24 Temmuz 2022 Pazar 14:48
Çavuşoğlu'da Lozan'ın 99. Yıldönümü ve Basın Bayramı mesajı

Kurtuluş Savaşı’nda verilen büyük mücadelenin ev atalarımızın canlarını vererek kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’ni Lozan Antlaşmasıyla tüm dünyanın tanıdığını belirten Bülent Nuri Çavuşoğlu, “Yok olan bir Osmanlı'nın üzerine çağdaş, genç bir cumhuriyeti kurduk. Bunun senedi Lozan'dı. Lozan'ı unutturmayacağız. Lozan’ın üzerinden 99 yıl geçti. Şimdi biz, büyüyen Türkiye'yi görmek istiyoruz. G20'den düşen bir Türkiye'yi değil, dünyada ilk ona giren bir Türkiye istiyoruz. Evlerimizde rahat oturmak istiyorsak bu ülkenin caddelerinde, sokaklarında, parklarında, meydanlarında rahatlıkla gezmek, konuşmak istiyorsak demokrasiyi getirmek zorundayız. Birlikte olmak zorundayız. Birlikte mücadele etmek zorundayız. Herkesin düşüncesini özgürce ifade ettiği, çağdaş bir Türkiye’de yaşamak istiyoruz" şeklinde konuştu.

Lozan Antlaşmasının, dönemindeki benzerlerine göre bugüne ulaşmayı başarmış tek uluslararası barış belgesi olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu,“Lozan’ın sürekliliğini, güvenceli bir şekilde bugünlere ulaşmasını sağlayan, Atatürk ilkelerinin ışığında ilerleyen, çağdaş Türkiye ülküsü olmuştur. Sevr ile coğrafyamızda emperyalist planları doğrultusunda çeki düzen vermek isteyenlerin, bugün de farklı versiyonlarının bulunduğunu unutmamak gerekiyor. Bizlere düşen, ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ sloganı ile ülkemizde ve coğrafyamızda her türlü haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı demokratik, laik ve çağdaş Türkiye’yi savunmaktır. Bu vesile ile ‘Lozan Antlaşması Türk Milleti aleyhine asırlardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşması ile tamamlandığı sanılmış büyük bir suikastın yıkılışını ifade eden bir belgedir.’ diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Lozan Kahramanı İsmet İnönü ve heyeti ile birlikte Lozan’a gelen süreçte tüm şehit ve gazilerimizi saygıyla anıyorum” ifadelerini kullandı.

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı

Basında sansürün kaldırıldığı 24 Temmuz tarihinin Basın ve Gazeteciler Bayramı olarak kutlandığına dikkat çeken Bülent Nuri Çavuşoğlu, “Ancak ‘Bayram’ adı verilen bu önemli günün ne yazık ki iktidar sahiplerinin medyayı kontrol altına tutma çabasıyla içi boşaltılmıştır. Özellikle yerel basınımızın tarafsız haber yapabilmeleri için tek güvenceleri olan resmi ilan gelirleri her geçer gün artan maliyetler karşısında erimiş, basın emekçilerimizin özlük hakları ellerinden alınmıştır.Gazeteciler gerçek bilgi akışını kamuoyuna sağlamak yerine, iktidarın halka göstermek istediği bilgiyi haber olarak iletmeye mecbur bırakılmaktadır. Tek derdi halkı doğru bilgilendirmek, vatanın ve milletin çıkarları doğrultusunda edindiği bilgileri iletmek olan birçok aydın gazetecimiz, mesleğini icra ederken katledilmiş ve bu cinayetlerin birçoğu hala aydınlatılamamıştır. İktidar sahiplerinin kişisel ve ticari çıkarlarına ters düşen haberlere imza atan birçok gazetecimiz ise haksız gerekçelerle tutuklanmış ve bugün hala cezaevinde adaletin yerini bulmasını beklemektedir” dedi.

İşçinin, emekçinin, vatandaşın, çalışanın toplumdaki her kesimin uğradığı haksızlıkları manşetlere taşıyan, halkın müşterek sesi olan basın mensuplarımızın iktidar sahiplerinin baskı ve sansürleri ile yıllardır mücadele etmeye çalıştığını belirten Çavuşoğlu,“Cumhuriyet tarihindeki belki de gazetecilerin en çok baskı altında tutulduğu dönemden geçmekteyiz. Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Basının önemi inkâr edilemez. Memleketin medeniyet derecesi ve kamuoyunun durumu nedir? Bunu içe ve dışa anlatacak basındır. Basın mensuplarını korumak lazımdır. Gazeteciler Türkiye dahilinde milletin fikrini aydınlatma ve kamuoyunu açık bir şekilde oluşturma çalışmalarında tamamen serbest olmalıdırlar’ sözlerini hatırlatarak, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nın özgürce kutlanacağı günlere ülkemizin bir an önce kavuşmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.