişileri İmar uygulaması ile kamuya terk edeceği : 10.000 m²

3.4. Hazine ya da Belediye alanı : 87.000 m²

4. Hızla yapım ihalesi yapılması ve Kamu İhale Kurumu’ndan onayı için TCDDİzmir Bölge Müdürlüğü’nün takibi. 5 Denizli’yi Limana Doğrudan Bağlayacak 500 Metre: Denizli – İzmir – Karşıyaka – Çiğli - Biçerova tren yolu hattı uzun zamandır mevcut olmasına rağmen, Biçerova İstasyonu ile Aliağa Limanı arasındaki bağlantı bir türlü sağlanamamıştı. Biçerova istasyonu ile Aliağa limanları arası bağlantı bulunmaması, Denizlili ihracatçıların aleyhine lojistik maliyetlerine neden olmaktaydı. Benzer şekilde, Biçerova İstasyonu – Nemport Limanı arasındaki mesafe 500 m olmasına rağmen sit alanları nedeniyle tren yolu bağlantısı kurulamaması bölgenin mevcut lojistik potansiyelini kullanamamasına sebep olmaktaydı.

Ancak yeni yapılan anlaşmalarla özel bir işletme olan Newport Limanı’na demiryolu bağlantısının, gemi altı yükleme yapılabilecek seviyede gerçekleştirileceği haberi yetkililer tarafından verildi.

Bölgedeki üreticiler için bir diğer sevindirici haber ise TCDD Genel Müdürlüğü’nün Çandarlı Liman Bölgesi’ne tamamı devlet tarafından işletilecek ve demiryolu bağlantısı olacak bir liman için çalışmaların başlamış olması. Denizlili ihracatçının lojistik sorununu bir nebze rahatlatacak olan tüm bu gelişmelerin hızla hayata geçirilmesi gerekmektedir.

İHRACAT VE TURİZM ŞEHRİ DENİZLİ’NİN UÇAK PROBLEMİ

Sorun Tanımı:

İhracat ve turizmde oldukça etkin bir yere sahip olan Denizli’nin iç hat uçuşlarının azlığı ve doğrudan Avrupa’ya dış hat uçuşunun olmaması, ilin turizmini olduğu kadar sanayisini de olumsuz etkilemektedir.

Çözüm Önerisi:

Denizli ülkemizde ihracat açısından ilk 10 il, ithalat açısından da ilk 20 il arasında yer almakta olup, gelişmiş tekstil sanayisi, makine imalatı, tarımı, seracılığı ve turizmiyle ülkemizin en gözde illerinden biridir; ülkemize büyük bir katma değer yaratmaktadır.

Sadece Dünya UNESCO doğa ve kültür mirası listesinde olan Pamukkale’yi 2019 yılında 2 Milyon 650 Bin kişi ziyaret etmiştir (Kaynak: T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü 2019 Yılı Müze ve Örenyeri Ziyaretçi İstatistikleri). Bu ziyaretçi sayısı ile ülkemizde en çok ziyaret edilen Topkapı Sarayı ve Ayasofya’dan sonra en fazla ziyaret edilen yer hüviyetindedir.

Gerek sanayi gerek turizm ve gerekse ithalat ve ihracat rakamlarına bakarak Denizli ile rekabet içinde olan Kayseri, Gaziantep gibi illerin Anadolu’dan ticaretin merkezi İstanbul’a uçak ile ulaşım imkânı pandemi döneminden önce Denizli’nin en az 3 katı idi. Rekabet ettiğimiz bu illerin ayrıca aktarmalı olarak Ankara, İzmir, Antalya ve Avrupa ya uçak ile ulaşım imkânlarını da ilave ettiğimiz zaman Denizli ilinin en az 10 katı sayıya sahip uçak ile ulaşım imkanı mevcuttu.

Denizli’ye düzenli bir havayolu taşımacılığı olmadan bile Denizli bu kadar yerli ve yabancı ziyaretçi elde edilebiliyorsa, düzenli tarifeli seferler ile ziyaretçi sayısının daha Sorun Tanımı İhracat ve turizmde oldukça etkin bir yere sahip olan Denizli’nin iç hat uçuşlarının azlığı ve doğrudan Avrupa’ya dış hat uçuşunun olmaması, ilin turizmini olduğu kadar sanayisini de olumsuz etkilemektedir. 3 da fazla artacağı aşikâr olup, uçak seferlerinin arttırılması Denizli ticaretine de ciddi katkı sağlayacaktır.

İlimizde gittikçe daha çok gelişme kaydeden sağlık turizmi ve üçüncü yaş turizmi önümüzdeki yıllarda gelişimini ve sektörel büyümesini ulaşım imkânlarının gelişmesiyle daha da hızlı bir şekilde sürdürebilecektir. Sanayi, Turizm – havayolu ilişkisi karşılıklı yarara dayanan ve karşılıklı bağımlılık derecesi çok yüksek olan bir eğilim içerisindedir. Bu sektörlerin de yenilik ve gelişmelere açık olması birbirleriyle olan bağlantısını güçlendirmektedir. İlimizin tüm sektörlerde özellikle sanayi, turizm ve sağlık alanında dünya ile rekabet edebilir hale gelebilmesi ilimize düzenlenen sefer sayılarının pandemi döneminden sonra arttırılması ile daha hızlı ve mümkün olacaktır.

Denizli Sanayici ve İş Adamları Platformu olarak beklentimiz İstanbul-Denizli arası uçak sefer saatlerinin kullanıma uygun olarak belirlenmesi ve en az Gaziantep ve Kayseri gibi Denizli iline uçak sefer sayılarının arttırılması ve ihracatımızın yarısından fazlasını yaptığımız Avrupa’dan dış hat uçuşu koyulmasıdır.

Son Güncelleme: 10.12.2021 11:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.