21 Eylül 2022 Çarşamba 12:49
Buldan'da festival var

Denizli Gazeteciler Cemiyeti İlyas Haytan Toplantı Salonunda gazeteciler ile bir araya gelen Denizli Soroptimist Kulübü üyeleri, Buldan'da gerçekleştirilecek festival ile ilgili olarak kamuouyunu bilgilendirdi. Toplantıya Denizli Soroptimist Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Demirhan, Karşıyaka Soroptimist Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Nurdan Koçlular ve üyeler katıldı. Demirhan yaptığı açıklamada şu bilgileri paylaştı;

"Türkiye, coğrafi konumu, doğal güzellikleri ve tarihi mirasıyla dünya çapında önemli ve güçlü bir turizm ülkesidir. Denizli ilinin Buldan ilçesi de ekoturizm/alternatif turizm türlerinde oldukça yüksek bir potansiyele sahiptir. Buldan özellikle tarım ve tekstil üretimiyle öne çıkan, doğa güzelliği ve havası, tarihi ve turistik değerleri, dokuma ve el sanatları açısından önemli bir ilçemizdir. Bu tarihi ve kültürel özelliklerin tanıtılması, yaşatılması, kadınların ürünlerinin tanıtılması ve pazar olanaklarının artırılması, çalışkan ve yetenekli insanlarının desteklenmesi açısından çok önemlidir. Geçmiş dönemlerde Buldan’ı geliştirmek ve tarihi-kültürel değerlerin kaybolmasını önlemek amacıyla yapılan faaliyetlerin olumlu sonuçlarını görmek çok anlamlıdır. Kendi markasıyla dünyaya el dokumalarını satan BELSAM, Denizli Soroptimist Kulübü Derneği (İş ve Meslek Kadınları Derneği)-Denizli Valiliği ve Buldan Kaymakamlığı iş birliği ile kurulmuştur. Başlangıçta 2 tezgahla kurulan bu merkez sayesinde bugün ilçede 200 ü aşkın tezgâha ulaşılmış, BELSAM’ın açılışında Ünlü Modacı Zuhal Yorgancıoğlu ile yapılan defile, Buldan kumaşları konusunda ülkede farkındalık oluşturmuştur. 1999 yılında yapılan bu faaliyet ile, ölmek üzere olan Buldan el dokumacılığının gelecek nesillere aktarılması ve istihdam yaratılması sağlanmış, önemli ihracat geliri elde edilmiştir. Hatta yıllarca TC hükümetinin diğer ülkelere gönderdiği hediyeler Belsam etiketi ile burada üretilmiştir. Kraliçe Elizabeth’e, Bill Clinton döneminde Beyaz Saraya hediyeler gönderilmiş, Japonya ile yıllarca ihracat faaliyetleri yürütülmüştür.

Kadınlar ve genç kızlar için en iyiyi amaçlayan kızkardeşler olarak, 2019 yılında, Denizli Soroptimist Kulübü ve Karşıyaka Soroptimist Kulübü, Buldan için yeni bir projeyi hayata geçirdiler. Her iki kulübün çatı örgütü olan Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu (TSKF) nun desteğini arkalarına alarak, ‘Buldan’da Sanat Var Festivali’ düzenlediler.

2019 da gerçekleşen festivalin sonuçları değerlendirildiğinde, bölgede yaşayan kadınların sosyal, ekonomik ve kültürel açıdan gelişimine katkı sağladığı görülmüştür. Kadınlar için istihdam alanı oluşturmanın yanı sıra Buldan’ın yerel ürünleri ve çevresindeki tarihi ve doğal güzellikler de tanıtılmıştır. Festival, TSKF nin, Avrupa ve Dünya Federasyonu ile etkileşimi sebebiyle dünya çapında duyurulmaktadır.

Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu Kimdir?

Uluslararası Soroptimist Örgütü; hizmet projeleri yoluyla insan haklarını ve kadının toplumdaki konumunu yükseltmek amacıyla yüzyılı aşkın bir süredir çalışan uluslararası bir iş ve meslek kadınları kuruluşudur. Latince "sorore" ve "optima" sözcüklerinden oluşan soroptimist kelimesi "En İyiyi Amaçlayan Kadınlar" anlamına gelmektedir. Soroptimistler, küresel ağın üyeleri ve uluslararası ortaklıklar aracılığıyla genç kız ve kadınların yaşamlarını değiştirmek için fırsatlar yaratır.

