27 Mayıs 2022 Cuma 20:25
Ticari mevduat ve katılım fonlarının da 200 Bin TL'ye kadar olan kısmı sigorta kapsamına alınıyor

Teklife göre mevduat ve katılım fonunun sigortalanmasında kapsam genişletildi. Yalnızca gerçek kişilere ait olup ticari işlemlere konu olmayan mevduat ve katılım fonu tutarları; resmî kuruluşlar, kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlara ait olanlar dışındaki tüm ticari mevduat ve katılım fonu da 200 bin liraya kadar sigorta edilebilecek.

“Bu kanun teklifini kamu kurum ve kuruluşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda milletimize daha iyi hizmet vermek amacıyla hazırladık”

Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Nilgün Ök, yaptığı açıklamada ‘‘Bu kanun teklifini AK Parti Grubu ve şahsım başta olmak üzere milletvekili arkadaşlarım ile birlikte kamu kurum ve kuruluşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda milletimize daha iyi hizmet vermek amacıyla hazırladık. Teklifimizle mevduat ve katılım fonunun sigortalanmasındaki kapsamı genişlettik. Böylece G20 üyesi ülkelerini değerlendiren ve yapılması 5 yılda bir zorunlu olan ‘Finansal Sektör Değerlendirme Programı’ kriterlerine uyum sağladık. Teklifimizle Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu teşkilat yapılanması ile ilgili düzenlemeleri hayata geçirdik. Biliyorsunuz, 15 Temmuz’un ardından özellikle TMSF’nin iş yükü bir hayli arttı. Bu düzenlemeyi yaparken işleyişin daha etkin yürümesini amaçladık. Yine teklifimizle TMSF tarafından yapılan ticari ve iktisadi bütünlük satışlarında mevcut düzenlemeler ve yargı içtihatları gözetilerek geçmiş dönem borcuna dair kriterlerin daha açık ve anlaşılır olmasını sağladık.

Öte yandan kayyum atanan şirketlerin terörle ilişkisi bulunmayan küçük ortak ve yatırımcılarına, altı yıldır yargılamalar devam ettiğinden, yerine getirilemeyen kâr dağıtımının yapılması imkânı getirdik, böylece birçok küçük yerli ve yabancı yatırımcının mağduriyeti giderilmiş olacak.

Kanun teklifimiz ile Varlık Fonu’nun kuruluş kanununda düzenlemeler yaptık.Türkiye Varlık Fonu’nun kendi kurduğu alt şirketlerine uygulanan imtiyazın aynısınınTVF’nin bedelini ödeyerek satın aldığı şirketlere de uygulanmasını sağlayarak şirketlerin rekabet gücünü artırıyoruz.

Açık Cezaevlerindeki hükümlülerin Kovid-19 izinleri 31 Temmuz 2023'e kadar uzatıldı.

Ayrıca kanun teklifimize bir madde daha ekledik5275 sayılı Yasa’nın 105/A Maddesi kapsamında denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezasının infazına karar verilen hükümlüler için koronavirüs nedeniyle 2 yıldır devam eden açık cezaevi izinleri 31 Mayıs'ta bitiyordu. Düzenlemeyle Kovid-19 açık cezaevi izinleri 31 Temmuz 2023’e kadar uzatılmasını hayata geçirmiş olduk.

Kanun teklifimizin içindeki bir diğer madde, kurumlar vergisi mükelleflerinin 31 Mart2022 tarihli bilançolarında yer alan yabancı paralarını; 2022 yılı sonuna kadar en az üç ay vadeli TL mevduat veya katılım hesabına yatırmaları hâlinde Türk Lirası vadeli mevduat hesabından vade sonunda elde edilecek faiz ve kâr payının kurumlar vergisinden istisna edilmesini içeriyor.

Yine teklifimizle Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapımı tamamlanarak işletilmek üzere büyükşehir belediyelerine devredilen şehir içi raylı ulaşım sistemleri ve metro projeleri için merkezi yönetim bütçesinden harcanan tutarların tahsil oranına düzenleme getirdik.

Düzenleme, harcamaların büyükşehir belediyelerinin vergi gelir paylarından en fazla %5’i aşmayacak şekilde kesinti yapılmasını sağlamaktadır. Bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren Bakanlıkça yapımı tamamlanan şehir içi raylı ulaşım sistemleri ve metro projeleri belediye tarafından bedeli ödenip işletilmek istenmezse Bakanlık tarafından işletilebilecektir.

Kanun teklifimizin hazırlanmasında emeği geçen milletvekillerimize, tüm kurum temsilcilerine teşekkür ediyorum.”

Yasalaşan kanun teklifi, Nilgün Ök ‘ün imza sahibi olduğu 3. kanun olma özelliğini de taşıyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.