10 Aralık 2021 Cuma 16:10
“Sağlık işçisi de emeğinin hakkını istiyor”

Sendika üyeleri açıklamalarında, kamuoyunda “Hekim Zammı” olarak adlandırılan çalışmanın, diğer tüm sağlık çalışanlarının tepkisi ile karşılaşılınca isabetli bir karar ile yeniden değerlendirilmek üzere bütçe görüşmelerinden sonraya bırakıldığını hatırlatarak; “Pandeminin kahramanı sağlık çalışanlarına müjdemiz var denilerek açıklanan zam haberi ile kimlerin sağlık çalışanı olarak görülüp, kimlerin kapsam dışı tutulduğu net olarak ortaya çıkmıştır. Yapılan açıklamalarla, sağlık işiçisinin 'Sağlık Çalışanı' olarak görülmemiş olması bizleri derinden üzmüştür." dediler.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi;

"Hekimlere yapılacağı ilan edilen ve biz sağlık işçilerinin de desteklediği zamlarla ilgili kimsenin bir sıkıntısı yoktur. Sıkıntı; ayrıştırılmakta, ötekileştirilmekte, “Sağlık Ekip İşidir” sözünün boşa çıkartılmasında, çalışma barışının altına dinamit yerleştirilmesinde, fedakarlığın meslek ayrımına tabi tutulmasında, sağlık İşçisinin “sağlık çalışanı” olarak görülmemesinde, nimet-külfet dengesinde, işçiye sadece külfetin yazılmasındadır.

Öncelikle bilinmelidir ki;Sağlık ve sosyal hizmet işçisinin yetkili sendikası olarak; işçiyi sağlık çalışanı olarak görmeyen anlayışı kabul etmiyoruz. Sağlık kurumlarının bel kemiği olan sağlık işçileri olmasa, dünyada ilk sıralara oturan, her türlü  övgüyü hak eden Türk sağlık hizmetinin çökeceği herkesin malumu olan yadsınamaz bir gerçektir.

Pandemi koşullarında gösterilen fedakarlıktan söz edilirken;

- Ambulanslarla kovitli hasta taşıyan  112 personelinden, ambulans sürücülerinden,

- Hasta karşılama personelinden,

- Covitli hastaların altını temizleyen, bakımını yapan, yemeğini yediren, yönlendirmelerini yapan, verilerini giren çalışanlardan, teknik personelinden,

- Sağlık işyerlerinde asayişi sağlayan güvenlik görevlilerinden, teknik işlerden sorumlu işçilerden söz etmemek, onların fedakarlığını yok saymak, ailelerinden uzakta günlerce izinsiz çalışan sağlık işçilerini “sağlık personelinden saymamak” şeklindeki bir anlayışı kabul etmiyoruz.

Balkonlardan alkış aldığımızda ve “Hakkınız Ödenmez” denildiğinde kendimizi vatan nöbetinde hissedecek kadar onurlanmış, gurur duymuştuk.

Ama bugün görüyor ki “Hakkınız Ödenmez” sözü meğer gerçek anlamında kullanılmış.

Sağlık Bakanlığı’nda çalışan 170 bin  sağlık işçisinin yetkili sendikası olarak;

•    Sağlık işçisinin emeğinin hakkını istiyoruz.

•    Bizlerin de sağlık çalışanı olduğumuz gerçeğinin şartsız kabulünü istiyoruz.

•    Nimet külfet dengesinde eşitlik istiyoruz.

•    Sağlık hizmeti verilirken işçinin de emeğinin görülmesini istiyoruz.

•    Sizler kabul etmeseniz de sağlık ekip işidir.

•    Bizleri mali haklar üzerinden birbirimize düşürmeyin.

•    Bbizler işyerlerindeki çalışma barışını korumaya çalışırken, eylem ve söylemlerle bu birlikteliği baltalamayın.

•    Bizler birbirimize saygı duyarken, bizi birbirimize düşman etmeyin.

•   Sağlık çalışanlarının tamamı “pandeminin kahramanıdır”, ortada bir paylaşım varsa herkes hakkı olanı almalıdır."

Son Güncelleme: 10.12.2021 16:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.