Daha önceki bir yazımda da seçimler üzerinde anket şirketleri dahil olmak üzere, çıkarı olanların manipülasyon yaptıklarını belirtmiştim.

Eskiden tarafsız olan anket şirketleri bu son yıllarda “parayı veren düdüğü çalar” misali çalışıyorlar. Haliyle böyle olunca, ortaya çıkan sonuçlarda çarpıcı olmuyor. Kimseyi etkilemiyor.

Hiçbir kimse; ekonomik krizin dibe vurduğu, artık buhranlı günler yaşadığımızı sorgulamıyor. Ve bunu ortaya çıkaran bir iktidarın nasıl bu kadar yüksek oy alabildiğini sorgulamıyor.

Rahmetli Demirel, “Tencere, tava iktidarı sallar” demişti. Ama bugün bakıyoruz, bırakın iktidarın sallanmasını, zam üstüne zam gelmesine rağmen kimseden ses çıkmıyor. Neden böyle oluyor diye? Kimse sorgulamıyor.

ORC anket şirketi tarafından Temmuz ayı içerisinde yapılan bir ankette; İktidar partisi AKP, ekonomik buhran, yoksulluk, yolsuzluk ve binbir türlü suçlamalara ve kötülemelere rağmen hala yüzde 27.1 oranında oya sahip bulunuyor.

Buna karşın, yıllardır doğru ve dürüst siyaset yaptığı belirtilen CHP ise hala yüzde 24.0 dolaylarında oya sahip. 2022 Mayıs ve Haziran aylarında yüzde 27/28 bandında oyu olan CHP’de oy kaybediyor. MHP zaten yüzde 7 dolaylarında. Yani seçim barajını indirdikleri ortamda seyrediyor.

Ama daha dün kurulan İyi Parti ise her geçen gün güçleniyor ve oylarını yükseltiyor. Temmuz ayında O’nun oy oranı ise yüzde 22.1 dolaylarında.

Denizli’de ise durum biraz farklı. AKP yüzde 32.5, CHP yüzde 30.3, İyi Parti yüzde 24.8, MHP ise yüzde 4.7 oranlarında seyrediyor. Parti ilkelerine ters konuştuğu için görevden alınan Gurup Başkan vekilinin hatalarına, ortada gözükmeyen iki milletvekili ve tek başına bir şeyler yapmaya çalışan bir vekilin konumuna rağmen iktidar partisi ilimizde şampiyon durumda.

Bunu sorgulayan var mı?

Kendi arasında 4 veya 5 guruba ayrılmış, birbirinin tersine işler yapılmaya başlanmış ve bütünlük sağlanamayan İyi Parti ise üçüncü parti durumunda. İktidara yürüyen bir parti görüntüsü veremeyen, kendi içlerindeki sorunları halledemeyen İyi Parti Denizli teşkilatı bu haliyle alternatif bir siyasi parti görüntüsü vermiyor/veremiyor. Milletvekili ayrı, il yönetimi ayrı çalışıyor. İlçe başkanlarını ise sahada gören var mı?

Çeşitli söylemleri ve siyaseten olumsuz tavırları ile gündeme gelen ilçe başkanları, ne yazık ki son iki aydır partilerinin kapılarını bile açmıyorlar. Böyle bir durumda halkın umudu olmak kolay olmadığı gibi, liyakatsız kadroların insanlara umut vermesi de zor olur.

MHP’nin durumu ise vahim. Geçtiğimiz dönemlerde ilimizi adeta hegomonyasına alan bir milletvekili ile Denizli’de il başkanlığı yaptığı sıralarda uygunsuz görüntüleri ile gündeme gelen bir başkanın kadrosu hiç değişmeden yıllardır göreve devam ediyor. Sadece il başkanlığı görevi “görüntü” olarak değişiyor.

Elbette metal yorgunluğu bulunan ve yıllarca sahaya inmeyen, sadece seçimden seçime sahada gözüken kadroların başarılı olması düşünülemez.

Anlayacağınız, bütün siyasi partiler kendi içlerindeki sorunlarından ve halkımızın içinde bulunduğu buhrandan kurtulmasının çaresini veremedikleri için, kimseye güven veremiyorlar.

Bu yüzden ilimizde genel seçimlerin ibresi değişmeyecektir. Belki vekillerin partilere göre seçimleri değişebilir ama, durum değişmeyecektir.

AKP’den umudunu kesen insanlar, karşılarında bir siyasetçi, bir proje, bir kurtuluş reçetesi arıyor. Ama veren olmayınca hüzünlü, kızgın ve kırgın bir şekilde; “AKP’nin alternatifi varmı?” diye soruyor. “Çok kızsam da yine AKP’ye vereceğim” diyor. Çünkü muhalefet kendini anlatamadığı için, vatandaşlarımız da anlamıyorlar..

Benden söylemesi. Yarın seçim meydanlarına çıktıkları zaman; “Biz size çok bekledik. Gelmediniz. Şimdi niye geldiniz?” serzenişini duyarsanız, sakın şaşırmayın…

Saygılarımla…

Esen kalınız

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.