Bu yıl da 30 Eylül-2 Ekim 2022 tarihlerinde gerçekleşecek olan festivalde amacımız, festivalin çapını daha da geliştirerek Denizli Soroptimist Kulübü ve Karşıyaka Soroptimist Kulübü ortaklığının yanı sıra Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) başta olmak üzere çeşitli kurum/kuruluş ve odalarla işbirliği çerçevesinde festivali uluslararası boyutta etkinliklerle daha coşkulu gerçekleştirmektir. Ekoturizm, dokuma sanayi, kültürel değerlerin sanatsal etkinliklerle birleşerek uluslararası arenaya taşınması hem ilçenin hem de ülkemizin tanınırlığına büyük değerler katacaktır.

Projenin kapsamı bölgeyi ziyaret eden ve ziyaret etme potansiyeli taşıyan ekoturizm odaklı hedef turist kitlesine göre şekillenmiştir. Festival programı ve davet için hazırlanacak olan çağrı metinlerinin Türkçe, İngilizce ve Fransızca olmak üzere üç dilde çevirileri yapılmış ve festivalin web sayfasına yüklenmiştir.

Aynı zamanda Türkiye Soroptimist Kulübü Federasyonu bünyesinde, Türkiye’deki 33 kulübe festival davetleri ulaştırılmıştır. Elbette soroptimistlerin tüm dünyadaki örgütlenme ağından yararlanılmış, Avrupa ve Dünya Soroptimist federasyonu kapsamındaki 121 ülkeye de davetler gönderilmiştir.

https://buldandasanatvar.org/web sayfasından ve sosyal medya hesaplarından Türkçe ve İngilizce tanıtımlar yapılmaktadır.

Bu kapsamda Altın sponsorumuz AYDEM ENERJİ, Gümüş Sponsorumuz DEPAŞ PREFABRİKE, Destekçi sponsorlarımız PROFİLO DAYANIKLI EV ALETLERİ, HERAKLES TERMAL OTEL, PERLA BALLOONS, SİMURG AKADEMİ, FAMART MOBİLYA DEKORASYON.

Destekçi kuruluşlarımız, başta Denizli Büyükşehir belediyesi ve Denizli Barosu olmak üzere Merkezefendi ve Pamukkale Belediyeleri, Denizli Ticaret Odası, Denizli Ticaret Borsası, Denizli Sanayi odası, DENİB, Buldan Vakfı, Buldan Ticaret Odası, Buldan Esnaf Odası, GESİFED, Fizyoform ve elbette her zaman yanımızda olan siz Sayın basın mensupları ve örgütünüz Denizli Gazeteciler Cemiyeti ile festivalin tanıtımı ve finansmanı sağlanmaya çalışılmaktadır.

Projenin Kültürel, Sanatsal ve Turistik Gelişime ve Tanıtıma Katkısı:

•  Buldan’ın ekoturizm ve kültürel açıdan tanınmasına katkıda bulunma

• Buldan’ın sosyoekonomik açıdan gelişimine katkıda bulunma

• Sanatsal aktivitelerin duyurulmasına destek olma

• Kadınları sanatla tanıştırıp istihdam alanları oluşturma

• Tarım faaliyetlerinin ekonomik kazanca dönüşmesini sağlama

• Buldan’ın yerel kültürel ve turistik (Tripolis/Süleymanlı Gölü) özelliklerinin tanıtımına destek olma

• Yerel yönetimler ve STK’lar arası işbirliklerini güçlendirme

• Buldan’ın yöresel özelliklerinin festival aracılığı ile markalaşmasını sağlama

• Elde edilen geliri bölgedeki kız çocuklarının yararına kullanma

• Yaşayan Buldan tarihi, kent kültürü konusunda bellek oluşturulmasına destek olma (belgesel çekimi) noktalarında olacaktır.

 3 günlük programla dolu dolu gerçekleşecek, Denizlili’lerin, Türkiye nin çeşitli illerinden konaklamalı olarak katılacak konukların, Buldanlı’ların yediden yetmişe sanata doyacağı festival, Denizli’de düzenlenen uluslararası sanat festivali olması niteliği ile büyük önem taşımaktadır.

Festivalde toplam 21 sanatçı eserleriyle katılacaklardır. Tripolis'te ünlü modacı Zeynep Acar’ın Buldan kumaşlarıyla yaptığı özel tasarımlı giysilerin defile, şiir ve müzik dinletisi, dimağlarda tarihi atmosferde unutulmaz bir anı olarak yerleşecektir.

Basın ve TV kuruluşlarımızın ilgisi festivalin duyurusu ve tanıtımı noktasında son derece önemli ve bir o kadar da kıymetlidir. Bu sebeple hepinizin çalışmamıza değer katmasını diliyor, bu konudaki çabalarınız için şimdiden teşekkür ediyoruz."

Son Güncelleme: 21.09.2022 13:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.