17 Temmuz 2021 Cumartesi 14:27
DOD’un Penceresi yayınları ara verdi

Covid 19 salgını nedeniyle yüz yüze görüşme olanaklarının sınırlı hale gelmesi sivil toplum örgütlerinin yeni çözümler bulmasına vesile oldu. Otizmli bireylerin ve ailelerinin yanı sıra toplumun farklı kesimlerine ulaşmak amacıyla DOD, zoom üzerinden online olarak gerçekleştirdiği DODun Penceresi yayınlarına 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde başladı. Aralık 2020-Haziran 2021 tarihleri arasında toplam 14 program yapıldı.

DODun Penceresinden yansımalar

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde başlayan online yayınların ilk programında Denizli Otizm Derneği’nin Avrupa ziyaretiyle ilgili deneyimler paylaşıldı. Programın konuk konuşmacıları DOD Başkanı Burcu Bilik, Başkan Yardımcısı Sümra Çelik, Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Yamacı ve DOD İletişim Koordinatörü Dudu Karaman Dinç oldu. DOD ekibi Almanya ve Hollanda’da ziyaret ettikleri habilitasyon merkezleri ve okullarla ilgili bilgileri konuklara aktardılar.

Bartın Otizmli ve Engelliler Destek Eğitim Dayanışma ve Spor Kulübü Derneği (BOEDSK-DER) Fransa’ya çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Paris’teki okulları ve iş merkezlerini ziyaret eden BOEDSK-DER Başkanı Berna Şengün, Yönetim Kurulu Üyeleri Senem Saygı ve Mehmet Salih Durak deneyimlerini paylaştı. Ayrıca ziyaret ettikleri okullardan uzmanlar da programa katılarak yaptıkları çalışmaları aktardılar.

Türkiye’nin otizm alanında ilk kurulan öncü dernekleri arasında yer alan Ankara’daki İlgi Otizm Derneği, üçüncü konuğumuz oldu. Beni Tanı Projesi’ni Macaristan, Slovakya ortaklığında gerçekleştiren İlgi Otizm Derneği ekibinden Dr. Ersin Ufuk Timuçin, Cansu Öztük ve Özgün Eren deneyimlerini paylaştı.

Otizmli yetişkinler için kamplar düzenleyen ve geçiş evi olan Otistikler Derneği ekibi Alternatif Gelişim Programı deneyimlerini paylaştı. Dernek Yönetim Kurulu üyeleri Burak İsmanur, Nail Yurdusev ve Orkun Yontar konuğumuz oldu.

Otizmli yetişkinler için Antalya’da kamu, yerel yönetim ve STÖ işbirliğiyle örnek bir merkez yaratan (ANTOBDER) ekibi deneyimlerini paylaştı. Antobder Başkanı Perihan Bal, Yönetim Kurulu Üyesi Ceylan Sattarova, üye ve otizmli çocuk annesi Gülperi Kestane, Çocuk Gelişimi Öğretmeni Alev Karaman ve Beden Eğitimi Öğretmeni Murat Çam katıldı.

Edirne’de üniversite ve STÖ işbirliğiyle örnek bir merkez yaratan Edirne Otizm Derneği ekibini deneyimlerini paylaştı. Seramik sanatçısı Nail Yurdusev ve dernek gönüllülerinden Gizem Sezen ve Emine Demir katıldı.

Amerika’daki Kenedy Krieger Enstitüsü Otizm Merkezi’ni ziyaret eden Tohum Otizm Vakfı ekibi deneyimini paylaştı. Programa Tohum Otizm Vakfı Başkan Yardımcısı Aylin Sezgin,  Okul Eğitim Direktörü Hayal Esler Korkmaz ve Destek Birimi Eğitim Direktörü Nergiz Koçarsalan katıldı.

Otizmliler için kolaylaştırıcı personel yetiştirilmesiyle ilgili örnek bir proje gerçekleştiren OBİDEV ekibi deneyimlerini paylaştı. Programa OBİDEV Başkanı Fatma Tabanlı ve Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasemin Ergenekon katıldı.

Çorum Otizm Gönüllüleri Derneği’ndeki otizmli çocuk anneleri, otizm üretmeye engel değil diyerek Mavi Umutlar Kadın Kooperatifini kurdu. Programa Dernek ve Kooperatif Başkanı Emine Çelen, Başkan Yardımcısı Fatma Avundu, Yönetim Kurulu üyeleri Nergihan Caydı ve Hacer Kesici katıldı.

Ceviz Otizm Toplumsal Savunma ve Araştırma Derneği ekibi, otizm komünitesini hak bilincinde buluşturmayı amaçlayan Otizmli Hakları İnsan Haklarıdır projesini anlattı. Programa Genel Sekreter Av. Deniz Yazgan ve Yönetim Kurulu Av. Elif Başak Derici katıldı.

Yeni Kuşak Köy Ensitüleri Derneği Denizli Temsilciliği ve Denizli Demokrasi Platformu üyeleri işbirliğiyle Köy Enstitüleri ve Sanat konulu ortak yayın gerçekleştirildi.

Türkiye’de yaşayan otistik bireyler bir manifesto yayımlayarak düşüncelerini kamuoyuyla paylaşmaya başladı. Merhaba Spektrum ekibinden Deniz, İlhan ve Vin program konukları arasında yer aldı.

Türkiye Otizm Meclisi Sekreterya Adayı İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği ekibi, hak temelli çalışmalarını ve hedeflerini anlattı. Programa İSOT Kurucu Başkanı Av. Sedef Erken, Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Öztürk ve Genel Sekreter Sarah Başar katıldı.

Türkiye Down Sendromu Derneği ekibi, ‘’Bağımsızım Çünkü Çalışıyorum: İş Koçu Destekli İstihdam Programı çalışmalarını anlattı. Programa down sendromlu Hilal Hamurcuer, İzmir Temsilcisi Ayten Erçayan, Program Koordinatörü Merve Özmen ve Deichmann İnsan Kaynakları Direktörü Gamze Kilit katıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.