Bugün 28 Ekim, Atatürk’ün “Efendiler, yarın Cumhuriyeti kuruyoruz/ilan ediyoruz” dediği gün. Türk Milleti’nin kalbinde/ yüreğinde müstesna bir yer edinen, insanların hak ve özgürlüklerini kazandığı, insan olma değerlerinin verildiği Dünya tarihindeki bir dönüm noktası.

Cumhuriyet’in kuruluş yıldönümünü düşünürken, sosyal medyada çok anlamlı bir paylaşım gördüm. “Bütün olumsuzlukları üzerinde toplayarak Arap kökenli, devşirme insanların yönetimine girerek; sonunda yok olan bir devletin” küllerinden doğan Türkiye Cumhuriyeti’ndeki kazanımları ile höyküren bazılarının gözlerinin içine soka soka “Osmanlı’nın borçlarını Cumhuriyet Ödedi” paylaşımı bana çok manidar geldi. Çünkü, o höykürenler Osmanlı ile Cumhuriyet Türkiyesi’nin ayrı olduğunu empoze eden provokatörlerdi. Oysa Türkler, tarih boyunca yıkılan devletlerinin yerine hemen birisini kuracak kadar kudretli, erdemli, onurlu ve “bağımsız yaşamak Türk’ün karakteridir” anlayışının eseri olan Türkiye Cumhuriyeti’nin “Osmanlı düşmanı” olarak lanse ettiler/ ediyorlar.

Oysa O Cumhuriyet, bütün imkansızlıklara rağmen, yokluklar içerisinde kıvranmasına rağmen hem kalkınma hamleleri yapmış, hem de Osmanlı borçlarını kör kuruşuna kadar ödeme becerisini göstermiştir. 
Bakın neler olmuş; 

“Yıl: 1828–1829; Osmanlı tahtında Sultan 2. Mahmut oturuyor. Osmanlı-Rus savaşı sürüyor. Osmanlı ordusunun Tuna garnizonlarında ekmek yok! Çünkü ekmeği yapacak un yok, buğday yok!
Osmanlı, ünlü Yahudi banker Rothschild’e başvurur. Rothschild, gerekli buğdayı satın alıp Osmanlı’ya verir. Osmanlı devleti, aldığı buğdayın ancak yarı parasını ödeyebilir.

Yıl: 1834; Osmanlı tahtında Sultan 2. Mahmut oturmaktadır. Yunanlar Osmanlı’ya başkaldırmış, savaşmış ve bağımsızlıklarını kazanmışlardır. Ayrıca, Osmanlı devletinin Yunanlara tazminat ödemesi karalaştırılmıştır. Osmanlı’nın tazminat ödeyecek parası yoktur, hazine boştur. Osmanlı yine banker Rothschild’e başvurur. Rothschild’in bir temsilcisi İstanbul’a gelir, sözü edilen parayı öder, Osmanlı’ya borç yazılır.

Yıl: 1853–1856; Osmanlı tahtında Sultan Abdülmecit oturmaktadır. Kırım Savaşı sürmektedir. Osmanlı ordusunun silaha ve mühimmata ihtiyacı vardır, ama bunları alacak parası yoktur. Osmanlı, yine banker Rothschild’e başvurur. Rothschild aracı olur, Osmanlı’ya 10 milyon 514 bin 976 kuruş borç verip 40 bin tüfek, 2 bin şişhane, 10 milyon fişek ve 50 milyon kapsül alınır.

Yıl: 1855; Osmanlı tahtında Sultan Abdülmecit oturmaktadır. Zaten kasasında parası olmayan Osmanlı’nın, Kırım Savaşı sırasında masrafları çok artmıştır. Çok acele ve çok büyük paraya ihtiyacı vardır. Osmanlı yine banker Rothschild’a başvurur. Osmanlı, istediği borç karşılığı Mısır vergisi, İzmir ve Şam gümrüklerinin gelirlerini teminat olarak gösterir, yani ipotek ettirir.

Rothschild bu teminatlarla yetinmez. Çünkü Osmanlı devleti, aldığı buğdaydan kaynaklanan borcun yarısını hâlâ ödememiştir. İşte bu nedenle Rothschild; İngiltere ve Fransa’nın kefil olması koşuluyla Osmanlı’ya borç vermeyi kabul eder.Osmanlı devletine 5 milyon Sterlin borç verir.

Yıl: 1891;Osmanlı tahtında Sultan 2. Abdülhamit oturmaktadır. Hazinede para yoktur.Bir kez daha banker Rothschild’e başvurulur.Rothschild; yüzde 4 faizle, ödeme süresi 60 yıl olan, 6 milyon 316 bin 920 Sterlin borç verir.

Yıl: 1894; Osmanlı tahtında Sultan 2. Abdülhamit oturmaktadır.Hazine tam takırdır. Borç için yine banker Rorhschild’e başvurulur. Rorhschild, yüzde 3,5 faizle 8 milyon 212 bin 340 Sterlin borç verir.Borcun geri ödeme süresi 61 yıldır. Osmanlı bu borcu yıllık 330 bin Sterlin taksitlerle ödemek üzere borç senetleri imzalar.

Tarih: 1 Kasım 1922; Türkiye Büyük Millet Meclisi, Osmanlı saltanatına son verdi,

Tarih: 17 Kasım 1922
Son Osmanlı Padişahı Vahdettin, bir İngiliz savaş gemisiyle İstanbul’dan kaçtı.

Tarih: 24 Temmuz 1923
Lozan Antlaşması imzalandı.Genç Türk devleti, Osmanlı devletinin borçlarını yüklendi.Bu borçlar arasında banker Rorhschild’den alınmış borçlar da vardı.

Lozan Antlaşması’nın ilgili hükümleri gereğince, banker Rorhschild’den alınmış olan borçlar Rothschild Ailesi’ne ödendi.

Değerli Dostlar,
Kamu maliyesi uzmanı Dr. Mahfi Eğilmez, Osmanlı’nın borçlarını hesapladı. 2013 yılının kurlarına göre, Osmanlı devletinin toplam borcu 500 MİLYAR DOLAR tutuyordu. Bu borcu, büyük devrimci Atatürk’ün önderliğinde “Yeniden Doğan” Türk milleti ödedi.

Değerli Dostlar, Bu yazının kısa özeti şudur:
Yıkılıp giden Osmanlı’nın 500 MİLYAR DOLAR borcunu, Osmanlı’nın aşağıladığı Türk halkı ödedi. Bu gerçeği, Osmanlı palavralarıyla kandırılmak istenen halkımız, özellikle de gençlerimiz hiç akıllarından çıkarmamalıdırlar. Bilin istedim.


Cumhuriyet Bayramınız kutlu olsun

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.