24 Ağustos 2020 Pazartesi 19:15
Filiz: "En büyük kazanımımız 'Özgüvenimiz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde ülkemizin şüphesiz çok önemli kazanımlar elde ettiğini söyleyen Necip Filiz “Ülke olarak elde ettiğimiz en önemli kazanım öz güvendi. Sondaj gemimiz Fatih'in bulduğu rezervle birlikte öz güvenimiz geleceğe doğru daha çok artmış durumda” dedi.

Ülkenin milli enerji politikaları ve ekonomisi açısından tarihi anların yaşandığını belirten Filiz devamla şu ifadelere yer verdi:

TÜRKİYE'NİN ENERJİ TARİHİNDE YENİ BİR MİLADA TANIK OLUYORUZ

“Ülkemiz tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi. 29 Mayıs 2018'de yola çıkan Türkiye'nin ilk milli sondaj gemisi Fatih, Tuna-1'de 320 milyar metreküp doğalgaz keşfetti. Dünyada yüksek teknolojiye sahip ilk 5 gemi arasına giren ve 12 bin 200 metre derinlikte ve yüksek basınç altında dahi deniz sondajı yapabilme kabiliyetine sahip Fatih sondaj gemisinin bu keşfi Türkiye'nin enerji tarihinde yeni bir miladın müjdesidir.

Bu operasyonu tamamen milli imkanlarla gerçekleştirilmiştir. Öncelikle tespit kuyuları açılmaya başlanacağı, ardından üretim konseptinin belirlenip inşaat ve yapım işlerine geçileceği, Doğalgazın yüzeye çıkartılması ve sisteme aktarılması işlemleriyle birlikte bu kaynaktan fiilen istifade edilmeye başlanacağı açıklandı.

Hedef, 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır. Böylece bunca yıl sabırla adeta ilmik ilmik dokuyarak yürütülen çalışmaların ilk ve en büyük meyvesini almış olacağız. İnşallah benzer bir müjdeli haberi Akdeniz'den de bekliyoruz.

TAM BAĞIMSIZLIK YOLUNDA BÜYÜK BİR ADIM

Ülkelerin ortaya koydukları vizyonların hayata geçebilmesi, enerji sektöründeki istikrarla orantılıdır. Son 10 yıl ortalaması 40 milyar dolarlık enerji ithalatı yapan bir ülke olan Türkiyemizin enerji ve ekonomi başta olmak üzere birçok alandaki tam bağımsızlık yolculuğunda büyük bir adım atılmıştır. Cari açığın en büyük sebeplerinden biri de hep enerji olmuştur. Yerli ve yenilenebilir kaynaklara verilen önem sayesinde bu konuda nispi bir denge sağlansa da hala enerjide ciddi bir ithalatçı durumundayız. Doğalgaz kaynaklarının bulunması ekonomiye ve kalkınmaya önemli bir katkıda bulunacaktır.

Ülkemizin enerji meselesini kökten çözmekte kararlı olduğunu belirten Cumhurbaşanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da açıklamalarında sık sık vurguladığı üzere: “Türkiye artık hiçbir alanda birilerinin gölgesine sığınma ihtiyacı duymadan kendi ayakları üzerinde durabilecek güce, iradeye ve kaynağa sahiptir. Kimsenin hakkına gözümüzü dikmeden ama kimseye de hakkımızı yedirmeden hedeflerimize doğru yürümeyi sürdüreceğiz”

Türkiye'nin yerli ve milli gemileri ile sondaj yapmasının öneminin altını çizen Filiz devamla şunları belirtti;

“ Ülkemizde çok uzun yıllar boyunca petrol ve doğalgaz arama çalışmaları genellikle kiralama usulü ile yapıldı. Hele derin deniz sondajlarında tamamen dışa bağımlıydık. Bu tür çalışmaların öyle kiralama veya benzeri yöntemlerle değil, doğrudan milli kuruluşlar aracılığıyla yürütülmesinin meyvelerini toplamaya başlayacağımızı görüyorum. Ardı ardına ülkemiz derin deniz arama filosuna katılan ; Bugünkü sevinci bize yaşatan Fatih'in yanında, Yavuz ve Kanuni sondaj gemilerimizle bu alanda dünyanın en önde gelen ülkeleri arasına dahil olduk. Ayrıca Barbaros Hayrettin Paşa ve Oruç Reis sismik araştırma gemilerimizle bu filoyu güçlendirdik. 3 sondaj ve 2 sismik araştırma gemimiz, kendi ekipmanlarımız ve personelimiz ile; Dünya fiyatlarının hayli altında gerçekleştirdiğimiz aramalarımızda en küçük bir dışa bağımlılığımız kalmamıştır. Yerli ve milli imkanlarla hareket ettiğimiz için bu başarıya ulaştık.

Türkiye'nin dünya standartlarında yükselmesi ve bir sıçrama yakalaması hepimizin hedef olarak koyduğu, ideal olarak ortaya koyduğu durumu ifade etmektedir. Sondaj ve sismik arama yapan gemiler milli üretimle denizlerimizde arama yapmaktadır. Allah onların yardımcısı olsun. Önümüzdeki dönemlerde ülkemiz nice yeni müjdelerle, yeni hedeflerle 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ilerleyecektir."

BU MÜJDELER, BİRİLERİNİ ÜZÜYOR

AK Parti iktidarlarının Türkiye'yi her alanda ileri taşıdığını belirten Filiz; “Sadece bulunan doğal gaz meselesinde değil. Sağlıktan ulaşıma, enerjiden eğitime her bir alanda Türkiye adeta çağ atladı. Bu ülkenin insanlarını refaha kavuşturmak, Ülkenin ekonomisini daha da güçlendirmek hedefiyle çıktığımız bu yolda bu tür müjdeli haberler duyunca seviniyoruz. Bu ülkeye yapılan iyilikler, yatırımlar, bulunan bu rezervler ne yazık ki birilerini çok üzüyor. 'Bu ülkede taş üstüne taş koyandan da Allah razı olsun' diye dua edecekleri yerde sitem ediyorlar, hep bir memnuniyetsizlik var ki bunu anlamakta zorlanıyoruz.

EN BÜYÜK KAZANIMIMIZ 'ÖZGÜVENİMİZ'

AK Parti tarafından Türkiye'de yapılmış olan binlerce iş, yatırım, hizmet var. Bunları saymak dile kolay ama onun dışında öyle bir şey var ki bu da en az onlar kadar kıymetli. O da kazandığımız öz güven.

Başta ülkemize bu özgüveni kazandıran Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Ülkemize ve milletimize bu sevinci yaşatan kurumlarımızın tüm mensuplarını, sahada çalışan personelimizi, süreçte emeği ve katkısı olan herkesi tebrik ediyorum. Özellikle bu sürece öncülük eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlarımız Berat Albayrak ve Fatih Dönmez'e bir kez daha ekipleriyle beraber teşekkürlerimi sunuyorum. Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Rabbim yolumuzu, bahtımızı açık etsin. Bir kez daha doğal gaz rezervi keşfimizin ve arkasından gelecek yeni keşiflerin ülkemize, milletimize, bölgemize hayırlı olmasını diliyorum. Buradan elde edeceğimiz gelirin milletimize, umudunu bize bağlamış tüm dostlarımıza ve insanlığa hayırlar getirmesini Rabbimden niyaz ediyorum.”

Anahtar Kelimeler:
Necip Filiz
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.